Zemanovi na Babišově hnízdě tleskalo 300 dětí. Šéf Klokánků: Kauza? Neřešíme

Autor: Zuzana Štíchová - 
28. 4. 2016
18:35

Výlet Miloše Zemana za Andrejem Babišem (ANO) na Čapí hnízdo doprovodily děti, o které se stará Fond ohrožených dětí. Ten prezident Zeman i jeho manželka Ivana dlouhodobě podporují. Vicepremiér Babiš pro ně v rámci prezidentovy návštěvy uspořádal „dětský den“. Ředitel fondu Jan Vaněk odmítá kritiku pravicové opozice, že by děti přijely, aby sehrály roli křoví, které má zakrýt celou „čapí aféru“.

„To neví, že tu ty děti nevydrží tak dlouho čekat?“ ozývalo se z davu dětí a jejich doprovodu po desítkách minut čekání na prezidenta Zemana s vicepremiérem Babišem. Nakonec se ale přeci jen dočkali a oba politiky přivítal potlesk.

Video Zeman pokřtil klokana. - Blesk TV
1080p 720p 480p 360p 240p

„Dorazilo asi tři sta dětí a nějaký doprovod,“ prozradila jedna z tet, která se v Klokánku o děti stará. Podle jejích slov dorazily děti z krajů kolem Prahy – ze Středních Čech, Plzeňska, Pardubicka a Ústecka. Nepřipadá jí náhodou, že byly děti politicky zneužity? „My ani děti to tak rozhodně nebereme,“ poznamenala žena.

„Tohle nebyla žádná politická akce, Klokánky dlouhodobě podporuji,“ řekl k tomu později mezi novináři také vicepremiér a majitel Agrofertu, pod které Čapí hnízdo spadá, Andrej Babiš (ANO).

Prezident Zeman přijel na Čapí hnízdo Andreje Babiše.Prezident Zeman přijel na Čapí hnízdo Andreje Babiše. | 

Že by měly děti vylepšovat image projektu, který se potýká s podezřením z neoprávněného čerpání evropských peněz, odmítl také ředitel Fondu ohrožených dětí Jan Vaněk.

„Ti, co to budou vyšetřovat, nechť to zdárně vyšetří a děti si ten pobyt tady maximálně užily. Rozhodně nebudeme řešit tu kauzu pana vicepremiéra,“ řekl Vaněk. „Tato návštěva byla domlouvána předtím, než ta kauza se začala projednávat. Pan Babiš s Klokánky spolupracuje od roku 1998,“ dodal.

Podle aktérů tak bylo setkání prezidenta, vicepremiéra a dětí v souvislosti s kauzou Čapího hnízda čistě náhodné. Pozvání ale prezident dostal a přijal v době, kdy aféra vrcholila, a Andrej Babiš se chystal do Sněmovny vysvětlovat, kdo byl vlastníkem ekofarmy v době, kdy přijala evropské dotace.

Klokánky dostaly od Andreje Babiše (ANO) na „Čapáku“ zároveň dar ve výši jednoho milionu korun. Dostat by se k nim v těchto dnech navíc měly také miliony odsouhlasené vládou.

Prezident Miloš Zeman přijel na Babišovu farmu Čapí hnízdo.Prezident Miloš Zeman přijel na Babišovu farmu Čapí hnízdo. | 

Přijely i děti, které nejsou v nouzi?

Celý den také visela ve vzduchu otázka, zda všech tři sta dětí, které na Čapí hnízdo dorazily, jsou skutečně děti z Klokánků. Tedy děti, o které se jejich rodiče třeba jen dočasně nemohou starat. Do médií totiž unikl e-mail z vedení Fondu ohrožených dětí, kde stojí, aby dorazily klidně i vlastní děti pracovníků.

„Je potřeba zajistit velkou účast. Mohou jet i sociální pracovnice a pomoci s péčí o děti. Pokud byste si tam propašovali i nějaké své děti, hlavně že budou jako klokaní. Měli bychom ukázat, že máme hodně dětí, aby byl zájem nám poskytnout peníze na provoz zařízení,“ stálo v e-mailu.

Podle Vaňka jde ale jen o legraci. Na konci „instrukcí“ byl prý ještě smajlík. „Samozřejmě každý ví, co znamená smajlík. Bylo to myšleno v nadsázce,“ zakončil Vaněk.

Podívejte se na celý rozhovor:

Video Jan Vaněk komentuje návštěvu dětí v Čapím hnízdě i dar od Andreje Babiše ve výši jednoho milionu. - Blesk TV
1080p 720p 480p 360p 240p

Kauzu Čapí hnízdo se snaží Andrej Babiš v posledních týdnech nepřipomínat. Poté, co vlastnictví v době čerpání dotací objasnil ve Sněmovně, odbývá dotazy novinářů slovy „počkejme, co OLAF“ (Evropský úřad pro boj proti podvodům). Dlouhodobě tvrdí, že dotace získal legálně. Nezávislí právníci si ale tak jisti nejsou a ví, na čem může Babiš „ztroskotat“:

Video Čapí hnízdo jako klec pro Babiše: Právníci našli cestu, jak mu zavařit! - Zuzana Štíchová, Jan Jedlička, David Vaníček
1080p 720p 480p 360p 240p

Čtěte také: Vše o kauze Čapí hnízdo

Doporučujeme
jana1313 ( 29. dubna 2016 14:37 )

"útoky islamohavlonácků proti českému prezidentovi se stupňují , havloidi jsou zrůdy nenávistné jako hitlerova mládež " tak to je žvást nejhrubšího zrna, ty spamující debile, neschopný zformulovat vlstní názor, pokud vůbec nějaký máš, pokud nemáš jenom na placený trolling. Havla, toho zaprodance na dvě strany, který umožnil komunistům předání moci sobě samým při změně režimu, jsem nesnášela od začátku. Islamisty bych odtud vykopala s chutí do jednoho. A Zeman je pro mě, stejně jako pro spoustu dalších se stejným názorem na Havla a Islamisty, jaký mám já, jen ubohým lidským odpadem se zlodějskou minulostí a současností prasete. Takže to co sem cpeš je jen lživé stupidní klišé

e.44 ( 29. dubna 2016 14:26 )

Spíš než minulost Kalouska, o které máš prd povědomí, by tě mělo zajímat, co tandem Zeman-Babiš zakrývá za prasárny, tím svým manévrem se zneužitím dětí.

panda82 ( 29. dubna 2016 07:47 )

No před Babišem je na řadě Kalousek, až ukáže kde zašil peníze z krupce prodeje padák (tam má na svědomí smrt) no a pandory tak se skrývá za Zemana a Babiše

panda82 ( 29. dubna 2016 07:42 )

Pozor na vyjádřování už si na to schválili zákon, tak bacha

panda82 ( 29. dubna 2016 07:38 )

No ať udělá prezident cokoli je to špatně, špionáž nedovolí, najít klad na jeho počinu, Plesku se nedivím ten je placený havloidem, ČT má podplaenou Kalousek s Fialou, jedině oni komentují za peníze koncesionářů, ale co kdyby tak někdo dal podnět k šetření kauz Kalouska, není jich málo jen z vojenského prostředí to jsou miliardy, tak zloděj křičí chyťte zloděje,nedejbože aby někdo nezavrtal do něj, tak zakrývací manévr Zeman-Babiš, No a co dali nebo uděali ODS a TOP09 pro děti z Klokánku, jak to že Kalousek nepřišel na to, že žijí na dluh a třídí děti jak odpad,

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa