Válka o policii: Položí Babiš vládu? Čtěte možné scénáře, co nás čeká

 • Autor: Marcel Mihalik - 
  14. 6. 2016
  05:01

  Hodina H je tady. Posvětí-li ministr vnitra Milan Chovanec (46, ČSSD) reorganizaci policie, bude vicepremiér Andrej Babiš (61, ANO) požadovat jeho odchod z vlády. Její trvání závisí na úterní Radě bezpečnosti státu a středeční schůzce koaličních partnerů. Blesk proto sestavil scénáře, co může následovat.

 • 1.Koalice vydrží

  Koalice vydrží.Koalice vydrží. | ČTK

  Koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL přečká ještě 17 měsíců do řádného termínu voleb. S tím souhlasí profesorka politologie Vladimíra Dvořáková. „Jako nejpravděpodobnější vidím, že se skřípěním zubů se vládní koalice udrží,“ řekla Blesku. Zajedno je s ní i politolog Daniel Kunštát, podle něhož dojde k ústupkům. „Umím si představit, že se vymyslí nějaký kočkopes, každý couvne, Šlachta se vrátí a reforma bude napůl. Odejde ministr spravedlnosti, ale ne ministr Chovanec,“ má jasno Kunštát.

   

  Odhad Blesku: Pravděpodobnost scénáře 60 %

   

  ČTĚTE VÍCE: Vše o krizi kolem reorganizace policie

 • 2.Babiš odejde

  Babiš odejde.Babiš odejde. | Archiv Blesk/ČTK/Blesk.cz

  ANO Andreje Babiše odejde. „Potom ale nese odpovědnost za rozbití vlády. V momentě, kdy odstoupí, tak by zde vznikla menšinová vláda. Sobotka by najmenoval nové ministry a mohl by sám, ale nemusel by, požádat o důvěru rekonstruované vlády,“ nastínila Dvořáková. Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek už prohlásil, že by takovou vládu podpořil. Jenomže jeho 25 poslanců by nestačilo, protože ANO jich má 48. A tak by Sobotka musel žadonit i o 16 hlasů ODS. Podle Kunštáta je tento scénář nepravděpodobný. „Andrej Babiš celou tu situaci vyhodnotil tak, že pro něj není výhodné bořit vládu. Politik, který v minulosti narušil stabilitu vlády, aniž by měl průzračné důvody, na to doplatil,“ míní Kunštát.

   

  Odhad Blesku: Pravděpodobnost scénáře 30 %. 

 • 3.Sněmovna se rozpustí a vláda padne

  Sněmovna se rozpustí a vláda padne.Sněmovna se rozpustí a vláda padne. | Blesk/Jaroslav Šimáček/ČTK/Blesk.cz

  Tento scénář předpokládá, že by se k dosud vládnoucí koalici se 112 hlasy přidaly hlasy někoho z opozice. „Našlo by se 120 poslanců, kteří by hlasovali o rozpuštění sněmovny, a došlo by k vyhlášení předčasných voleb,“ poznamenala Dvořáková. Jenže tak snadné to není. „Poslanci nemají zájem na tom, aby se zkracovalo volební období, protože nikdo z těch 200 lidí, nemá jistotu, že je znovu zvolí,“ soudí Kunštát.

   

  Odhad Blesku: Pravděpodobnost scénáře 5 %.

 • 4.Vládu sestaví prezident

  Vládu sestaví prezident.Vládu sestaví prezident. | Blesk/Jaroslav Šimáček/Blesk.cz

  V okamžiku, kdy by byla vládě vyslovena nedůvěra a podařilo by se ji svrhnout, má v rukou triumf prezident Miloš Zeman, který může předsedu vlády nominovat. „A jak se ukázalo v případě Rusnokovy vlády, prezident si nedělal starosti, jestli vláda získá důvěru. Tady by se vzhledem k poměrně zajímavé koalici Babiš-Zeman nedalo vyloučit, že by jmenoval Babiše,“ nastínila Dvořáková. Proč je ale tato varianta spíš nereálná? Ve sněmovně není dostatek poslanců, kteří by slintali po Babišově vládě. „Tuhle variantu bych nevylučoval, ale považoval bych ji za nejméně pravděpodobnou. TOP 09 už kdysi avizovala, že nedopustí, aby prezident do sestavování vlády mohl mluvit,“ připomněl Kunštát.

   

  Odhad Blesku: Pravděpodobnost scénáře 5 %.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

flesch2z ( 14. června 2016 17:13 )

Celou tuhle "šarádu" předem s inscenoval a zpolitizoval Chovanec, protože věděl, že na to Babiš prudce zareaguje. Babiš šel do voleb s tím, že bude bojovat proti korupci a šetřit peníze, proto nemůže souhlasit se sloučením útvarů. Podezřelé na tom je, že i když je restrukturalizace policie "spíchnutá" narychlo se spoustou nedostatků souhlasí s ní všechny strany. Kdyby šlo o krk jen ČSSD, tak by se k Babišovi přidala alespoň jedna strana. Já si myslím, že za tou Chovancovou "šarádou" je především vládní rozpočet na příští rok. Případné soudní kauzy, které by mohli ohrozit některé politiky nemusí nikdy vylézt na veřejnost. Taková krize na ten vládní dobytek ještě nepřišla, aby udávali jeden druhého. To by si pak s těmi penězi mohli do smrti tapetovat cely.

ivoadler ( 14. června 2016 10:29 )

Ano, do vládnoucí strany se vždycky snaží vetřít kariéristé všeho druhu, kteří zasluhují jediné - zastřelit (Vladimír Iljič Lenin). Ale do které strany se vetřít dneska? Není to jednoduché. Majetek velkých hochů byl možný díky jen politickému krytí ze strany ODS. Klaus na závěr své prezidentské kariéry to ještě posichroval rozsáhlou amnestií. Ale i přes to by se na tyto zloděje dalo došlápnout, pokud by Policie byla skutečně důsledná. Obávám se, že za překotnými změnami v Policii je právě snaha této důslednosti zabránit.

ivoadler ( 14. června 2016 10:20 )

Sakra, dneska je to v Blesku samej scénář: co bude s EU, co bude s policíí... Nenašlo by se ještě něco? Nebo to bude až zítra?

1pepan ( 14. června 2016 10:18 )

Já si myslím, že padne scénář č. 1.

zdenek43 ( 14. června 2016 10:11 )

Už na počátku kariery Petra Kellnera byl zločin : Potrebný kapitál získali tres amigos ze Sklo Union Teplice, které v té dobe chéfoval a tuneloval Štěpán Popovič, clen ÚV KSČ a elitní agent komunistického StB, pozdejsí prezident Svazu průmyslu. Spoluzakladatel PPF Vinkler byl v roce 1994 zatcen, protoze falsoval smenky za půl miliardy korun a byl po 2 roky ve vazbe. Sklo Union Teplice poskytl zdroje formou kapitálového vkladu a půjcky v celkové výsi 40 milionů korun. Půjcka byla splacena a podíl odkoupen za nekolikanásobek vkladu. V první a druhé vlne privatizace investicní spolecnost PPF získala za lidmi sverené kuponové knízky a peníze Sklo Unionu akcie více nez 200 firem v hodnote 5 miliard korun. Zlomem v historii PPF byl útok na Ceskou pojistovnu......Kellner tehdy vedl jednání za PPF. Tehdejsí ministr financí komunista z Ivan Kočárník , chéf FNM Roman Češka, guvernér Josef Tošovský a chéfové velkých bank pristoupili na dohodu : Ceskou pojistovnu bude rídit PPF a o Kreditní banku Plzen a Pragobanku se postará Investiční a Poštovní banka IPB. Predem se domluvil i systém opcních práv, která do budoucna dávala moznost pojistovnu zcela ovládnout. Po odchodu z vlády za svoje sluzby pro Kellnera nastoupil exministr financí a exmístopredseda vlády soudruh Ivan Kočárník , známý ze stamiliardové kriminální causy prodeje lehkých topných olejů jako motorové nafty , práve do Ceské pojistovny........ ++++O severomoravském gigantu OKD a jeho ukradnutí....V celé kauze hraje dominantní roli nekolik jmen vysokých komunistů. Soudruh Viktor Koláček je bývalý clen krajského výboru KSČ, clovek bezohledný a vulgární. Je ho otec byl clenem ÚV KSČ a rediteloval jednomu z nejvetsích dolů v rámci OKD, dolu Barbora v Orlové. Druhým muzem figurujícím v kauze ukradené OKD jako hlavní mozek je soudruh Petr Otava , bývalý clen krajského výboru komunistické strany. Dalsí je soudruh Martin Ulčák , bývalý predseda ÚV SSM , jehoz spolecnost Atlanta Safe byla vyuzita k vyvádení miliardových

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud