Neděle 3. března 2024
Svátek slaví Kamil, zítra Stela
Oblačno 11°C

Zeman odmítl kritiku za čínskou parádu. A obdivoval bojové drony

Autor: dv - 
4. září 2015
11:50

Prezident Miloš Zeman se postavil kritikům své účasti na velkolepé vojenské přehlídce v Pekingu. Zatímco kolem květnové parády v Moskvě mohli mít lidé oprávněné pochybnosti, v Číně podle Zemana o něčem podobném nemůže být řeč. Prezidenta za účast kritizovala řada politiků, například exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Bylo to prý poprvé v životě, kdy se prezident Zeman osobně zúčastnil takhle velké vojenské přehlídky. Ale že právě tímto způsobem Čína oslavuje 70. výročí konce války v Tichomoří, na tom nevidí nic podivného.

„Jestliže oslavujete konec války, tak je obvyklé, že uspořádáte vojenskou přehlídku, to platí skoro v každé zemi,“ řekl Zeman.

Hodnotit ji nechtěl, právě proto, že jiné sledoval jen z televizní obrazovky. Zaujaly ho ale bojové drony, jejich starší modely představila i čínská lidová armáda během přehlídky.

„U jednoho typu byla zavěšena i raketa, takže to byl jakýsi zárodek bojového dronu,“ mínil Zeman a dodal, že právě drony by měly být i vybaveny mezinárodní antiteroristické jednotky, o jejichž podpoře jednal Zeman ve čtvrtek i s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Český prezident byl už před odletem svými odpůrci za cestu do Číny kritizován, podle jeho slov je ale rozdíl mezi neúčastí na vojenské přehlídce v Rusku a účastí na té čínské.

„V Moskvě existoval velmi racionální argument, který jsem akceptoval, a to, že na přehlídce mohou být i jednotky, které obsazovaly Krym. A tento argument u čínské přehlídky odpadá,“ řekl prezident Zeman.

Jeho čínská mise pokračuje z Pekingu do Šanghaje, kde prý podepíše významné smlouvy. Jaké přesně, to chce upřesnit až v sobotu.

Video  Zeman o vojenské exhibici v Číně: Obdivuje zabijácké drony  - David Vaníček
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

eliska963852 ( 4. září 2015 17:22 )

To, že má Zeman permanentně v hlavě, je všeobecně známo. 

eliska963852 ( 4. září 2015 13:24 )

lipno ( 4. září 2015 13:17 )

Já se zase stydím za Kraďouska

lipno ( 4. září 2015 13:15 )

Kraďousek kritizuje? Nic nového, odstřihli ho od lizu !

milan1959 ( 4. září 2015 13:11 )

Za Zemana se stydím a mám problém vysvětlit jeho chování svým přátelům ze západní Evropy . Obchodní výměna mezi státy nezávisí na tom, jestli se někde potácí ožralý invalida, ale na ekonomické výhodnosti pro oba partnery. To jenom pro naivky, kteří si myslí, že soudruh Zeman pro Česko něco zařídil. Nezařídil nic, jenom ostudu

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa