Pondělí 29. května 2023
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Polojasno 23°C

Policie tápe, kde přišel senátor Palas k milionům. Vydělat si je nemohl

Autor: val - 
5. října 2015
11:51

Závěry z vyšetřování ohledně financování výstavby penzionu senátora a bývalého severomoravského hejtmana Jaroslava Palase (dříve KSČM a ČSSD) budí mnoho pochybností. Předně ve vzduchu létá 10 milionů, které rodina utratila, aniž by je vydělala. Dalších deset milionů dostali prostřednictvím podezřelé půjčky, upozornil server Lidovky.cz.

„Provedeným vyšetřováním jsme došli k závěru, že manželé Palasovi disponují výrazně vyšším majetkem, než by odpovídalo jejich vykazovaným příjmům,“ stojí v protokolu, který citují Lidovky.cz. Vyšetřovatelům se ale nepodařilo dohledat původ příjmů, ze kterých byl tento majetek pořízen.

Sečetli, že manželé Palasovi za celý život legálně vydělali 40 999 152 korun, ale utratili 50 411 006, tedy zhruba o deset milionů víc. A to ještě policisté počítali s tím, že manželé celou dobu žili jen z finančního minima. Podle serveru ale rodina vedla spíš honosný život, jezdili v drahých autech a utráceli za letenky.

Podezřelá půjčka

Policisté také zjistili, že když se Palas rozhodl v roce 2007 postavit v Ludvíkově na Bruntálsku luxusní penzion, měl na účtu sotva čtvrt milionu, i když veřejně tvrdil, že stavbu financuje z rodinných úspor.

Senátor podle vyšetřovatelů dostal desetimilionovou finanční injekci od svého známého. Policisté se podle serveru snažili vystopovat původ těchto peněz, ale nepodařilo se jim to. Konstatovali pouze, že „tato konkrétní transakce vykazuje znaky obchodu uskutečněného za okolností vyvolávajících podezření ze snahy legalizovat výnos z trestné činnosti“.

Sami manželé provedli práce za miliony

Další nejasnost se týká toho, že manželé hradili při stavbě 13,7 milionu stavebním firmám v hotovosti. Původ těchto peněz se ale rovněž nepodařilo odhalit. „Platby v hotovosti vůbec neodpovídaly jednotlivým hotovostním výběrům finančních prostředků prováděných Jaroslavem Palasem, Jiřinou Palasovou a jejich synem,“ uvedli vyšetřovatelé.

Palasovi prý tvrdili, že při stavbě sami provedli práce v hodnotě čtyř milionů, přitom se podle policie jednalo o práce odborného charakteru, které vyžadovaly značnou zkušenost a vysoké finanční náklady.

I přes tyto závěry ale policisté kauzu odložili. Aby totiž mohli zahájit stíhání, museli by napřed doložit, že dotyčný nabyl peníze nezákonným způsobem. To se nepodařilo. Palas se odmítl ke zjištěním obšírněji vyjádřit. Pouze řekl, že dům postavil za naprosto transparentní prostředky.

Bývalý člen KSČ Jaroslav Palas zasedal od počátku 90. let v Poslanecké sněmovně. V roce 1994 byl vyloučen z KSČM a přestoupil k sociálním demokratům, u kterých byl až do roku 2013. V letech 2002 až 2005 byl ministrem zemědělství ve vládách Vladimíra Špidly a Stanislava Grosse. V roce 2008 se stal hejtmanem Moravskoslezského kraje a od roku 2010 je senátorem bez politické příslušnosti. Nejasnosti kolem jeho majetku nejsou novinkou, řeší se již několik let. 

tgbb. ( 6. října 2015 17:16 )

Dávali si jen studené večeře, aby našetřili.

salto ( 6. října 2015 09:22 )

Dřeli do úmoru?

joudajoudovy ( 6. října 2015 08:40 )

ho ho hooooo, pry policie tape? ze by vysetrovate meli ekonomickou analfabetii? dejte to spocitat natase z rudeho namesti. ta vytahne svoj dreveny scot, secte prijmy, odecte vydaje a vysledek je jasny. dalsi div sveta se nekona....

tgbb. ( 6. října 2015 06:42 )

Kde přišek k milionům? Jako každý socan - Rath, Gross, Svoboda.. Kudy chodil, tudy krad' sociální demokrat!

tgbg ( 5. října 2015 17:59 )

Sockomunističtí zloději z KSČSSD, kteří si nakradli milóny stále hledali jiné zloděje a sami byli zloději největšími. Že pane Palasi, Rathe......

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa