Zeman a Zemanová chtějí soudy na vlastních nohou. Nezávislost je ale v nedohlednu

Prezident jednal o Nejvyšší soudcovské radě s šéfkou Unie soudců  (Autor: ČTK/Blesk)
Autor: Klára Brunclíková - 
5. srpna 2015
10:00

Dělba moci v Česku je oproti jiným zemím Evropské unie poměrně zastaralá. I z politické scény znějí hlasy, které neschvalují, aby o soudech v tuzemsku rozhodovali politici. Stále tak přibývá názorů, že by soudní moc měla stát na vlastních nohou a oprostit se od ministerstva spravedlnosti. Řešením by mohla být Nejvyšší soudcovská rada, která je běžná ve většině států EU. Její vznik podpořil v pořadu S prezidentem v Lánech na Blesk.cz i Miloš Zeman.

Prezident Miloš Zeman se přiklání ke vzniku Nejvyšší soudcovské rady. „Podpořil jsem myšlenku Nejvyšší soudcovské rady, to znamená soudcovské samosprávy,“ uvedl Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech.

Určitou pochybnost o nezávislosti české justice vyslovila i eurokomisařka Věra Jourová, která se prostřednictvím Blesk.cz prezidenta ptala, zda by taková věc nestála za přezkoumání.

„Moc soudní podle mnoha expertů není tak úplně nezávislá, protože o řadě klíčových otázek pro soudní sféru rozhoduje právě výkonná moc, tímto ministerstvo spravedlnosti. Je to například rozpočet nebo personální otázky. Myslíte si, že by to stálo za přezkoumání, popřípadě řešení, aby ta soudní moc v České republice byla skutečně nezávislá?“ zeptala se eurokomisařka.

Zeman poté prozradil, že o osamostatnění soudní moci od politiky už mluvil i s prezidentkou Soudcovské unie Danielou Zemanovou. Podle ní ale Česko Nejvyšší soudcovskou radu jen tak mít nebude.

Co dalšího řekl prezident o justici? Podívejte se na video:

Video Rozhovor Zeman - Otázka Jourové - Blesk

Ministr Pelikán nejásá

„Jednání o vzniku Nejvyšší soudcovské rady jsou v tuto chvíli na mrtvém bodě. Bývalá ministryně Válková byla této myšlence nakloněna, pan doktor Pelikán ale zvažuje i jiné možnosti. V současnosti není příznivcem toho, aby práce pokračovaly,“ popsala Zemanová pro Blesk.cz

Unie je podle její prezidentky vzniku Nejvyšší rady nakloněná, nadřízeným orgánům prý dokonce předává příklady, kdy aktuální systém selhává.

Soudy na vlastních nohou

Nejvyšší soudcovská rada stojí samostatně a nezávisle – je to samosprávný orgán celé moci soudní. Ve Francii ji mají už od roku 1946. Mají ji i další státy EU, většinou se ale liší v uspořádání.

NA CELÝ DÍL POŘADU S PREZIDENTEM V LÁNECH SE MŮŽETE PODÍVAT TADY >>

tomik007 ( 5. srpna 2015 13:30 )

HLAVNE - vymenit zkorumpovane soudce !!! Do te doby se muzete treba stavet na hlavu a nic se nedeje.

ivoadler ( 5. srpna 2015 10:24 )

Soudcovská rada budiž, kdo ale bude soudce jmenovat? Budou jmenovat sami sebe? A ještě něco. Nezávislost soudů? Fajn. Ale soudy nesmí mít právo zasahovat do znění zákona, a to ani soud ústavní.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud