Zeman a Sobotka na sólové dráze: V USA se míjejí o hodiny a metry

Autor: vr - 
29. září 2015
13:43

K 71. narozeninám poblahopřál prezidentovi i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Nikoliv však osobně, i když to předseda vlády klidně mohl. Oba dva jsou totiž v New Yorku a pohybují se po podobné ose. Znamená to snad opětovné ochlazení vztahů poté, co si konečně „potykali“? Politici to rozhodně popírají.

Do OSN Sobotka přiletěl v pondělí, a to na summit o boji proti tzv. Islámskému státu a terorismu. Zeman zase proto, aby promluvil na Valném shromáždění OSN o mezinárodní protiteroristické jednotce. Ačkoliv se proto celý jeden den premiér i prezident v podstatě pohybovali po stejné budově, nesetkali se.

Podle obou úřadů měli takto oddělené programy proto, aby toho „Češi“ v New Yorku stihli víc. Včetně situace, kdy se na památníku 11. září, což je záležitost pietní, nikoliv pracovní, podle programu střídají po dvou hodinách. 

Na střeše Rockefellerova centra ve výšce 260 metrů Zeman novinářům vysvětlil, že ho to nemrzí. „Já nevím, jestli se naše cesty (se Sobotkou, pozn. red.) neprotnou. Nicméně chtěl bych i touto cestou poděkovat za krásný dárek k narozeninám. Ono těch dárků bylo víc, ale jeden z nich bylo DVD trezorového filmu Čest a sláva. A já jako poměrně mladý člověk v roce 1969 jsem tuto novelu Karla Michala četl a ani jsem nevěděl, že existuje filmová verze. Takže až pana premiéra uvidím na bezpečnostní radě, poděkuji mu,“ plánuje Zeman.

Podívejte se na rozhovor se Sobotkou v pořadu Blesk Ptám se, pane premiére:

Video Sobotka - Tykání se Zemanem - Klára Brunclíková

Putin osobně blahopřát nebude

O ruské restauraci, kam ho na oslavu v neděli večer vzali jeho podřízení z Hradu, zase řekl: „Restauraci vybrali moji přátelé. A já respektuji jejich výběr. Měli jehněčí a to já rád.“

Video Zeman - New York - Vera Renovica, Petr Soukup

Nevypadalo to ale, že Zemanovi v zákulisí popřeje také jeho nejkontroverznější známý – ruský prezident Vladimir Putin. Česká hlava státu totiž nakonec popřela, že by se měli v New Yorku setkat, ať už přímo v budově OSN, v hotelu Waldorf Astoria, kde oba bydlí, či na slavnostní recepci.

„Setkali jsme se v Moskvě, setkali jsme se v Pekingu a myslím si, že jistě přijde čas na další setkání, ale zatím nevidím důvod, proč by to setkání mělo být tady v New Yorku potřetí v tak krátké době,“ řekl totiž Zeman novinářům. 

rudyptak48 ( 29. září 2015 17:38 )

Česká republika jako malý trpaslík s dvěma velkými ču-ráky. Vyrůstají z jednoho kořene, ale každý si dělá co chce.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud