Zeman se opřel do pražských štěken. Odpůrci imigrantů skandovali jeho jméno

Autor: Jaroslav Šimáček - 
6. října 2015
20:55

Prezident Miloš Zeman vyrazil do Strakovy akademie na zasedání Bezpečnostní rady státu. Před budovou ho čekala skupina podporovatelů, kteří oceňují jeho přístup k uprchlické krizi. „Ať žije Zeman,“ provolávali příznivci Úsvitu a Bloku proti islámu. Dle Zemana přitom migrační krize Česko nerozděluje, ale sjednocuje. Opřel se však přitom opět do pražské kavárny, kterou prý označuje soukromě za „pražské štěkny“.

Svůj postoj k imigrační politice přijel na Bezpečnostní radu státu prezentovat prezident Zeman v úterý v podvečer. Jeho příjezd netrpělivě očekávala skupinka několika desítek podporovatelů, které přivítal islamofob Martin Konvička, čelní postava Bloku proti islámu. Nechyběl ani poslanec Marek Černoch (Úsvit).

V momentě, kdy před úřadem vlády vystupoval Andrej Babiš (ANO), se ozval nesmělý pískot. Na hlouček lidí Babiš chvíli pobaveně (či udiveně?) hleděl, nijak však dění nekomentoval. Příjezd limuzíny s lidovci Pavlem Bělobrádkem a Marianem Jurečkou (oba KDU-ČSL) zůstal takřka bez povšimnutí, ovšem když zastavovala před Strakovou akademií limuzína prezidentská, začal se z davu podporovatelů Bloku proti islámu a Úsvitu ozývat pokřik „Ať žije Zeman“.

Prezident však za příznivci po příjezdu nešel, jen jim zdálky od dveří do Strakovy akademie zamával.

Video Příjezd prezidenta Zemana na Bezpečnostní radu státu - Blesk - Jaroslav Šimáček

Proč vyrazili provolávat i stoupenci Úsvitu slávu prezidentu Zemanovi, nastínil již v úterý před jednáním Sněmovny Marek Černoch. „Plně podporujeme pana prezidenta v našem společném tlaku na vládu, aby uzavřela hranice. Doufáme, že dnes vládu donutí konečně hranice zavřít,“ dodal. 

Zeman: Migrační krize společnost nerozděluje

Před samotným zasedáním rady Zeman v rozhovoru pro ČTK uvedl, že migrační krize sjednocuje českou společnost. A odmítl, že by krize společnost rozdělovala. „Vůbec nerozděluje. Na jedné straně je takzvaná pražská kavárna, které já soukromě říkám pražské štěkny, a na druhé straně je 90, možná 95 procent české společnosti,“ řekl prezident.

Svá slova, určená členům bezpečnostní rady, však nechtěl prozrazovat. „Já řeknu svůj názor především členům Bezpečnostní rady státu, protože si myslím, že mediální přestřelky mezi vládou a prezidentem ničemu nepomáhají,“ sdělil Zeman ČTK a dodal, že nepůjde o nic, co bychom od něj již neslyšeli. „Protože ten názor znáte, tak ho mohu shrnout do jedné věty: Ten, kdo se příliš hrbí, se nakonec začne plazit,“ míní Zeman.

Stropnický: Česko je černá ovce

Miloš Zeman po části věnované migrační krizi zasedání Bezpečnostní rady státu opustil. Během jednání, odehrávajícím se za zavřenými dveřmi, mezi novináře na skok zavítal jen ministr obrany Martin Stropnický (za ANO). O účasti prezidenta krátce poreferoval. „Byl přítomen na první čtyři body, pokud se nepletu. A především byl přítomen na ten v podstatě asi prioritní bod, a to byla celková informace o migrační vlně a o situaci v Unii s tím související,“ uvedl Stropnický ve vstupu pro ČT24.

Co Zeman bezpečnostní radě sdělil? „Nevím, jestli něco nějak revolučně nového. Musím říct, že ta debata – on to i sám pojmenoval – byla věcná. Nemyslím si, že tam byly nějaké zásadní rozpory. Kladl takovou provokativní otázku a nakonec i pochopitelnou: Slováci se budou soudit, a co budeme dělat my? Snažili jsme se každý, ať už to byl pan ministr Zaorálek, nebo pan ministr Chovanec, nebo i já jsme říkali svůj názor na to, jakým způsobem postupovat,“ komentoval Zemanovu návštěvu Stropnický.

„Ono to je velmi choulostivé a budu mluvit za sebe. Samozřejmě že Unie v řadě činností teď selhává. Ale já cítím potřebu tím spíš při vší kritičnosti tu základní myšlenku bránit. Když někdo volá nyní po nějakém referendu, vystupování (z EU), tak neví přesně, co hovoří, protože to by byla skutečně vážná hrozba pro nás. V našem zájmu je fungující Unie a pro to my musíme při vší kritičnosti udělat maximum,“ míní Stropnický.

Zmínil především armádní pomoc Maďarsku, vedle toho však upozornil také na to, že se česká pozice odmítnutím kvót zkrátka změnila. „My už to razítko černé ovce máme. Nám se občas jako vládě říká: vy nejste dost razantní. My jsme jedna ze čtyř vlád, které byly proti. To se mi nezdá úplně málo. Ale nám jde o to, neocitnout se v totální izolaci,“ dodal Stropnický pro Události, komentáře.

spirito ( 9. října 2015 17:19 )

Chtěl jsi říct "tkaničky"

spirito ( 9. října 2015 17:17 )

Vždyť vy ani nevíte kdo byl Karel IV, to se na VUMLu neučilo.

kobyla1 ( 7. října 2015 20:48 )

To, že nejsme soběstační je práce toho vlastizrádce Havla a jeho připitomělých obdivovatelů

xiioma ( 7. října 2015 13:13 )

Říká se pravdivě, že máme takové politiky jaké si zasloužíme, v případě Zemana už se to už ale zdá poněkud kruté. To už je spíš zaslepená pomsta než spravedlivý trest.

kimbe ( 7. října 2015 12:24 )

Ty jsi se dneska ulil ze školy viď? Nebo si už cca pátý rok chodíš pro sociální dávky? Asi obojí, s tvýma papírama na hlavu

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud