Zemanova ochranka ve střehu. V kufru nosí štít proti atentátu na prezidenta

Autor: Zbyněk Schnapka, simao - 
16. 2. 2016
12:45

Proč poblíž prezidenta Zemana stojí často muž s černou aktovkou? Dokumenty v ní nenosí, ani rušičku signálu, o které se spekulovalo. Bodyguardi mají připravený skládací štít, odhalil deník Aha!. V případě atentátu na hlavu státu odolá takový štít pušce i brokovnici.

Pamatujete atentát na tehdejšího prezidenta Klause v Chrastavě na Liberecku? „Atentátník“ Pavel Vondrouš se v září 2012 k prezidentovi dostal s pistolí, naštěstí jen airsoftovou. I když šlo nakonec o incident bez vážnějších důsledků na zdraví hlavy státu, snadnost toho, jak se potenciální útočník dostane k prezidentovi, zarazila.

A Hrad se z toho ponaučil. Ochranka je mnohem bedlivější, navíc se v době, kdy se i přímo na Pražském hradě zavádí řada nových bezpečnostních opatření, rozhodla i pro několik mobilních opatření.

Na první pohled nyní zaujme bodyguard, který poblíž prezidenta stojí často a stál nedaleko i při besedách během Zemanovy návštěvy v Plzeňském kraji. Drží černou aktovku, ve které se nachází balistický štít, jak nyní upozornil deník Aha!.

Informaci o bezpečnostním štítu pro Blesk.cz potvrdil hradní kancléř Vratislav Mynář„Není to žádná novinka. Patří to ke standardní výbavě při ochraně ústavních činitelů a využíváme to i v případě pana prezidenta.“

Zemanova ochranka s taškou, ve které se skrývá přenosný neprůstřelný štít (březen 2016, Kornatice na Rokycansku)Zemanova ochranka s taškou, ve které se skrývá přenosný neprůstřelný štít (březen 2016, Kornatice na Rokycansku) | 

Spekulace odborníků o tom, že by šlo aktovku s utrazvukovou nebo magnetickou rušičkou mikrofonů nebo rušičkou mobilních signálů, se tak nepotvrdily.

I Miloš Zeman již ostatně útoku čelil. Nikoli v podobě střelby či airsoftových kuliček, ale létajících vajíček a rajčat předloni na Albertově. Skládací a poměrně snadno přenosný balistický štít však má kevlarový povrch a zastaví i střelu z pušky či brokovnice. 

Multifunkční ochranný štít je přitom na trhu v různých provedeních, upozorňuje Aha!. A tedy i v různých cenových relacích. Levnější verze přijde na něco přes dvacet tisíc korun, cena se může ale vyšplhat až na 100 tisíc.

Obavy z možného atentátu přitom dohnaly k podobným opatřením i jiné státníky. Ale také šéfa Hizballáhu šajcha Hassana Nasralláha, vedle kterého se pohybují osobní stráci s podobnými aktovkami, jako má ta prezidenta Zemana.   

Ochranka šéfa Hizballáhu má podobnou tašku jako ochranka prezidenta Miloše Zemana.Ochranka šéfa Hizballáhu má podobnou tašku jako ochranka prezidenta Miloše Zemana. | 

Dalším incidentem, který upozornil, že Zemanovo bezpečí nemusí být samozřejmostí, pak byla loňská akce umělecké skupiny Ztohoven, která se dostala nerušeně až na střechu Pražského hradu. Nešlo o atentátníky, vyvěsili tam však namísto prezidentské standarty červené trenky. 

To způsobilo padání hlav v bezpečnostním sektoru na Hradě, ale také rozpoutalo vlnu nových opatření kvůli zabezpečení hlavy státu. Detailněji je popsal v rozhovoru pro Blesk TV právě kancléř Mynář.

„Už nyní máme z obou stran na přístupových cestách na Hrad bezpečnostní ježky, je tam daleko přísnější přístup. Zároveň chceme mít bezpečnostní rámy v katedrále, detekční 3D přejezdové brány na obou místech, které jsem jmenoval, nejmodernější kamerový systém posílený o technické zázemí, velín, jak pro policii, tak pro Hradní stráž. Chceme také mít vnitřní systém posuzování smluv a možnosti působení externích firem na Hradě. A to je to nezbytné minimum,“ uvedl Mynář. Do minima pak spadla patrně i Zemanova „tajná aktovka“.

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Kandidáti Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
fikusek11 ( 16. února 2016 19:36 )

Na pukavec je to trošku předimenzovaný....Kdo by po něm střílel.

eliska963852 ( 16. února 2016 19:32 )

Třeba v tá době už Brežněv nebyl živej, byl jenom vypreparovanej, u Rusáků člověk nikdy neví.

dozor3a ( 16. února 2016 17:43 )

To je tak rudej blb, že neví jak vypadá normální červená. Měl by dostat na rypák, ten si o to říká velikostí, protože opak má v rozkroku.

dozor3a ( 16. února 2016 17:40 )

Ty se nepodělej http://video.aktualne.cz/dvtv/spory-turecka-s-ruskem-potencial-pro-rozpoutani-treti-svetov/r~d29d112 ad40711e59e52002590604f2e/?utm_source=blesk.cz&utm_medium=traffic-exchange

suov ( 16. února 2016 16:28 )

zvostra-technika i ta nejmodernější má také právo zastávkovat, to jsme nedávno zažili při průjezdu těch amerických hrdlořezů u nás,,,

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa