Pondělí 4. prosince 2023
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Oblačno, sněžení -3°C

ODS loví ve vodách undergroundu. Plastici jim hrají na tiskovce

Autor: Václav Lang - 
21. června 2016
17:33

Kdo by to do nich řekl. Strana, která dlouho představovala symbol politické šlechty, kamarádila se s podnikateli s ne vždy nejlepší pověstí, nyní sahá po těch, co svou kariéru více či méně postavili na vzpouře proti establishmentu. ODS začala do své kampaně zapojovat významné osobnosti undergroundu. Proč?

Před několika týdny oznámili občanští demokraté zajímavou akvizici pro podzimní volby. Do Senátu za ně bude kandidovat jedna z vůdčích osobností někdejšího disentu František „Čuňas“ Stárek, který dodnes patří v undergroundu k nejaktivnějším. Co víc, na úterní tiskové konferenci ODS k 25. výročí odsunu sovětských vojsk z Československa zahráli v Mlýnské kavárně Plastic People of the Universe. Tedy jedna jejich část, neboť se někdejší symbol protikomunistického odboje nedávno rozhádal a rozpadl na dvě formace. 

Podle předsedy ODS Petra Fialy je taková spolupráce logická. „Kandidatura lidí z disentu a undergroundu je v mnoha ohledech logická. Nezapomínejme, že ODS vznikla z Občanského fóra. ODS vždy byla stranou s prozápadním směřováním, jejíž základní hodnotou je svoboda. To nás spojuje s mnoha lidmi v undergroundu, kteří byli za komunismu připraveni za svobodu bojovat,“ vysvětlil pro Blesk.cz Fiala a připomněl další osobnosti někdejšího disentu, které zakotvily v ODS – exministra obrany Alexandra Vondru nebo Stanislava Devátého, někdejšího mluvčího Charty 77, který bude za ODS kandidovat do zlínského krajského zastupitelstva.

František „Čuňas“ Stárek kandiduje za ODS do Senátu. František „Čuňas“ Stárek kandiduje za ODS do Senátu. | ČTK/Michal Doležal

„Kampaň ‚Patříme na Západ, ne na Východ‘ je připomenutí toho, že ani 27 let od konce komunismu nesmíme zapomínat, kde je místo demokratické a svobodné České republiky. Současné Rusko pro mě opravdu alternativou k západnímu světu není,“ podotkl dále Fiala.

Co na spojení strany, která dlouhodobě čelila kritice za papalášské manýry a napojení na kmotry, s někdejšími kritiky státní moci říkají politologové? „Dnes je směřování k vzpouře pozitivum, to je první věc. A zadruhé každý se může polepšit, i ODS,“ komentoval pro Blesk.cz politolog Bohumil Doležal.

„Z mého hlediska je to taková melancholie po něčem, co patří k minulosti a co má v povědomí lidí určitou hodnotu. Proto se k tomu ODS hlásí, zdá se jim to politicky nosné, že jim to přitáhne nové voliče,“ dodal.

Jiří Kabeš z kapely Plastic People of the Universe Jiří Kabeš z kapely Plastic People of the Universe | The Plastic People of the Universe/Facebook

Politolog Lukáš Jelínek přisuzuje toto směřování stávajícímu předsedovi Fialovi. „Ono to dokonce tak bylo, že ODS zakládali takoví ti mladí úspěšní manažeři ve fialových sakách, kteří byli typickým protipólem předlistopadového undergroundu. Myslím si, že změna může částečně souviset se současným předsednictvím Petra Fialy, což je přece jenom člověk intelektuálnější, než byli tito manažeři,“ uvedl Jelínek pro Blesk.cz.

Ještě více se ale na tomto spojenectví podle něj podílí vztahy z minula, například z nedávného období tahanic o Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR), kde Stárek působí. „Došlo k určitému splynutí zájmů nebo pohledu na konkrétní věc, proto se ODS dostala do blízkosti někdejších undergroundových skupin,“ uvedl s tím, že se ze strany občanských demokratů nejedná o sofistikovanější nebo dlouhodobou záležitost.

Předseda ODS Petr Fiala Předseda ODS Petr Fiala | Foto: archiv Blesku, ČTK

„Tuto snahu bych příliš nepřeceňoval, protože tam v první řadě jde o kandidaturu Františka Stárka na Praze 6. On byl tím, který spolupracoval s PPU, a má celou řadu kontaktů do prostředí undergroundu, které jsou stále velmi čilé, živé, a umím si představit, že jeho kolegové mu pomůžou, nebo se mu pokusí v jeho předvolební kampani pomoct, ale nevztahoval bych to na to, že se ODS začíná otevírat disentu nebo navazovat na disent nějak výrazněji,“ uzavřel.

aaobcanka ( 22. června 2016 17:40 )

Už i kdysi seriózní PL (Parlamentní listy) nám blokly účet za pouhé otázky. Proto jsme se ptali, aby nás Jaroslav Vild a Murínovi nezavřeli. Jen hlupák dává takové příkazy. Inteligent se nad otázkami povznese : Nebylo by chybou Šlachty obrátit se na GIBS, tj. na Murína, původně jen vyučeného kamaráda plz. rychlostudenta Chovance ?? Na vysokém postu "nesmíte" být ovlivněni znalostmi ze SŠ nebo VŠ To se pak snadno rozhoduje o věci, "nezatěžují" vás ty znalosti ze škol "Nejlépe" být původně jen vyučený, jako vedoucí policisté: šéf ÚOKFK Vild a GIBS Murín ??? Pí Murínová je st. zástupkyně, mladý Murín u sledovací agentury Víta Bárty VV ?? Přijatým vyučeným "bystroušům" k PČR se dává jen za docházku do škol maturita SŠ, diplom VŠ ?? Vyučený řemeslník/dělník se nenaučí logice, systematice, kompatibilitě, organizaci, koncepčnosti, analytickému myšlení u PČR. Takové vlastnosti si dítě osvojuje od narození od inteligentní rodiny. Vyučený policista potřebné schopnosti nemá, tak používá manipulaci s fakty/důkazy ?? I v "blbém" Turecku musí mít VŠ i prezident. Šéfové nejdůležitějších útvarů, GIBS a ÚOKFK, jsou původně jen vyučení čtyřkaři ze ZŠ ?? Ruku na srdce, vy byste zadali důl. úkol spolužákovi ze ZŠ, čtyřkaři ? Není něco špatně? Chovanec a Sobotka dali Murína a Vilda do GIBS a ÚOKFK ?? Vy, VŠ+SŠ, s klasicky vystudovanými školami (hned po ZŠ), spojte se s min. 50 VŠ+SŠ z NSZ,MSZ,MV,PP a nastolte řád a pořádek ! Takto PČR a SZ "spravedlivě" praktikují zákaz psát na IN ?? Vyučení policisté a SZ diktují médiím, co je a co není etické ? Žijeme v diktatuře vyučených policistů a SZ, jako je Murínovic rodina a J.Vild ? Takže, J.Vilde a Murínovi, nemstěte se, a to ani tajně, skrytým příkazem podřízeným, jak je vaším zvykem. Jistíme se nezávislou i zahraniční TV. Vše monitorujeme. Nemáte jen vy tajnou službu. Stop blokacím pravd v médiích ! Sorry-raději hned, nemáme zájem o vězení, policejně-politicko-mediálně-justiční mafie !

hejhej ( 22. června 2016 09:48 )

To mají kandidáta na nic pořádného se Fiala se svoum skvadrou nezmůžou. Fiala je takový žvanílek, nic víc. V ODS jsou stále stejní (namátkou: Němcová, Benda, Stanjura), kdo by takovou stranu volil, jen rodinní příslušníci a pár oddaných .

salto ( 22. června 2016 09:01 )

Svůj k svému, do češtiny - blb k blbovi

joudajoudovy ( 22. června 2016 08:39 )

ODS loví ve vodách undergroundu. nemaji jiz co ztratit!!! plastikovy cunas nebo cunas z plastiku je dobra reklama, a kazda fetka jim hodi svuj hlas a pak verte ucitelum z ods, ze bojuji proti drogam.... fialo, priste si prineste pytle z travou a misto gulase ji rozdavejte, pak se velke mnozstvi stane malym mnozstvim pro vlastni spotrebu.

Ruudazvostravy ( 21. června 2016 21:05 )

Tý býku, Plastyckí Píplové a ten undrbolševyckej vepř Čůňas na Hrat fór präsydent.Wendelýn Hawela uš se tetelý f plechofce.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud