Pátek 26. dubna 2024
Svátek slaví Oto, zítra Jaroslav
Polojasno 14°C

Přihlásíte se do armády? Dobrovolníkům dal Senát zelenou, mohou i na mise

Autor: ČTK - 
13. ledna 2016
15:20

Senát ve středu schválil brannou novelu, podle níž se obyvatelé budou moci přihlásit dobrovolně k branné povinnosti, když požádají o účast na vojenském cvičení. Návrh aktivních záloh počítá i s tím, že by mohli dobrovolníci vyjíždět také na zahraniční mise. Má své zastánce, třeba exministra Jiřího Čunka, podle kterého je úpro ČR samotná profiarmáda málo. Ale i kritiky. Nyní míří na stůl prezidenta Zemana. Podepíše jej?

Vládní kabinet původně navrhoval opětovné zavedení plošných odvodů mladých mužů a žen. Potom, co se proti tomu zvedl odpor mezi poslanci, přišlo ministerstvo obrany s odvody dobrovolnými. Původnímu záměru kritici vyčítali hlavně to, že by šlo jen o administrativně náročnou registraci. Plán totiž nepředpokládal ani žádný výcvik.

Někteří senátoři se pro obdobné řešení v diskusi vyslovili. „Země naší velikosti si nemůže dovolit luxus, aby měla jen profesionální armádu,“ řekl lidovec Jiří Čunek. Měla by se obnovit branná povinnost, jak řekl, ale ne na dva roky, což byla v minulosti délka základní vojenské služby, ale na tři až pět měsíců.

Čunkovu myšlenku podpořili například Martin Tesařík (ČSSD) a Zuzana Baudyšová (za ANO). „Je potřeba, aby branná povinnost existovala. V Izraeli jí podléhají i děvčata,“ podotkla.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) nějaký „razantnější krok“ do budoucna nevyloučil. Stávající novela však staví na dobrovolnosti a pokud ji prezident podepíše, účinná bude od července.

Až tříměsíční vojenské cvičení

O zařazení do branné povinnosti budou moci lidé podle předlohy požádat v době míru po dosažení 18 let věku. Dané jsou také podmínky pro jejich účast na vojenském cvičení. Mezi ně bude patřit zdravotní způsobilost, trestní bezúhonnost i to, že tito lidé nepodporují hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačování práv a svobod. Cvičení bude až tříměsíční, uskuteční se do dvou let od podání žádosti. S termíny cvičení budou zájemci seznámeni předem.

Předloha také stanoví, že bývalý profesionální voják bude moci být zařazen do dvou let od ukončení služebního poměru do aktivní zálohy, a to až na tři roky. Členové aktivních záloh budou moci být v případě potřeby až sedm měsíců v roce v operačním nasazení, v případě jejich souhlasu i v zahraničních misích. Až na měsíc v roce bude moci armáda využít příslušníky záloh na záchranné práce například při živelních pohromách v Česku.

Pochyby nad dobrovolníky v zahraničních misích

Vysílání členů aktivních záloh do zahraničních misí zpochybnil Petr Gawlas (ČSSD). „Příslušník aktivní zálohy nebude nikdy na takové úrovni výcviku, aby se vyrovnal vojákům z povolání,“ řekl. Vypuštění ustanovení navrhoval ve Sněmovně s obdobnými argumenty Antonín Seďa (ČSSD), neuspěl.

Vojáci v aktivních zálohách budou podle předlohy cvičit v prvním roce až tři měsíce, v následujících letech až měsíc v každém roce. Až tříměsíční výcvik by tito lidé absolvovali před operačním nasazením. Bývalí profesionální vojáci zařazení do aktivních záloh by cvičili až tři týdny v roce.

Předloha, pro níž hlasovalo 54 ze 63 přítomných senátorů, nemění všeobecnou brannou povinnost pro lidi od 18 do 60 let. Za stavu ohrožení nebo za válečného stavu stanoví vláda nařízením počty občanů, kteří budou muset k odvodu, a to podle ročníku jejich narození nebo podle jejich odborné kvalifikace.

salto ( 14. ledna 2016 09:50 )

Za co budou dobrovolníci bojovat a koho chránit? Tu partu sluníčkářů, zlodějů a podvodníků?

ollina ( 13. ledna 2016 16:14 )

 Celá Evropa je ohrožena a my posíláme peníze a zbraně na všechny světové strany a na vlastní obranu peníze nejsou? Proč by měli dobrovolníci, kteří se přihlásí, bojovat v zahraničních misích? MY JSME NYNÍ OHROŽENI DOMA a ne někde, kde má zájmy USA

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa