Zemanův Ústavní soud? Prezident vymění posledního soudce a bude celý „jeho“
Jmenováním Josefa Fialy, které by mělo proběhnout v polovině prosince, dokoná prezident Miloš Zeman přerod Ústavního soudu. Během svého funkčního období, tedy za necelé tři roky, stihl vyměnit nebo znovujmenovat už všech 15 členů Ústavního soudu. Že by mu kvůli tomu soud chránící Ústavu „šel na ruku“, prezident odmítá.
Jmenován nebo jmenována Milošem Zemanem? Po oficialitách Josefa Fialy to bude společný přívlastek všech členů Ústavního soudu. Posledního člena čeká ceremonie na Pražském hradě v první polovině měsíce, k 15. prosinci totiž končí mandát Vladimíra Kůrky, kterého v roce 2005 jmenoval Václav Klaus.
„Pan prezident tím splnil svůj slib, který dal občanům. Připomínám, že o doplnění Ústavního soudu začal jednat už před inaugurací,“ okomentoval neobvyklou situaci hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Všech 15 členů Ústavního soudu jmenoval během několika měsíců jen prezident Václav Havel po vzniku samostatné České republiky v roce 1993.
Problém v tomto unikátu nevidí ani předseda Senátu Milan Štěch. Právě horní komora Parlamentu na návrh prezidenta kandidáty schvaluje. „Byla to shoda okolností, že zrovna do tohoto období vyšla výměna soudců. Za jednotlivá jména nese významnou spoluzodpovědnost i Senát, to je jasné,“ řekl Blesku Štěch.
Zemanovi chyběla trojice soudců už před nástupem na Hrad
Předseda Senátu také dodal, že Miloš Zeman v prvních měsících svého vládnutí doháněl resty svého předchůdce Václava Klause.
„Václav Klaus mohl ‚dojmenovat‘ svoje tři soudce v letech 2012–2013, avšak tehdy ani nenavrhl Senátu kandidáty,“ potvrzuje mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková.
„Současná skladba, jak ji vlastně vytvořil prezident republiky, se z hlediska profesního složení blíží optimálnímu modelu. A je velmi podobná modelu v ostatních, zejména západoevropských zemích,“ poznamenal předseda instituce, která chrání Ústavu, Pavel Rychetský.
Zavázal si prezident Ústavní soud?
Prezident Zeman odmítá, že by měl kvůli této shodě okolností Ústavní soud „pod palcem“. „O jednotlivých kandidátech se pan prezident vždy radil s odborníky z oblasti vrcholové justice a s adepty na post ústavního soudce se i osobně setkával. Vždy bylo klíčové odborné hledisko, a nikoliv politický postoj,“ popsal způsob výběru Jiří Ovčáček. Zeman podle něj jmenoval ústavním soudcem i Vojtěcha Šimíčka, který kritizoval některé body Zemanovy volební kampaně. „Doufám, že se stejnou odvahou budete soudit i další, ať se to týká ústavních činitelů, či dalších,“ řekl prezident na Šimíčkovu adresu. Zemanovi prý imponovala jeho odvaha.
Další obměna čeká Ústavní soud až v roce 2023, pokud se předčasně nerozhodne skončit předseda Pavel Rychetský. Několikrát tuto možnost nevyloučil, mohl by prý odejít v polovině mandátu, tedy v roce 2018.
Nová podoba Ústavního soudu (členové jsou voleni na 10 let):
Pavel Rychetský, předseda, jmenován 7. 8. 2013
Milada Tomková, místopředsedkyně, jmenována 3. 5. 2013
Jaroslav Fenyk, místopředseda, jmenován 3. 5. 2013
Ludvík David, jmenován 7. 8. 2013
Kateřina Šimáčková, jmenována 7. 8. 2013
David Uhlíř, jmenován 10. 12. 2014
Radovan Suchánek, jmenován 26. 11. 2013
Vojtěch Šimíček, jmenován 12. 6. 2014
Jiří Zemánek, jmenován 20. 1. 2014
Jan Filip, jmenován 3. 5. 2013
Josef Fiala (nahradí Vladimíra Kůrku), bude jmenován do 15. prosince, Senát ho schválil 2. 12. 2015
Vladimír Sládeček, jmenován 4. 6. 2013
Jan Musil, jmenován 20. 1. 2014
Jaromír Jirsa, jmenován 7. 10. 2015
Tomáš Lichovník, jmenován 19. 6. 2014
Nyní bude komunisticko-bolševický mafiánský ústavní soud. Kolaboranti s nacisty z Ruska se bude dávat státní majetek ::rozhodne mafie ústavního soudu porušení ústavy poplatky ve zdravotnictví .............zločinecká špína komunistická mafie v talárech , neplacení tří dnů nemocenské aby otroky donutili chodit nemocné do práce a roznášet nemoci na ostatní , zvýšení důchodů vysokopříjmovým komunistickým zlodějům na úkor ostatních , protože komunistická chamraď s příjmem statisíců měsíčně je chamtivá tak si zvýšili výpočet důchodu od října 2011 , zvýšení platů soudců za krytí desetitisíců kauz korupce komunistické mafie zla jako Izip, pandur, tatra,dingo, promopro, casa, nepotrestané komunistické zlodějiny,
