Češi zbrojí: Ministerstvo podepsalo smlouvu na pušky a pistole za půl miliardy

Ministerstvo obrany uzavřelo smlouvu s Českou zbrojovkou na dodávku tisíců útočných pušek a pistolí.  (Autor: ČTK/Blesk - Aneta Schürgerová)
Autor: ČTK - 
27. prosince 2015
09:38

Ministerstvo obrany uzavřelo smlouvu s Českou zbrojovkou na dodávku tisíců útočných pušek a pistolí. Zaplatí za ně asi 476 milionů korun. Urychlený nákup zbraní kvůli doplnění zásob v polovině října odsouhlasila vláda. Obrana uzavřela také smlouvu na dodání lehkého průzkumného obrněného vozidla nebo na výstroj. 

Ministerstvo od uherskobrodské České zbrojovky kupuje 2 600 útočných pušek CZ 805 BREN s potřebným příslušenstvím. Armáda tento typ zbraní používá od roku 2011, od firmy jich již v minulosti nakoupila přes 17 500. K útočným puškám chce ministerstvo koupit několik tisíc zaměřovacích dalekohledů a systémů nebo zaměřovacích laserů. Součástí zakázky je i koupě 800 podvěsných granátometů, přepravní obaly pro pušky nebo soupravy pro zbrojíře. Ministerstvo za celou objednávku zaplatí 417 milionů korun bez DPH.

Pro vojáky zároveň od České zbrojovky kupuje 5500 pistolí CZ 75 SP-01 PHANTOM ráže 9 x 19 milimetrů, a to včetně příslušenství. Zaplatí za ně 59,3 milionu korun bez DPH.

Obě smlouvy byly uzavřeny v polovině prosince, stejně jako kontrakt s Vojenským technickým ústavem (VTÚ) na dodání jednoho lehkého obrněného průzkumného vozidla za 39,6 milionu korun bez DPH. Na platformě automobilu Iveco VTÚ vybuduje vozidlo určené pro zajištění nepřetržitého dělostřeleckého průzkumu.

Během prosince zástupci ministerstva obrany podepsali i několik dalších smluv s oděvními společnostmi za desítky milionů korun. Firma Koutný dodá za 31,7 milionu letní stejnokroj vzor 2005, další společnosti pro vojáky ušijí čepice, košile a halenky. Za dalších 45,3 milionu korun armáda dostane stejnokroje pro Hradní stráž nebo čestné jednotky a za 18,3 milionu korun stejnokroj vzor 97. Právě s dodáním výstroje mělo ministerstvo obrany v minulosti potíže a nedařilo se mu naplnit sklady, což vojáci kritizovali.

sadovsky ( 28. prosince 2015 08:34 )

jestli to jsou ty plastové flinty co jsem mohl vyzkoušet no tak potěš panbů armádu ČR to mohlo vymyslet jen prase napodobující západ a to střelivo-kus 18kč účinnost tak na 200 m co s tím ten komediat chce vyhrát,a ten obrněnec za 40 to je teda výhra někomu do kapsy.

dumik ( 27. prosince 2015 12:21 )

 skvělý nápad, máme pár vojáků a to ještě bojují za cizí zájmy v zahraničí, tak nakoupíme tisíce pistolí a pušek... asi si zase někdo potřeboval namastit kapsu....vsadím se, že to zase budou ty nejméně dobré na trhu.

tgbg ( 27. prosince 2015 09:59 )

Zbrojit musíme. Ať nedopadneme jako Ukrajina, která uvěřila ruským fašistům.

villi ( 27. prosince 2015 09:49 )

ISLÁMISTÉ,SVOBODNÁ A DEMOKRATICKÁ PRAHA VOLÁ URYCHLENĚ V NOCI O POMOC !!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud