Po válce musíte z Německa, vzkazuje Merkelová uprchlíkům. Podle Ženíška pozdě

Autor: ČTK, všm - 
31. 1. 2016
14:11

Kancléřka Angela Merkelová očekává, že váleční uprchlíci, kteří v Německu získají azyl, se později vrátí zpět do své vlasti. Ochrana, která je jim poskytována v Německu na základě takzvané ženevské konvence, je časově omezená na tři roky, uvedla kancléřka. Podle 1. místopředsedy TOP 09 Marka Ženíška je to ale pozdě. Tento plán měla zdůraznit ještě před tím, než imigranty pozvala. Uvedl to v pořadu Partie FTV Prima.

Loňské „pozvání“ migrantů ze strany německé kancléřky Angely Merkelové bylo podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) chybou. S tím souhlasil i Marek Ženíšek. Podle něj měl současný výrok Angely Merkelové, že chce, aby se po ukončení válečného konfliktu migranti vrátili do svých zemí, přijít už před „pozváním“. Oba dva se účastnili v neděli diskuze v pořadu Partie FTV Prima.

Merkelová na sněmu v Neubrandenburgu na severovýchodě Německa uvedla, že při vší snaze o integraci je nutné dát běžencům najevo, že v Německu získali pouze dočasný pobyt. „Očekáváme, že se – až nastane v Sýrii mír, až porazíme v Iráku Islámský stát – se znalostmi, které jste u nás získali, vrátíte zpět do své vlasti,“ řekla. Podle šéfky spolkového kabinetu by se měla opakovat situace z 90. let, kdy po konci válek v Jugoslávii z Německa odešlo zpět na Balkán 70 procent válečných uprchlíků.

Pozdě hranice chránit?

Ve snaze omezit počet migrantů, kteří do Německa přijdou v letošním roce, sází kancléřka především na boj s příčinami uprchlictví, užší spolupráci s Tureckem a důslednou ochranu vnějších hranic schengenského prostoru. Dlouhodobě usiluje o evropské řešení uprchlické krize včetně rozdělení uprchlíků mezi jednotlivé členské země Evropské unie. Ve čtvrtek se navíc špičky koaliční vlády dohodly na dalším zpřísnění azylového zákonodárství. Na seznam bezpečných zemí například nově přibudou Alžírsko, Tunisko a Maroko.

Ministr obrany Stropnický k tématu řekl, že Evropská unie začala situaci řešit pozdě: „Schengen je potřeba zpevnit včera“. Myšlení evropských politiků se ale prý pozvolna mění. Podle Ženíška „není za pět minut dvanáct, ale je dvanáct“

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa