Neděle 10. prosince 2023
Svátek slaví Julie, zítra Dana
Oblačno, déšť se sněhem 3°C

Šlechtová s vlasy nakrátko vyjela do Chanova. „To jsem ještě neviděla,“ řekla

Autor: simao, ČTK - 
20. dubna 2016
13:00

Nastává doba zkracování? Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) jako by se nechala inspirovat filmem Postřižiny a shodila dlouhé vlasy. V podstatně kratším účesu pak ve středu vyrazila do Chanova. Na problematické sídliště v severočeském Mostě s romskou komunitou. Podpořila tam bourání dvou vybydlených domů.

„Zkrátit. Na kluka. Povídám, Bóďo, chci ostříhat vlasy tak, jak to nosí Josephina Bakerová,“ říká Magda Vášáryová v Postřižinách. Zkrácení podstoupila nyní i ministryně z Babišova ANO Karla Šlechtová. S patkou chce být prý za rockerku. „Začíná čas rockových fesťáků a tam prostě patří »háro« a ne usedlost – jak vypadám s delšími vlasy,“ řekla Šlechtová deníku Aha!

Krátký účes představila tento týden nejprve při příjezdu na jednání vlády, nyní i v terénu. Vyrazila do Chanova, kde však naopak při pohledu na místy pořádně zbědované mostecké sídliště úsměv na rtech poněkud mrzne.

Ministryně poprvé v chanovském ghettu

Nikoli zkracování výdajů, ale naopak další peníze přitom naordinovala Karla Šlechtová pro Chanov – bude chtít více peněz na demolice dvou zdevastovaných domů.

Pro letošní rok má ministerstvo připraveno sto milionů korun na dotace obcím. Poptávka podle Šlechtové mnohonásobně částku převyšuje. Radnice mohou posílat žádosti na ministerstvo do 29. dubna. „Žádosti se hromadí, doufám, že pro příští rok si vydobudu více než sto milionů korun,“ uvedl ministryně, která byla v Chanově poprvé.

Doprovod ministryni dělal v Chanově mostecký primátor Jan Paparega. „Musím říci, že jsem navštívila všechny kraje, ale něco takového jsem neviděla,“ řekla při pohledu na paneláky, z nichž dvěma je vidět skrz na druhou stranu a v dalších je třeba vedle okna se záclonou byt bez oken.

Náklady na demolici? 15 milionů korun

Právě kvůli tomuto zoufalému stavu pošle Šlechtová do Chanova kontrolu stavebního úřadu. „Tady je jeden vchod vybrakovaný a vedle bydlí lidé, myslím, že ty domy nesplňují vůbec žádné hygienické normy a zákony,“ uvedla.

Most žádá o peníze na likvidaci jednoho čtyřpodlažního a jednoho sedmipatrového domu, náklady na demolice město odhadlo na 15 milionů korun. „V Chanově vidím naprostou potřebu zbourat možná čtyři bytové domy. Je to opravdu velmi smutné, velmi smutné,“ zdůraznila ministryně. Státní dotace může pokrýt 80 procent nákladů z pěti milionů korun, což je nejvyšší možná částka.

Na místě po panelácích chce Most vysázet keře. „Jsem ráda, že vedení města uvažuje o parku, je tu velké riziko, že pokud by se postavilo hřiště nebo něco jiného, dopadlo by to stejně jako tyto prázdné domy,“ řekla Šlechtová.

Socialistický památník nezdařené integrace Romů. Byly tu krásné byty, říká pamětnice

Sídliště vzniklo na okraji Mostu v 70. letech minulého století. Mělo se stát příkladem, jak tehdejší režim dokáže integrovat Romy do většinové společnosti. Už na konci 80. letech se však o Chanovu mluvilo jako o romském ghettu. „Byly tu krásné byty, bydleli tady všichni dohromady, ale pak se přistěhovali lidi ze Slovenska a všechno se zničilo,“ řekla ČTK Monika, která na sídlišti bydlí 40 let.

„Teď už je to tu lepší než před dvaceti lety, to byl strašnej bordel,“ poznamenala. Město v minulosti investovalo do oprav domů na chanovském sídlišti miliony korun, nájemníci však zanedlouho byty znovu zničili.

Magistrát proto nechal dva zcela zdevastované panelové domy strhnout. Město jeden dům kompletně opravilo, vznikly v něm byty pro sociální bydlení. Právě v takovém žije paní Jolana, která by zbourání prázdných objektů také přivítala. „Je to nebezpečné pro děti, ty tam běhají, může na ně něco spadnout,“ varovala.

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud