Sobota 24. února 2024
Svátek slaví Matěj, zítra Liliana
Zataženo, déšť 8°C

Zeman bude v Číně jediný prezident ze Západu. Půjde i na přehlídku

Miloš Zeman se chystá na cestu do Číny
Miloš Zeman se chystá na cestu do Číny  (Autor: archiv Blesku, archiv ČTK)
Autor: všm, ČTK - 
25. srpna 2015
13:22

Prezident Miloš Zeman se 3. září zúčastní v Číně vojenské přehlídky konané k 70. výročí ukončení 2. světové války. Bude jediným prezidentem ze západních zemí, který na akci bude. Na návštěvě ho doprovodí i první dáma - Ivana Zemanová. 

Zeman odletí do Pekingu v podvečer 1. září, návrat plánuje o tři dny později, na 4. září. Stojí to v programu návštěvy, který Hrad v úterý zveřejnil. Kromě účasti na vojenské přehlídce ho čeká setkání s čínským prezidentským párem - Xi Jinpingem a jeho ženou Peng Liyuan. Během pobytu bude Zeman jednat se zástupci velvyslanectví České republiky v Čínské lidové republice i se zástupci CzechTrade, CzechInvest a CzechTourism. 

Rozhodnutí hlavy státu účastnit se cesty do Číny vzbudilo jistou kontroverzi. Zeman totiž bude jediným západním prezidentem, který se akce zúčastní. Vůdci západních mocností účast na oslavách, jejichž vyvrcholením bude 3. září velkolepá vojenská přehlídka v centru Pekingu, odmítli. Některé západní země ale vyšlou do Pekingu své ministry zahraničí či jiné vysoké činitele.

Francii a Itálii budou například reprezentovat šéfové diplomacií Laurent Fabius a Paolo Gentiloni, Spojené státy, Německo, Kanada a Evropská unie budou zastoupeny svými velvyslanci.

Dalšími účastníky budou například ruský prezident Vladimir Putin a jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje. Vyplývá to ze zveřejněného seznamu hostů. 

Napjaté vztahy

Evropští a američtí představitelé opakovaně vyjádřili obavy, že připravovaná přehlídka vojenské moci Číny by mohla vyslat špatný signál v již tak napjaté situaci v regionu, kde stále větší územní rozpínavost Pekingu vyvolává rozhořčení Japonska a dalších asijských zemí.

„Je to na každé zemi, aby se rozhodla, koho chce poslat. V Číně vnímáme všechny, kdo přijedou, jako naše hosty a všechny je vítáme,“ odpověděl Čang na otázku, zda Čína považuje za urážku, že vůdci západních mocností návštěvu oslav odmítli.

Na seznamu chybí podle očekávání také japonský premiér Šinzó Abe. Mezi Čínou a Japonskem panuje napětí kvůli sporům o území v okolních mořích, kde Peking stále důrazněji prosazuje své teritoriální nároky, mimo jiné stavbou nových, vojensky významných umělých ostrovů. Peking navíc Tokiu vyčítá, že se dostatečně neomluvilo za krutosti spáchané na čínských občanech v letech 1931 až 1945, kdy Japonsko okupovalo části Číny.

„Několikrát jsme zdůraznili, že oslavy nejsou namířeny proti žádné konkrétní zemi, ani proti Japonsku a japonskému lidu. Nijak nesouvisejí se současnými čínsko-japonskými vztahy,“ uvedl nicméně na dnešní tiskové konferenci Čang.

Diktátor nedorazí

Severokorejský diktátor Kim Čong-un, o jehož možné účasti se spekulovalo, nakonec bude v Pekingu rovněž chybět. KLDR bude reprezentovat tajemník ústředního výboru Korejské strany práce Čche Rjong-he, který patří k nejbližším Kimovým spolupracovníkům.

Na seznamu potvrzených účastníků oslav jsou také bývalí vlivní západní politici jako někdejší britský premiér Tony Blair či bývalý německý kancléř Gerhard Schröder i stávající generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Seznam zahrnuje dále vůdce zemí, které mají blízké vztahy s Pekingem, jako například venezuelského prezidenta Nicoláse Madura a súdánského prezidenta Umara Hasana Ahmada Bašíra.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

jana999 ( 26. srpna 2015 06:58 )

ty se považuješ za toho slušného nebo jsi jen hlupák?

jana999 ( 26. srpna 2015 06:55 )

ty jsi hloupí, tys v číně nikdy nebyl co? Jinak bys takhle nemohl vůbec psát. Čína je dneska mnohem dál než to tvé Japonsko a přistaneš-li v Pekingu, tak si přijdeš jako v budoucnosti.

jana999 ( 26. srpna 2015 06:49 )

ale nelži, jsi zrovna takový pako jako štětina, ten byl taky kovaný komouš a stbák, pěl ody na stalina a sovětský svaz a ted stejně jako ty nenechá na nich nit suchou - to jsou přesně ti co dělali ty zvěrstva pro mamon.

jana999 ( 26. srpna 2015 06:45 )

a co je na tom zlého, čína nebyla agresor, agresor bylo japonsko, takže na čínské oslavy západní politici nejedou a na japonské, který tyto státy přepadli se jede? Trochu divná překroucená morálka.

japome ( 25. srpna 2015 18:53 )

polib nám zádel řiťolezče

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa