Fraška jménem ČSSD vs. Rozbořil pokračuje: Hledá se nový hejtman

Vedení sociální demokracie by rádo vidělo Rozbořilovu rezignaci. Ten ale stále odolává.
Autor: bru/ČTK - 
24. 10. 2015
15:40

Výzva k odstoupení olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD), který čelí obvinění z podplácení, je stanoviskem sociální demokracie. Uvedl to dnes předseda strany Bohuslav Sobotka. Podle něj to potvrdila diskuse ke kauze při dnešním jednání Ústředního výkonného výboru ČSSD, tedy širšího vedení strany. Rozbořila k rezignaci vyzvalo v pátek politické grémium ČSSD, ráno se k němu připojilo předsednictvo strany. Hejtman Rozbořil na svém stanovisku zůstat ve funkci trvá.

„Diskuse na jednání ústředního výkonného výboru potvrdily, že toto je stanovisko strany,“ řekl po jednání výboru Sobotka. Na řadě je teď podle něj, aby se olomoucká krajská organizace ČSSD, která dosud za Rozbořilem stála, se situací vypořádala a vybrala kandidáta nového hejtmana.

Rozbořil uvedl, že na svém setrvání ve funkci trvá. Argumentuje tím, že ústřední výkonný výbor žádné usnesení k jeho osobě nepřijal a tento bod byl z jeho programu stažen. Zůstává tak členem strany a není prý zbaven žádných funkcí. „Já nemám ambice jít do Prahy, Parlamentu či Senátu, mám ambice dokončit práci, kterou jsem započal před čtyřmi roky. To, že nebudu na kandidátce, je jasné,“ řekl Rozbořil.

V regionu mám podporu

Uvedl, že je pro něj nejzásadnější podpora klubu v regionu. Nedokáže si prý představit, že by během týdne jeho krajští kolegové změnili názor, byť tlaky jsou podle něj obrovské. „Pokud by však klub řekl, že mě nechce, budeme to řešit,“ doplnil. O jeho osudu bude krajské vedení znovu jednat 2. listopadu.

Předseda olomoucké krajské organizace Jiří Zemánek řekl, že krajští členové budou nepochybně dnešní rozhodnutí vnímat. „Máme zhruba týden na to, abychom se s touto situací vyrovnali. Apel strany je velmi silný, velmi vážně se o té situaci musíme bavit. Předpokládám, že tlak na nás bude sílit,“ řekl Zemánek. Nedokázal přitom říci, zda bude o jeho podpoře 2. listopadu krajské vedení znovu hlasovat, stanovisko k tomu prý však budou muset zaujmout.

Sobotka zavelel: Najděte nového hejtmana

Grémium i předsednictvo ČSSD shodně vyzvaly Rozbořila, aby vzhledem k trestnímu stíhání rezignoval na všechny veřejné funkce. Požádalo také krajskou organizaci ČSSD v Olomouckém kraji, aby neprodleně zahájila výběr nového lídra pro krajské volby. Podle Zemánka se tak stane příští týden. Rozbořil už dříve uvedl, že jako obviněný znovu kandidovat nehodlá a podle stanov strany ani nemůže. Předseda Asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek k tomu podotkl, že olomoucký hejtman svým kolegům z vedení dalších krajů svou verzi zatím neobjasnil.

Sobotka také uvedl, že zatím není na stole otázka Rozbořilova členství ve straně, pokud by rezignovat odmítl. Předseda ČSSD věří, že Rozbořil dá nakonec přednost tomu, co je v zájmu sociální demokracie.

Hejtman se kvůli grémiu do Prahy neharcoval

Rozbořil, který čelí podezření z podplácení, dnes na jednání ústředního výkonného výboru podle očekávání nedorazil. Podle premiéra tím přišel o příležitost se hájit. Hejtman s obviněním nesouhlasí a podal proti němu stížnost. K cestě do Prahy neviděl důvod. „Vše, co bylo řečeno a mohl jsem říct, jsem řekl. Má účast by rozhodnutí grémia ani předsednictva nezvrátila,“ dodal.

Jako jediný z obviněných v olomoucké korupční kauze je Rozbořil stíhán na svobodě. Trojice dalších mužů je ve vazbě. Čelí obvinění z trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku či z podplácení. Jde o olomouckého šéfa odboru hospodářské kriminality Radka Petrůje, náměstka ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství Karla Kadlece a podnikatele Ivana Kyselého, blízkého přítele exministra vnitra Ivana Langera.

Doporučujeme
mirkazam ( 6. ledna 2016 13:37 )

No jo,od plného korýtka se holt nechce..

hejhej ( 25. října 2015 17:50 )

Kdyby byl Rozbořil bez viny- odejde z postu hejtmana a vyčká na vyšetření. Ale je to politik, kterému jde hlavně o jeho konto. Pokud by nebyl do zlodějské kauzy zapletený, mohl se vrátit zpět do funkce ze vztyčenou hlavou. Spíše to vypadá na podlého, bezpáteřního politika

eliska963852 ( 25. října 2015 10:21 )

V září 2009 byl Jiří Dolejš spolu s dalším místopředsedou KSČM Čeňkem Milotou tajně nahrán provokatérem deníku MF DNES, který se vydával za majitele sítě heren Jackpot, kdy byl podle interpretace MF DNES ochoten prosazovat změnu zákona o loteriích za úplatek ve výši jednoho milionu korun.

tgbg ( 25. října 2015 07:31 )

Sockomunističtí zloději na pokračování.

tomik007 ( 24. října 2015 22:39 )

Nachval - ktery se bude drzet verpanku pevneji: tentok nebo Bohusz?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa