„Musíme zmírnit jejich utrpení a pomoci.“ Zaorálek jednal se syrskou opozicí

Autor: ČTK, mts - 
31. 1. 2016
15:24

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) se shodl se zástupci syrské opozice sídlící v Káhiře, že je potřeba udělat vše pro to, aby bylo zastaveno násilí a Syřané se mohli vrátit domů. Šéf české diplomacie v egyptské metropoli jednal se zástupci takzvané káhirské platformy syrské opozice, mezi kterými byl i syrský herec Džamál Sulajmán. „Myslím, že (syrský prezident) Bašár Asad musí odstoupit a přenechat své místo novým lidem,“ řekl Sulajmán českým novinářům.

Zaorálek má zájem na tom, aby nynější rozhovory v Ženevě umožnily vznik reprezentativní opozice. „Ta by měla být partnerem jednání, která povedou k zastavení násilí a vytvoření poměrů, které umožní Syřanům vrátit se domů a začít žít normální život,“ řekl ministr.

Mírové rozhovory se v Ženevě konají od pátku, syrská opozice na ně dorazila v sobotu. Jak český ministr dodal, při nedělním jednání se Syřany se zajímal zejména o to, jak vidí nynější rozhovory a jejich šanci na úspěch.

„Potvrdili jsme si, že základní cíle vidí představitelé syrské národní opozice tady v Káhiře stejně jako my,“ uvedl Zaorálek. „Jiná věc je, když jsme se bavili o konkrétních věcech. Tady je zřejmé, že dosažení kompromisu bude velice obtížné. Je zde nashromážděno obrovské množství těžkých křivd a dokonce i zločinů,“ dodal.

Shoda nicméně panuje v tom, že je potřeba ukončit v Sýrii utrpení, najít dohodu, která umožní volby, a způsob, jak budou muset odejít ti, kteří za to, co se děje v Sýrii, nesou zodpovědnost.

Sulajmán: Asad se stal diktátorem

Podle herce Sulajmána je hlavním cílem syrské opozice naplnit loňskou rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která se týká mimo jiné vylepšení humanitární situace v Sýrii.

Je třeba, aby se ze Sýrie, které vládne totalitní režim, stal demokratický stát. Zároveň je třeba bojovat s terorismem, zastavit negativní vlivy mnoha zemí, které tam vedou své vlastní boje a uskutečňují vlastní zájmy, a je rovněž potřeba pomoci syrskému lidu začít novou budoucnost a najít novou naději v demokratickém státě,“ vyjmenoval zástupce syrské sekulární liberální opozice, který byl kdysi stoupencem nynějšího syrského prezidenta.

Bašár Asad ale nedodržel své sliby, stal se diktátorem, hlavním představitelem korupce a neposlouchal své vlastní lidi,“ dodal.

Aktuální snímky ze Sýrie ukazují, jak je země zpustošená:

Doporučujeme
petrusaa ( 9. února 2016 12:28 )

4000 kč navíc budeme platit od příštího ruku za 25 A jistič u elektroměru,to naopak pomoc Čechům.

petrusaa ( 9. února 2016 12:12 )

4000 kč navíc budeme platit od příštího ruku za 25 A jistič u elektroměru,to naopak pomoc Čechům.

tomik007 ( 31. ledna 2016 23:57 )

 Takze zrejme dojde jeste k dalsimu cirkevnimu vyrovnani s muslimy.

rumungro ( 31. ledna 2016 21:58 )

Církev s. K.- u nás ovládá reformovany křesťany,luterány,kalvinisty,protestanty-velkým hnízdem je Českobratrská církev evangelická s Joelem Rumlem v čele.

rumungro ( 31. ledna 2016 21:51 )

Církev s. K. hlásá jiny myšlenky než tradiční římsko-katolicky,m.j. sňatky homo. a podporuje migraci,kvůli chaosu,který ničí tradiční křesťansky hodnoty.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa