Než skončí dějepisná vložka, domů se nejde. Ano, i to je jednání sněmovny

Autor: val - 
29. 9. 2015
20:40

Z nenápadného opozičního návrhu v úterý večer vznikla vleklá sněmovní historická vsuvka. Hnutí Úsvit se podařilo protlačit prvním čtením návrh, aby se den sňatku Elišky Přemyslovny a Jana Lucemburského stal významným dnem. Poslanci předtím stačili prodebatovat, zda si podobnou poctu zaslouží i jiné historické postavy.

„Manželé Eliška a Jan měli několik dětí. Myslím, že šest. Nejstarší, Jitka, se stala manželkou krále Jana II. a jejich syn Karel V. se stal francouzským králem,“ obhajoval poslanec Augustin Karel Andrle Sylor (Úsvit) svůj návrh na vznik nového významného dne argumentem, že „Jan a Eliška vyprodukovali veliké postavy evropských dějin“.

Místo rychlého odhlasování miniaturního návrhu se ve sněmovně navečer spustila argumentační pře o tom, zda významný den ustavit. Poslanci si dokonce odhlasovali, že nepůjdou domů, dokud novelu neprojednají.

Ocení možná i Karla IV.

Do debaty se zapojil například Petr Bendl (ODS), který prohlásil, že by poslanci měli využít tohoto zákona, aby k němu v druhém čtení přidali také další významný den – den narození Karla IV., od kterého příští rok uplyne 700 let.

Nina Nováková (TOP 09) pak procházela jeden za druhým všechny významné dny a státní svátky a pozastavovala se nad tím, zda si takový status zaslouží, či nikoli. Podle ní je potřeba, abychom si právě v dnešní době „definovali, co to je, na čem se domníváme, že naše kultura stojí“.

Poslanec Ladislav Okleštěk (ANO) navrhl zamítnutí v prvním čtení. Ovšem neuspěl, získal podporu jen 49 poslanců proti 60. Návrh tak putuje do výborů.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

eda22 ( 29. září 2015 22:49 )

Nikoliv státním svátkem, ale významným dnem. Ale to je pro Blesk jako internet a fernet, co?

Zobrazit celou diskusi
Další videa