Sobota 26. září 2020
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Zataženo, déšť 10°C

Sobotkovo heslo prolomil superprogram. Hackeři premiéra „ulovili“ v Asii

Autor: val - 
15. ledna 2016
09:15

Žádné rozluštění banálního hesla, počítač premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) porazil špičkový nástroj, proti kterému není obrany a který používá i policie. Jeho pravděpodobné použití hackery potvrdila Mladé frontě DNES dokonce BIS. Software dokáže z počítače stáhnout různé typy dokumentů i hesel, případně vzdáleně nahrávat zvuk nebo pořizovat video.

Program Janus od společnosti Hacking Team je světovou špičkou. Podle deníku se jedná o vůbec nejpokročilejší systém současnosti a pět let ho používá i česká policie i Bezpečnostní informační služba. Jakékoli heslo, stejně jako samotný uživatel, jsou proti němu bezbranní.

„Podle našich poznatků je jisté, že ho mají k dispozici právě i hackeři,“ citoval deník zdroj z civilní kontrarozvědky. Také mluvčí BIS Jan Šubert potvrdil, že hackeři touto technikou téměř jistě disponují.

Ministr vnitra Chovanec tvrdí, že s hacknutými e-maily se manipulovalo.Ministr vnitra Chovanec tvrdí, že s hacknutými e-maily se manipulovalo. | ČTK

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), jehož údajná e-mailová korespondence unikla nedávno na veřejnost, tak zřejmě hackerům nikterak jejich úkol neusnadnil, jak se spekulovalo. Už dříve se ukázalo, že používal silné dvacetimístné heslo s kombinací velkých a malých písmen, znaků a číslic. Podle deníku takové heslo svědčí až o úzkostlivě důkladném zabezpečení.

Sám Sobotka nevyvrátil, že by se hackeři k jeho datům dostali tímto způsobem. Ani to však nepotvrdil. Lidé z jeho okolí popsali, že premiérovi v jednu chvíli zkolaboval počítač. Po opětovném nastartování byl přesměrován na web v jihovýchodní Asii, na který byli připojeni hackeři.

Software přitom zvládne z počítače nebo chytrého telefonu stáhnout dokumenty, snímky obrazovky, historii webových prohlížečů, hesla, e-mailovou korespondenci.

Je ale schopný také zachytávat stisky kláves, případně sledovat polohu dané osoby a vzdáleně nahrávat zvuk, pořizovat video nebo odposlouchávat volání přes internet. Po 30 dnech se systém sám smaže.

bizon_pepa ( 16. června 2018 21:53 )

To z heslo ma 20 znaku a používá kombinaci velkých a malých písmen s číslicemi a zvláštními znaky jeste neznamená, ze jde o silné heslo.

1049an ( 16. června 2018 18:44 )

Účel světí prostředky. Už skončil a je to jen dobře. Rád jsem si početl i jeho poradce Novotného, to je ten, jak si chtěl prodlužovat ohon

ivoadler ( 15. ledna 2016 11:09 )

Samozřejmě, jak se jedná o uprchlíky a Švarcenberka, tak je diskuse zakázaná. Kníže prohlásil: když bude nejhůř, tak přijmu uprchlíky u sebe. Kníže zapomněl, že už nemá panství, kde si může dělat, co se mu zlíbí.

tgbg ( 15. ledna 2016 10:46 )

Potom to nejsou žádní hackeři, ale uživatelé špičkového programu.

dbbs ( 15. ledna 2016 10:33 )

Napůl reklamní článek a napůl obhajoba dementa, která se nedá dokázat ani vyvrátit.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud