Nový trik uprchlíků. Vydávají se za nezletilé, aby měli lepší podmínky

Ilustrační foto
Autor: Daniela Soukalová - 
19. 8. 2015
05:00

Mezi uprchlíky v Česku se objevila nová taktika. Běženci bez dokladů lžou o svém věku a dělají se mladší, aby zamířili raději do dětských domovů než do uprchlických center. Získají tak lepší podmínky i větší šanci na útěk. Policie je proto v reakci začala posílat na rentgen, který jejich věk určí. Platí ho stát.

U některých uprchlíků je určení věku opravdový oříšek. „Když to jsou například Afghánci, tak se těžko ověřuje, kdy se narodili a jestli to jsou opravdu oni. Nejsou tam takové evidence, na jaké jsme zvyklí v Evropě,“ řekla pro Blesk.cz mluvčí jihomoravské policie Petra Ledabylová.

Věk určují podle rentgenu kostí

Policie tak musí přistoupit k vyšetření kostí, podle kterého se jejich věk určuje. „Cizinci ubytovaní v uprchlickém táboře Zastávka u Brna jsou v naší nemocnici vyšetřováni kvůli zjišťování skutečného věku. K vyšetření slouží rentgenový přístroj,“ řekla pro Blesk.cz mluvčí Fakultní nemocnice v Brně Anna Mrázová.

Takzvaný kostní věk se dá určit z rentgenu snímky konců kostí. Nejčastěji se používají snímky ruky a zápěstí. Tato metoda je velmi přesná. „Tam, kde jsou pochybnosti o skutečném věku, je na tato vyšetření posíláme. Skutečný věk je rozhodující pro další nakládání s cizincem,“ uvedla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

„Takto jsme těch pacientů ošetřili řekněme jednotky týdně,“ upřesnila Mrázová. Tato vyšetření podle nemocnice proplácí stát. Rentgenové vyšetření končetin a jejich kloubů se pro pojištěného člověka může pohybovat kolem 500 korun.

Místo cel dětský domov

Pro nezletilé uprchlíky platí trošku jiný postup než pro ty dospělé. Nejsou totiž umisťováni do cel nebo zařízení pro záchyt cizinců. „Když je tam nějaký nezletilý, tak tam vyrozumíváme i orgán sociálně-právní ochrany dětí. Oni pak rozhodují o nějakém předběžném opatření, kam jsou umístěni, a je tam trošku jiný režim,“ uvedla Ledabylová.

Sociálka pak rozhoduje o jejich umístění buď do diagnostických, nebo výchovných ústavů. I u nich pak dochází k vyhoštění. „Cizinci často lžou o svém skutečném věku zejména proto, aby se nedostali do zařízení pro zajištění cizinců,“ dodala Rendlová. Z ústavů pro mladistvé se dá totiž snáz utéct než ze zařízení pro uprchlíky.

Hašek: Jižní Morava je vstupní brána pro uprchlíky

Na jižní Moravě letos policie zadržela zhruba 850 běženců, což je čtyřikrát více než počet zajištěných uprchlíků v loňském roce. Část z nich je umístěna v zařízení ministerstva vnitra v Zastávce u Brna. Vláda tam hledá další vhodné objekty, které by bylo možné využít jako případná záchytná centra pro uprchlíky.

Podle hejtmana kraje Michala Haška (ČSSD) je pro uprchlíky Jihomoravský kraj vstupní branou do Česka. Největší část z nich tvoří Syřané. Přílivu uprchlíků z Blízkého východu a Afriky čelí momentálně celá Evropa.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Další videa