Zeman couvá s potvrzením výkupného: „Citoval jsem média,“ tvrdí najednou

Prezident Zeman po odvážných slovech zařadil zpátečku. Výši výkupného za Hanču a Tonču prý nepotvrdil.  (Autor: IHH, Blesk)
Autor: Zuzana Štíchová, Zbyněk Schnapka - 
10. února 2016
17:23

Prezident Miloš Zeman ve středu všechny překvapil, když během debaty s občany vesničky Kornatice potvrdil, že Česko za dvojici unesených žen zaplatilo často zmiňovaných téměř 150 milionů korun. O pár hodin později už ale svá slova brzdil a tvrdil, že pouze citoval informace objevující se v médiích. Zeman byl přitom od svého zvolení zastáncem taktiky „s teroristy se nevyjednává“.

Kterak se řadí politická zpátečka ukázal během posledního dne návštěvy v Plzeňském kraji český prezident Miloš Zeman. Zatímco krátce po obědě na dotaz týkající se výkupného za dvě unesené ženy řekl: „Pokud vím, tak 150 milionů korun, ale záleží, podle jakého kurzu to počítáte. Víte, je to obrovské dilema. Představte si, že bychom nezaplatili – a ty dívky by byly popraveny. Nebo, což je lepší varianta, zůstaly by v harému některého z únosců. Ale když riskujete smrt českých občanů, tak si to téměř nikdy nebudete brát na svědomí. Ledaže by ti občané byli usvědčení zločinci a vy byste si říkali, tady by je zavřeli, nechme je únoscům. Ale takový případ, pokud vím, zatím nenastal.“

Za pár hodin Zeman na dotaz Blesku, zda si i ve světle těchto informací stojí za tvrzením, že s teroristy se nevyjednává, odpověděl, že pouze citoval média. „Mohu konstatovat, že zřejmě, když to nikdo nedementoval, tato informace byla pravdivá,“ uvedl. „Já jsem vzal tuto informaci na vědomí, byla publikována už před několika dny, řekl jsem jen to, že je velmi těžké se rozhodnout o životě dvou českých občanek. To je vše, nic jiného jsem k tomu neřekl,“ snažil se Zeman mimo jiné zřejmě uklidnit emoce, které mezitím jeho předchozí výrok rozpoutal.

Poněkud klidněji pak už odpověděl na druhou část dotazu redaktora Blesku, zda měl nějaké právo do jednání o zaplacení výkupného zasáhnout. „Nebyl jsem na Bezpečnostní radě státu, nevím, z jaké strany došlo k úniku této informace, myslím, že všichni se obviňují navzájem. Logicky z toho vyplývá, že jsem toto rozhodnutí nemohl ovlivnit, a přiznávám, že by se mi velmi těžko rozhodovalo,“ naznačil Zeman, že z placení teroristům příliš nadšený není.

Úniky informací nechá Sobotka prošetřit

V posledních dnech není informace o výši výkupného za Hanku s Tončou jedinou citlivou záležitostí, která se dostala na veřejnost. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) také v rozhovoru pro Hospodářské noviny přímo potvrdil, že Česko přistoupilo na výměnu zadržovaného a souzeného Alího Fajáda za pětici Čechů, kteří v Libanonu zmizeli loni v létě. „Pět lidí se sem vrátí v pořádku, pokud Fajád nebude vydán do Spojených států. Je to svázané,“ řekl doslova Stropnický.

Úniky informací, pravděpodobně z Bezpečnostní rady státu, chce zatím premiér Sobotka řešit pouze interním šetřením. Opozice už ale volá po odvolání ministra obrany i ministra spravedlnosti, který o nevydání Fajáda do USA rozhodl. Na její žádost se bude prosakováním citlivých informací zabývat také Poslanecká sněmovna na mimořádné schůzi.

victor1 ( 17. února 2016 06:20 )

Ano,přesně tak,děkuji.

dzambulka007 ( 17. února 2016 06:02 )

Vždy mě pobaví, jak se z těch výmyslů, co se závistí tupci o něm snaží trousit, ukáže, jaký mají sami problém. Jeden hloupější než druhý. Zeman má mozek skvělého šachisty a myslí vždy několik tahů dopředu, ulhaný tajtrlíku.

dzambulka007 ( 17. února 2016 05:58 )

Zajímalo by mě, jestli ti debilové, co volili ospalu, si umí představit, jka by to tu v tuto chvíli už vypadalo.

dzambulka007 ( 17. února 2016 05:56 )

Ta dehonestace je většinou tak trapná, že ti ubožáci shodí jenom sebe. A on to dobře ví.

victor1 ( 11. února 2016 10:32 )

Na perníku jsou prý kluci zfetovaný právě čilí,tady ten je rozumu mdlého,ten bude spíš ožralý.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud