Středa 27. září 2023
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Polojasno 22°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Poslanec neskousl paktování s Konvičkou a antiislamisty. Odchází z Úsvitu

Autor: ČTK, simao - 
15. září 2015
13:45

Antiislamista Martin Konvička se má stát superlídrem nové politické spolupráce Úsvitu a Bloku proti islámu. Tento fakt společně s radikalizací strany se vůbec nezamlouvá Petru Adamovi, který proto Úsvit opouští a dál bude nezařazeným poslancem.

Poslanec Petr Adam opouští sněmovní klub Úsvitu i stranu Úsvit – Národní koalice. Nelíbí se mu radikalizace seskupení, řekl v úterý. Adamovi vadí to, že Úsvit začal spolupracovat s Blokem proti islámu Martina Konvičky a kontroverzním sociologem Petrem Hamplem, jenž má zpracovat společný program. „S těmito lidmi nemohu a nechci být jakkoli do budoucna spojován,“ řekl Adam.

Poukázal na to, že poslanci Úsvitu byli zvoleni hlavně kvůli prosazování přímé demokracie, nikoli proto, aby radikalizovali společnost tématem nelegální imigrace. Adam taky podotkl, že Úsvit se v minulosti odklonil od bývalého předsedy Tomia Okamury právě kvůli jeho příliš radikálním názorům.

Spolu s dalšími poslanci Milanem Šarapatkou a Karlem Pražákem, kteří odešli z klubu Úsvitu už dříve, chce prý Adam dělat pragmatickou, slušnou politiku. Adam bude nezařazeným poslancem. Počet členů frakce Úsvitu klesne na osm, po volbách před dvěma lety měla 14 poslanců. Poměry ve sněmovně Adamův krok prakticky nezmění.

Spolupráci s Blokem proti islámu oznámil opoziční Úsvit – Národní koalice začátkem září. S podporou bloku půjde Úsvit do krajských, senátních a sněmovních voleb, Konvička má být tzv. superlídrem formace. Strana Úsvit – Národní koalice navazuje na hnutí Úsvit, které po vnitřních sporech opustil jeho zakladatel Okamura a poslanec Petr Fiala. Ze sněmovní frakce Úsvitu byli vyloučeni a založili vlastní hnutí Svoboda a přímá demokracie.

Ve volbách šel proti svému otci. Uspěli oba

Právě Petr Adam byl během vystoupení „pučistů“, kteří z Úsvitu vyštvali Tomia Okamuru, poměrně hodně vidět. Vedle toho Adam zaujal v roce 2013 i rodinným volebním soubojem na jižní Moravě, kde se proti němu postavil jeho otec Vojtěch, kandidující však za KSČM. Stejně jako syn Petr se tento bývalý starosta Ivančic do Sněmovny prodral.

Těžká volba Daniely Adamové: Syn kandidoval za Úsvit, manžel za KSČM Těžká volba Daniely Adamové: Syn kandidoval za Úsvit, manžel za KSČM | Blesk - Ondřej Požár

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud