Čtvrtek 7. prosince 2023
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Oblačno, sněžení 0°C

Zeman přirovnal uprchlíky k Jezinkám: „Jen dva prstíčky tam strčíme“ citoval

Autor: Jaroslav Šimáček - 
25. října 2015
13:05

Miloš Zeman stihl v pořadu S prezidentem v Lánech prolétnout řadu aktuálních záležitostí. Velká část se samozřejmě točila hlavně kolem uprchlíků, dostalo se však i na jiná témata. Olomouckou korupční kauzu se stopou Ivana Langera, ale i na to, co momentálně dělá Zemanova dcera Kateřina. V souvislosti s uprchlíky vzpomenul na pohádku o Jezinkách, při kritice Angele Merkel přidal hlášku z filmu Čtyři vraždy stačí, drahoušku.

Na Kateřinu Zemanovou přišla řeč až při závěrečných otázkách čtenářů. Paní Jana se prezidenta ptala, co teď dělá jeho dcera, která by touto dobou měla někde studovat? „Ano, podala si přihlášku na jednu skandinávskou vysokou školu. Do té doby pracuje v Londýně jako asistentka manažera,“ odpověděl Zeman.

Video Co dělá Kate Zemanová? - Blesk TV
Video se připravuje ...

Kolik platí Rusové Zemanovi?

Sám Zeman se však při své politice orientuje spíše na Východ. Do Ruska nebo Číny. Při dotazech čtenářů reagoval i na dotaz na své vazby na Rusko. „Dostáváte pravidelnou mzdu, nebo vám Putin přispěje na Knihovnu Miloše Zemana?“ vznesl čtenář dotaz.

„Je to tak pitomý dotaz, že se mi téměř nechce odpovídat. Ale i pitomcům se má odpovídat. Odpovím také pitomě. Dostávám pravidelnou mzdu 236 tisíc rublů měsíčně, ale nyní jsem požádal o její zvýšení, protože kurz rublu se propadl,“ reagoval Zeman.

Již vážně pak mluvil o zapojení Ruska do bojů v Sýrii. „Pokud Rusové skutečně bombardují pozice Islámského státu, tak dělají dobře, protože každý, kdo zaútočí na Islámský stát, dělá dobrou věc,“ míní Zeman.

Celý záznam pořadu S prezidentem v Lánech najdete ZDE

Během 4. dílu pořadu S prezidentem v Lánech se však stihl pozastavit u řady aktuálních témat. Mluvil o uprchlících i jejich dětech, kauze Evy Michalákové a jejích dětí, kvůli které na předávání státních vyznamenání zrušil pozvánku norské velvyslankyni, či olomoucké korupční kauze a vyšetřování detektivů u exministra vnitra Ivana Langera. Neunikl ani kritice „pražské kavárny“.

Zeman: Děti migrantů slouží jako živý štít. Uprchlíci jsou jako Jezinky

„Samozřejmě, když se člověk dívá na malé děti, které pláčou, tak by byl nelida, kdyby necítil soucit,“ pronesl Zeman v rozhovoru s moderátorem Davidem Vaníčkem. Uvedl však, že děti uprchlíků slouží mnohdy jako živý štít.

Video Uprchlíci používají děti jako živý štít. - Blesk TV
Video se připravuje ...

V otázkách  na současnou migrační krizi se pak pozastavil i nad postojem německé kancléřky Angely Merkelové, u které upozorňoval, že zatímco v minulosti tvrdila, že multikulturalismus je mrtvý, nyní ho pozváním uprchlíků do Evropy naopak podpořila. Třeba tím, že Německo přijme všechny Syřany. Zeman upozorňoval na to, že všichni nyní chtějí být Syřanem. "Tento nešťastný výrok vedl k parafrázi toho hezkého výroku ‚Všichni jsme Gogo‘, to bylo v jednom filmu. A všichni jsou Syřani," zmínil Zeman hlášku ze Čtyři vraždy stačí, drahoušku.

V souvislosti s imigranty pak vzpomenul i pohádku o Jezinkách. Když komentoval údajnou kampaň proti Česku, které nejen vysoký komisař OSN pro lidská práva kritizuje za přístup k uprchlíkům. 

„Je to kampaň vedená skupinou lidí, kteří jsou možná upřímně přesvědčeni o tom, že uprchlíkům máme otevřít svojí náruč. A nevzpomínají si na pohádku o jezinkách. Jen dva prstíčky tam strčíme, jen se ohřejeme a hned zase půjdeme,“ uvedl Zeman.

Video Zeman a pohádka o jezinkách - Blesk TV
Video se připravuje ...

O vyznamenáních i Langerovi

Kvapem se blíží 28. říjen, kdy se prezident Zeman chystá na Hradě při příležitosti státního svátku předávat státní vyznamenání. V obecenstvu bude nezvykle chybět norská velvyslankyně, Zeman jí pozvánku zrušil kvůli kauze Evy Michalákové, které v Norsku odebrali syny. 

„Pokládám to za výraz určité formy protestu proti chování norských úřadů, a protože prezident má poměrně omezené kompetence, tak jsem této možnosti využil,“ hájil svůj přístup Zeman.

Video Pavel Nedvěd dostane státní vyznamenání. - Blesk TV
Video se připravuje ...

Zeman v pořadu prozradil, že jedním z vyznamenaných bude fotbalista Pavel Nedvěd. „Je to odměna za to, že je to nejlepší fotbalista Evropy a prestiži České republiky udělal nesmírnou službu,“ vysvětloval prezident.

Z událostí na české politické scéně byla řeč o olomoucké kauze, ve které detektivové zkoumají propojení policistů, politiků a podnikatelů. Padlo v ní i jméno exministra vnitra Ivana Langera.

Toho se však Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech zastal. „Pokud odešel neobviněn, tak to znamená, že v té kauze de facto není,“ pronesl Zeman i s vědomím, že ve vazbě skončil Langerův obchodní partner a přítel, vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý. 

Video Zeman o Langerovi v olomoucke kauze - Blesk TV
Video se připravuje ...

„Jména současných i bývalých politiků se objevují v různých kauzách, že téměř hledám politiky, kteří do některých kauz vůbec nejsou zapojeni,“ dodal Zeman s tím, že o olomoucké aféře obecně toho ví zatím příliš málo.

Došlo v ní přitom k situaci, že policisté vyšetřují policisty. Akci dostal na starost Šlachtův ÚOOZ, zaměřil se i na Bílkův GIBS, který však následně do ÚOOZ přišel na razii, netýkající se olomoucké kauzy, také.

Zeman nechtěl komentovat, zda došlo či může dojít k válce policejních útvarů. „Může to být shoda náhod, že dvě akce se sešly zhruba ve stejnou dobu. Nejsem příznivec konspiračních teorií. Neplatí tady to švejkovské ‚Zabili jste mi strýčka, tady máte přes držku‘. To znamená ‚Vy jste přišli do jednoho útvaru a my teď přijdeme do vašeho útvaru‘,“ uvedl prezident.

Kritika pražské kavárny mu nevadí. Akce Ztohoven ano

Své kritiky označuje Miloš Zeman za „pražskou kavárnu“, do kaváren v hlavním městě se tak Blesk.cz vydal, aby zjistil, co si tam o prezidentovi myslí. Příliš kladných komentářů se nesešlo. „V pražské kavárně? Určitě špatně,“ reagoval Zeman na dotaz, jak si myslí, že bleskový průzkum dopadl.

„Každý politik má své odpůrce i příznivce a ti jsou do jisté míry racionalizovaní. Pokud jde o odpůrce, tak v tomto případě do Prahy,“ uvedl Zeman. Z odpůrců si tak příliš těžkou hlavu nedělá, co ho ale naštvalo, byla akce umělecké skupiny Ztohoven, která místo prezidentské standardy vyvěsila nad Hradem rudé trenky.

Zasmál se tomu Zeman byť na vteřinu? „Nezasmál. Kdyby rudé trenky zavlály na nějakém jiném stožáru, než na kterém visí prezidentská standarta, tak bych se tomu možná i zasmál. Prezidentská standarta je však jedním ze šesti státních symbolů. Není spojena se jménem žádného konkrétního prezidenta, což si Ztohoven zřejmě neuvědomovalo... To nebyl útok na Miloše Zemana. To bylo totéž, jako kdyby třeba spálili českou vlajku,“ zlobil se Zeman. 

Pražský hrad terčem teroristů?

Komentoval pak i nová bezpečnostní opatření na Hradě. Třeba zřizování bezpečnostních rámů v katedrále sv. Víta. „Bezpečnostní opatření se nezavádějí kvůli tomu, aby se opakovalo nebo neopakovalo vystoupení Ztohoven, ale zavádějí se proti riziku teroristického útoku, který samozřejmě na Pražském hradě včetně katedrály může být,“ upozornil prezident.

„Reakce se začala připravovat již dávno před tímto aktem, kvůli odporu památkářů trochu dlouho trvala její příprava,“ prozradil Zeman, podle kterého nepůjde o investice za stovky milionů, protože rámy tak drahé nebudou. „Riziko teroristického útoku v Praze hrozí minimálně několik let... Je dobré být připraven na toto riziko a alespoň ho zmírnit bezpečnostními rámy,“ dodal Zeman ve 4. díle pořadu S prezidentem v Lánech.

mandat ( 26. října 2015 13:40 )

Zemana nemusim,ale v jednom ma pravdu.Utecence nebrat,nebo se to vymsti.Ted ta posledni skupina 220 000 utecencu, co jde od minuleho tydne pres Slovinsko na Rakousko, tak ta zije od r. 2012 v Turecku,maji i turecke pasy,tak nemaji narok na azyl.Prichazeji ze zeme,kde neni valka.Tech par nadsencu z Cech,co jim davaji caj a vytahuji se v mediich a na svem facebooku, ze jsou statecny a delaji dobry skutek,tak jsou jen figurky zaprodanych nadaci,co uz davno kasirovali miliardy z Norska a blbnou tyhle skupiny,aby zastavali utecence.Ono,az nalezou v dalsich milionech do Evropy,a zacnou terorizovat nase obyvatelstvo,tak se proberou,ale to bude jiz pozde.Jsou to jen parazity,co jdou jen za pohodlnym zivotem bez prace.Siri islam a sve infekcni nemoci a parazity.Pockejte za rok,jak budete chcipat na nemoci,co byly v Evrope za stredoveku, nas imunni system neni na ne pripraven.

salto ( 26. října 2015 08:46 )

Zeman má pravdu a mám obavy, že nebude to trvat dlouho a budeme s láskou vzpomínat na naše cikány (jak na nás byli hodní)

tgbg ( 26. října 2015 07:59 )

Konečně se Zeman veřejně přiznal, že je placeným agentem fašistického Ruska. Rusáci jsou mu bližší než vlastní národ a nechá se zcela veřejně korumpovat za pár kopejek. Konečně to tady máme černé na bílém!!!

byvalyvoliccssd4 ( 26. října 2015 07:51 )

 Tentokrát bez oblíbených Zemanovských oplzlostí?

xiioma ( 26. října 2015 07:50 )

http://www.jenpromuze.cz/start/21694-milos-zeman-se-pochcal

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud