Peníze i za první tři dny na nemocenské? Ve sněmovně svitla naděje

Nemocní lidé dnes kvůli karenční době často své choroby přecházejí
Autor: val - 
29. 9. 2015
17:35

Návrh KSČM, který počítá s proplácením prvních tří dnů nemoci, v úterý prošel úvodním sněmovním čtením. Kritikům se nepodařilo sehnat dostatek hlasů na to, aby byl návrh hned v prvním kole projednávání zamítnut. Vládní strany jsou ale v názoru na tuto normu rozpolcené. 

Komunistická poslankyně Soňa Marková zkritizovala současný stav, kdy podle ní „převážná většina zaměstnanců zůstává po dobu prvních třech dní pracovní neschopnosti bez jakýchkoli prostředků, jejich povinnost platit pojistné ale zůstává nedotčena“.

Takzvanou karenční dobu, po kterou se nemocenská nevyplácí, zavedla Topolánkova vláda v roce 2008. Marková ji navrhla zrušit. I s ohledem na současnou praxi, kdy si často zaměstnanci na první dny nemoci vybírají dovolenou, nebo své choroby naopak přecházejí. „Tím se otevírají dveře k šíření některých onemocnění mezi spoluzaměstnanci a následně dochází k větším škodám na zdraví v budoucnu,“ řekla.

Bartošek varoval před zneužíváním

Navrženou úpravu zákoníku práce odmítala sněmovní opozice i část koalice. Při hlasování o zamítnutí návrhu v prvním čtení se ale pro vyslovilo jen 69 poslanců ze 158 (76 jich bylo pro). Novela tedy postupuje do výborů a druhého čtení.

Například místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek karenční dobu ocenil, neboť podle něj zamezila zneužívání nemocenské, a to i ze strany zaměstnavatelů. „V České republice docházelo k zneužívání tohoto institutu. Máme zde něco, co funguje,“ řekl.

Sklenák byl pro 

Někteří opoziční poslanci zase varovali, že takový návrh by byl nespravedlivý k těm, kteří nejsou v režimu zaměstnaných. Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura zase zkritizoval, že vyplácení nemocenské i v prvních třech dnech nemoci by vyšlo stát ročně na devět miliard korun. Přitom upozornil, že v případě nevolnosti nebo krátkodobé nemoci nabízí řada firem tzv. sick day, kdy si lidé mohou neplánovaně vybrat krátké volno. „To je cesta, jak tohle řešit. Ne změnou legislativy s dopadem v řádu miliard,“ řekl.

Komunistický návrh naopak podpořila ČSSD. Předseda jejích poslanců Roman Sklenák se přiklonil k tomu, aby novela prošla do druhého čtení, kde dojde k diskusi.

Změnu karenční doby přitom vládní špičky zavedly i do koaliční smlouvy. Jak ale v úterý řekla ministryně práce a sociálních věcí (ČSSD), má k tomu dojít teprve tehdy, až na ní bude shoda i mezi sociálními partnery. Ta podle ní zatím není. Proti se už dříve postavil i vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

dutchschulz ( 30. září 2015 09:45 )

Škromach na svých www píše: "Rozhodl jsem se podat návrh zákona na navrácení prvních tří dnů „nemocenské“ zaměstnancům. ..." Takže se na protlačení tohoto populistického návrhu vydatně přiživuje. Stačí se na jeho stránky podívat a nevíte, máte-li se smát nebo plakat, co za vo.la může být místopředsedou Senátu. Uvedený příspěvek začíná dramaticky: "Přichází zima a s ní období chřipek a viróz..." Ačkoliv teprve před pár dny skončilo léto, Škromach se nechal vyfotit v zimníku a má velmi vážnou tvář. Deprimující atmosféru našich proletářů, kterým 3 dny simulování zatím daňoví poplatníci nedotují, naštěstí Škromach odlehčuje odkazem na článek "Miss Roma 2015 už má selfie se Škromachem".

eda22 ( 29. září 2015 22:57 )

škromach nemá s projednávaným návrhem nic společného: http://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=7&t=393

dutchschulz ( 29. září 2015 21:08 )

Proč ta silná slova? Proč bych lhal? Ráno jsem to slyšel v rozhlase a teď jsem si to kvůli Vám našel na Škromachových stránkách: http://www.skromach.cz/item/prvni-tri-dny-nemocenske-zpet Edo22, že voni se nějak toho Škromacha zastávaj? Nejsou jeho volič? (on to tak dokáže všechno lidsky vysvětlit obyčejným lidem ze svého bazénku nebo mladým na fejsbúku)

eda22 ( 29. září 2015 21:01 )

Nelžete prosím, předkladatelem návrhu je skupina poslanců KSČM.

dutchschulz ( 29. září 2015 20:44 )

"Ve sněmovně svitla naděje..." Komu svitla naděje? Netáhlům a simulantům! Jak je v článku uvedeno stálo by to daňové poplatníky 9 miliard Kč ročně. To je ale pro předkladatele návrhu Škromacha podřadná věc, on to ze svého platit nebude. Hlavně, že získá body na prezidentskou volbu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa