Náměstek Valachové se vymlouval kantorům: Já se snažím! Ale nemám žádnou pravomoc

Autor: Jan Doležal - 
25. 4. 2016
05:11

Přijel na víkendovou konferenci Asociace speciálních pedagogů (ASP) a čekalo se, že řekne, co bude dál v souvislosti s obávanou inkluzí. Náměstek ministryně školství Stanislav Štech (61) ale místo toho kantory pořádně nadzdvihl. Otázky ignoroval a jen se snažil obhajovat sám sebe.

„Já se nevyhýbám pozvání jakékoliv organizace, která chce mluvit o této tematice, rád bych už ale mluvil o jiných, protože slyším-li slovo inkluze, mám zdravotní potíže, teda tělesné,“ začal Štech svůj proslov. Kantoři byli z jeho slov paf. „To, co mě v uvozovkách uklidnilo, je, že všechny země mají s inkluzí podobné problémy, ale chápu, že vás to uklidnit nemůže,“ pokračoval náměstek.

Na výtku, že ministerstvo s učiteli málo komunikuje a krajům naznačuje, ať se do toho nepletou, reagoval po svém. „Já mám takový práce, připravujeme směrnice pro asociaci krajů a svaz měst a obcí. Já se snažím, i když nemám vůbec žádnou pravomoc, protože politický náměstek nemůže skoro nic. Budu vám fandit a pomáhat, i když nejsem členem žádné politické strany,“ řekl. To už se lidé v sále smáli. „O konkrétních věcech jsme se nedověděli nic. To si z nás dělá legraci? To nemůže myslet vážně,“ komentovali Štechův projev učitelé.

O tom, jak by měla inkluze fungovat v praxi, nezaznělo ze Štechových úst ani slovo. Místo toho rozebíral jen výsledky vlastní analýzy inkluze, které poslal do Francie, aby mohly vyjít v knize Trápení s inkluzivním vzděláváním v Evropě.

Tím rozlítil hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického (33, ČSSD). „Je to pořád dokola. Mě jako zřizovatele škol v tuto chvíli zajímá, co bude s financováním, co bude s úvazky. Vypadáme jako blbci, protože nedokážeme učitelům odpovědět na spoustu věcí,“ řekl a dodal: „Co to bude od 1. 9. pro krajský rozpočet? Jsme ubezpečováni, že od 1. 9. se nic nestane, ale ono je třeba v těch budovách třeba natírat okna.“

Na konferenci speciálních pedagogů vystoupil i bývalý ředitel soukromého gymnázia PORG Václav Klaus (46) a nebral si servítky. „Lidé jako paní ministryně Valachová, i když ta je jenom takovým nastrčeným »bílým koněm«, skutečně chtějí zničit speciální školy. Tohle tažení se chystalo dlouho, proto nemají speciální školy přístup k evropským dotacím, proto na většině z nich jsou mzdy ořezané na základní tarif, proto je příchod každého žáka složitější a složitější. Přitom existují děti, které potřebují speciální, pomalejší a jednodušší přístup.“

Co je smyslem kampaně Blesku

  • Zabránit likvidaci škol se speciálním vzděláváním a vrácení přílohy LMP (lehké mentální postižení) k rámcovému vzdělávacímu programu. 􀀟
  • Umožnit rodičům dětí s LMP bezvýhradně svobodnou volbu výběru školy. Povinnost rediagnostiky (posouzení aktuálního stavu) jejich dětí upravit ve shodě s podmínkami, které platí pro děti s LMP v běžných základních školách. 􀀟
  • Zajistit školám se speciálním vzděláváním jako formou specifického vzdělávání legislativní oporu a podporu ministerstva školství. 
  • Umožnit školám se speciálním vzděláváním čerpat dotace za stejných podmínek, jaké mají běžné školy.

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Kandidáti Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa