Poslanci umí i „makat“. Ve Sněmovně sedí pilot, záchranářka či trenér

 • Autor: Zuzana Štíchová - 
  26. 4. 2016
  05:35

  Pilot dopravního letadla, záchranářka „erzety“, letecký záchranář, veterinář, učitelé, právníci. Co mají společného? Každý měsíc řeší zákony nebo mezinárodní situaci v lavicích Poslanecké sněmovny. Někteří z nich dokonce nechtějí vyjít ze cviku a svá původní povolání s prací poslance kombinují. Pokud tedy například zavoláte „rychlou“ v Liberci a okolí, možná vyskočí ze sanitky poslankyně-záchranářka.

 • 1.Pastuchová: Záchranka je návrat na zem

  Jejím hlavním zaměstnáním je práce ve Sněmovně, dvakrát do měsíce ale zachraňuje coby lékařka rychlé záchranné služby lidské životy. Konkrétně na Liberecku. Jana Pastuchová (ANO) nechce vypadnout z prostředí ani z praxe, až skončí v politice, nejspíš se k záchranařině opět vrátí.


  „Sloužím vesměs víkendy, aby mi to nezasahovalo do práce ve všední den. Je to pro mě takové setkání s realitou. Přijdou třeba na záchranku a občas mi vynadají, co jsme to zase provedli,“ popisuje svou obojživelnost“ Pastuchová. „Relax to není v tom smyslu, že nevíte, co se bude ten den dít. Ale svým způsobem je to pro mě odreagování a koníček. Vzhledem k tomu, co vidím, tak třeba neřeším moc věci dopředu,“ dodává pohled na práci, kterou dělá už 30 let.

   

  Její kolega ze Sněmovny Milan Brázdil (za ANO) je na tom podobně. Jako lékař dokonce létá v Olomouci vrtulníkem s leteckou záchrankou.

  Poslankyně-záchranářka Jana Pastuchová (ANO). Dvakrát měsíčně stále jezdí k pacientům.Poslankyně-záchranářka Jana Pastuchová (ANO). Dvakrát měsíčně stále jezdí k pacientům. | Archiv Jany Pastuchové

 • 2.Černoch: Starosti nechám jako pilot na zemi

  Asi nejznámějším z netradičních povolání ve Sněmovně je „džob“ místopředsedy Úsvitu Marka Černocha. Ten se dříve živil jako pilot dopravních letadel. Klidně jste s ním tak mohli letět třeba na dovolenou.

   

  „Do branže dopravního pilota mě přivedl soused, který byl kapitánem ČSA. Bál jsem se, že to nevyjde, protože mám brýle a nebyl jsem vojenským pilotem a podobně. Naštěstí už to jde dneska i jinak, takže jsem absolvoval zdravotní prohlídku, vzal jsem si úvěr a udělal školu,“ směje se při vzpomínkách na své začátky.

   

  „Lítal jsem na Boeingu 737 charterové lety i pravidelné linky. Mimo jiné i do Afriky a jiných destinací na koupání. Naposledy jsem takhle letěl před vstupem do Sněmovny. Pak už jsem nechtěl dělat dvě věci napůl,“ dodává Černoch s tím, že teď už létá jen pro radost. „Je to ta chvíle, kdy necháte všechny starosti na zemi,“ vysvětluje. Brzy ale bude práci možná řešit i ve vzduchu. Několik poslanců ho totiž požádalo, zda by se s ním mohlo proletět. „Bavili jsme se s panem místopředsedou Sněmovny Bartoškem a s panem Miholou, ten má dva syny, kteří milují létání,“ prozradil.

  Marek Černoch létal jako pilot dopravních letadel Boeing 737.Marek Černoch létal jako pilot dopravních letadel Boeing 737. | archiv Marek Černoch

 • 3.Bělobrádek: Zvířata vyměnil za salámy

  Ve Sněmovně jsou zastoupeni také veterináři. Například lidovecký předseda a vicepremiér Pavel Bělobrádek. Ten ale nerodil na statku krávy, ani neléčil vaše domácí mazlíčky. Kontroloval na jatkách, aby byla dodržena hygiena nebo aby vepřová kýta měla tu správnou teplotu. „Neléčil jsem zvířátka, ale salámy,“ shrnuje s nadsázkou stručně svou kariéru veterinárního inspektora.

  Pavel Bělobrádek je vystudovaný veterinář. Dříve kontroloval hygienu a postupy na jatkách jako inspektor.Pavel Bělobrádek je vystudovaný veterinář. Dříve kontroloval hygienu a postupy na jatkách jako inspektor. | Blesk / Ladislav Křivan, Archiv Pavla Bělobrádka

 • 4.Seďa: Mám rád vůni spáleného leteckého benzínu

  Svým způsobem kolegou je Marku Černochovi sociálně demokratický poslanec Antonín Seďa, který je občanským povoláním letecký konstruktér. Po absolvování Vojenské akademie nastoupil do LETu Kunovice.


  „Mám rád vůni spáleného leteckého benzínu a obdivuji ladné aerodynamické tvary těchto vzdušných strojů,“ píše o sobě na webových stránkách. I proto ho to ve Sněmovně táhne k armádě, je členem výboru pro obranu a bezpečnost. „Věřím, že po ukončení mého angažmá ve vysoké politice se k letounům vrátím,“ dodává.

  Poslanec za ČSSD Antonín Seďa je povoláním letecký konstruktér. Vymyslel například hasicí systém kabiny.Poslanec za ČSSD Antonín Seďa je povoláním letecký konstruktér. Vymyslel například hasicí systém kabiny. | Facebook / Antonín Seďa

 • 5.Sylor: Přeplaval Suez, Bospor i Gibraltar

  Za zmínku stojí také působení Augustina Andrleho Sylora (Úsvit). Ten jako první na světě přeplaval úžiny Gibraltar, Suez a Bospor oddělující Evropu od dalších kontinentů. Později trénoval české juniorské plavce a sesbíral s nimi stovky medailí.

  Augustin Andrle Sylor (Úsvit) býval plavcem, pak trénoval úspěšné juniory.Augustin Andrle Sylor (Úsvit) býval plavcem, pak trénoval úspěšné juniory. | PSP ČR, Shutterstock

 • 6.Sněmovna má 46 politiků z povolání, rekordman je Benda

  Najdou se ale i další povolání. Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura, exministr dopravy, je například původně programátor. Poslankyně opoziční TOP 09 Věra Kovářová zase překladatelkou.

   

  Zdaleka nejvíc je ale v současném složení Sněmovny „politiků z povolání“. Celkem 46. Příkladem za všechny je například Marek Benda (ODS), který je poslancem nepřetržitě už od roku 1990. Je tak nejdéle sloužícím poslancem v české historii. Sněmovna sdružuje také 31 učitelů, 21 manažerů, stejný počet lékařů nebo 20 podnikatelů. Právníků je v dolní parlamentní komoře jen 11. 

   

  Zajímavostí je, že se ve Sněmovně potkávají otec a syn – Petr Adam (zvolen za Úsvit) a Vojtěch Adam (KSČM) nebo třeba jmenovci Andrej a Miloš Babišové, které nepojí žádný příbuzenský vztah. Oba jsou ale zástupci hnutí ANO.

  Mimořádné jednání Sněmovny k postupu policie během čínské návštěvyMimořádné jednání Sněmovny k postupu policie během čínské návštěvy | Foto Blesk - Jaroslav Šimáček

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

ad-ga ( 26. dubna 2016 14:48 )

tak jen ať jdou makat na co studovali, hned bude lékařů i učitelů. A Mareček Bendů si nějakou rekvalifikaci určitě udělá.

pokrok ( 26. dubna 2016 11:04 )

Asi jim to dělá dobře, tak je nech rejt - hlupáky , protože oni se umlátí sami mezi sebou!

panda82 ( 26. dubna 2016 10:46 )

a kšeftům, to nejsou jen výdělky, že tam sedí, když už tam dojedou, ale ty bokovky

panda82 ( 26. dubna 2016 10:42 )

svatá pravda, jenže dementům z TOP09 a ODS se to nelíbí a rejou a rejou

Carlos777800 ( 26. dubna 2016 10:34 )

Nesedí pro to , že ho volili takoví dementi jako ty !

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud