Česko vítá novou obec. Armáda vyklidila místo pro Polnou na Šumavě

Autor: ČTK - 
1. 1. 2016
10:05

Vojenský újezd Boletice je od 1. ledna přibližně o čtvrtinu menší. Armáda opouští jeho jižní část a v lokalitě vznikne nová obec Polná na Šumavě. Vojenský újezd se tak nově rozkládá na 16 559 hektarech místo původních 21 953 hektarů, uvedl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Prostor, který používají pro různé výcvikové operace české i zahraniční armády, tak opustí 330 lidí. Ti žili v místních osadách vojenského újezdu.

K Polné na Šumavě bude patřit místní část Květušín. Boletice přejdou pod správu Kájova a Třebovice s Křišťanovem se stanou součástí obce Ktiš. Rozhodli o tom obyvatelé osad v referendu, které se konalo před čtyřmi roky.

„Samozřejmě, že někteří lidé si asi tehdy i nyní přáli, abychom se neosamostatnili a přiřadili se k jiné obci. Ale já naše rozhodnutí vidím pozitivně,“ řekla Eva Štíchová, která v Polné vede přípravný výbor. Ten pomáhá s transformací osady na obec.

Volby v Polné se uskuteční 16. ledna, do té doby ji povede dočasný správce ustanovený ministerstvem vnitra. „Máme dvě kandidátní listiny,“ řekla Štíchová k volbám. V obci a její místní části žije přibližně 200 obyvatel. Nově ji povede sedmičlenné zastupitelstvo. Jeho mandát bude nejprve dvouletý a od roku 2018 se změní na čtyřletý a volby se v Polné budou konat ve stejných termínech jako v jiných obcích v Česku.

Povolení pro návštěvy

Armáda na Polnou převedla například byty, v nichž obyvatelé žijí. Teď bude záležet na novém zastupitelstvu, zda je postupně lidem rozprodá, nebo si je ponechá a bude je pronajímat. Štíchová uvedla, že tranzitní komunikace nebude patřit Jihočeskému kraji, jak tomu bývá v jiných obcích. Vozovku bude spravovat armáda a vojenské lesy. „Věříme, že údržba silnic bude pokračovat stejně jako doposud,“ uvedla.

Lidé v bývalých újezdních osadách se těší na to, že jim odpadají určité byrokratické povinnosti. Pokud k nim například chtěla jet nějaká návštěva, musela žádat armádu o povolení. „Dále již nebudou vydávána žádná povolení na sběr lesních plodin. Všechny takzvané bezpečné prostory újezdu, do kterých jsme dříve povolení za tímto účelem vydávali, jsou již nyní volně přístupné,“ uvedl přednosta boletického újezdního úřadu Miroslav Meleg.

Vojenský újezd v Boleticích vznikl v roce 1947. Ve své původní rozloze sahal od Českého Krumlova téměř až k nádrži Lipno a do podhůří Šumavy. O jeho zmenšení rozhodlo ministerstvo obrany před pěti lety. Ke dnešnímu dni dochází k redukci dalších újezdů na území České republiky, úplně pak zaniká prostor v Brdech.

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa