Neděle 24. září 2023
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno 18°C

Zeman, Klaus a uprchlíci. Polský prezident Duda je poprvé v Česku

Autor: ČTK, sou - 
15. března 2016
11:15

Na Pražský hrad přijel na svou první návštěvu Česka polský prezident Andrzej Duda. Byl uvítán na prvním hradním nádvoří s vojenskými poctami, pak šel na setkání s českým prezidentem Milošem Zemanem. Témata jednání? Migrace, visegrádská spolupráci nebo výstavba dopravních koridorů. Odpoledne se potká s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).

Zeman se ženou Ivanou přivítal polský prezidentský pár u vstupu na první nádvoří Pražského hradu. Následovaly polská a česká hymna i čestná salva. 

Oba prezidenti budou dopoledne mluvit podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka o spolupráci zemí visegrádské čtyřky a jejich společném postupu při řešení migrační krize. Na řadu by měla přijít i ekonomická témata, například výstavba dopravních koridorů. Po osobním setkání budou společně jednat národní delegace.

Poté se bude na Hradě podávat slavnostní oběd, na který se připojí bývalý prezident Václav Klaus a předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Prezidenti si také vymění nejvyšší stání vyznamenání. Duda obdrží Řád Bílého lva a prezident Zeman Řád Bílé orlice.

Odpoledne se Duda setká s premiérem Sobotkou, jednat budou v Hrzánském paláci. Stejně jako na Pražském hradě budou tématem podle úřadu vlády aktuální evropské otázky, visegrádská spolupráce a rozvoj přeshraniční dopravní a energetické infrastruktury. Diskutovat by měli i o obranné a bezpečnostní spolupráci a o přípravě červencového summitu NATO ve Varšavě. 

Později odpoledne polský prezidentský pár položí věnec ke hrobce Václava Havla. Návštěvu Prahy Duda zakončí setkáním s polskými podnikateli.

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud