Mluvčí Ovčáček začal šířit své názory. Tepal vědce za uprchlickou výzvu
Jiří Ovčáček už není jenom mluvčí prezidenta republiky. Pravidelnou tiskovou konferenci využil k tomu, aby místo názorů Miloše Zemana začal šířit svoje vlastní. Ostře se vymezil proti snaze čtyř stovek českých akademiků, kteří podepsali petici proti nárůstu xenofobie v české společnosti. Podle Ovčáčka ale prohlubují příkop mezi elitami a českou společností.
Vědci proti strachu a lhostejnosti – tak nazvali vědci a univerzitní pracovníci svoji petici, ve které varují před extremistickými skupinami. Aktuálně svůj podpis pod ni připojilo už přes 1300 akademiků.
„Myslím si, že musíme napřed zvažovat také prvek solidárnosti, protože když od nás lidé hromadně odcházeli v roce 1968 po okupaci sovětskou armádou, také je lidé venku přijímali,“ řekla biochemička a bývalá předsedkyně Akademie věd ČR Helena Illnerová.
Proti petici se v úterý ostře ohradil mluvčí prezidenta Miloše Zemana. „Já si dovolím se svolením pana prezidenta svůj osobní názor. Nejvýstižnější reakcí na prohlášení vědců je parafráze jejich vlastního prohlášení. Všem, kdo v Evropě žijí, by mělo být zajištěno bezpečí a důstojné zacházení. Dodávám k tomu pouze, že tato aktivita prohlubuje příkop mezi takzvanými elitami a českou společností,“ řekl doslova.
V petici, o níž Ovčáček hovořil, se stovky vědců, univerzitních profesorů i vysokoškolských pracovníků ohradily proti nárůstu xenofobních nálad v české společnosti. Znepokojuje je aktivita extremistických skupin, které podle nich nemají dostatečnou protiváhu.
Vědci vyzývají politiky, aby při přijímání uprchlíků zohledňovali skutečné možnosti, a ne vrtkavé nálady veřejného mínění. Žádají je také, aby nezneužívali cizí neštěstí k hromadění levných politických bodů. Na média apelují, aby informovala pravdivě a nešířila vykonstruované senzace a paniku. Veřejnost žádají mimo jiné o to, aby byla opatrná v soudech a nenechala se manipulovat.
Výzvu podpořili vědci napříč obory. Podepsali se pod ni například ředitel Ústavu molekulární genetiky AV ČR Václav Hořejší, biochemička a bývalá předsedkyně Akademie věd ČR Helena Illnerová nebo teolog Tomáš Halík, divadelní kritik Vladimír Just, historik Jan Rychlík, literární historik Martin C. Putna a filosof Jan Sokol.
Proti přijímání uprchlíků z jihu je většina Čechů. Z červnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění vyplývá, že tento názor má víc než 70 procent obyvatel Česka. Podle akademiků je příčinou obav ve velké míře strach z neznámého.
Take se ptam,jak je mozne, ze par politiku bez souhlasu a vedomi rozhoduji o tak zavaznych vecech,jako je prijem uprchliku ??????????? Kdo je bude zivit ????????? Vse se rozhoduje bez lidi,co pracuji a plati dane.Z tech dani jsou placeny politici a tedy by meli respektovat take nazor lidi,co je zivi.