Němeček chce Babišovi prosvítit „černou díru“ ve zdravotnictví

Na nemocnici Svatopluka Němečka (ČSSD) v minulosti resort Andreje Babiše (ANO) podal trestní oznámení.
23. 6. 2015
15:55

Zdravotnictví je černá díra a je potřeba nejdřív rozkrýt toky. S takovou argumentací přichází vicepremiér Andrej Babiš (ANO) vždy, když chce jeho vládní kolega Svatopluk Němeček (ČSSD) získat víc peněz do tohoto resortu. Před středečním vládním soubojem o odvody za státní pojištěnce proto Němeček už předem slibuje, že když mu Babiš a vláda „přisypou“, půjdou peníze jen na platy.

Pokud vláda ve středu schválí navýšení odvodů státu do zdravotnictví o navržené téměř 4,3 miliardy korun, celá částka půjde v příštím roce na růst platů v nemocnicích a ostatních zdravotnických zařízeních. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) to řekl novinářům po úterním jednání se zástupci nemocnic, odborů a pacientů. Ti jeho snahu o navýšení odvodů podpořili s odkazem na to, že koalice se k tomu zavázala ve vládním prohlášení.

Němeček u Babiše už dvakrát nepochodil

Vláda se Němečkovým návrhem na zvýšení odvodů státu z 845 korun na 904 korun měsíčně za každého z téměř šesti milionů státních pojištěnců, což jsou děti, důchodci či nezaměstnaní, zabývala už dvakrát.

Rozhodnutí opakovaně odložila, ministr financí Andrej Babiš (ANO) Němečkův návrh zpochybňoval. Ochoten je prý poskytnout resortu zdravotnictví 600 milionů korun. Podle Němečkových informací ministr financí na svém postoji nic nezměnil.

Převod peněz má zajistit úhradová vyhláška

„Po konzultaci se zaměstnanci ministerstva zdravotnictví, kteří připravují úhradovou vyhlášku, jsem partnerům dal jasný a závazný slib, že navýšení platů pro všechny nemocnice bez ohledu na jejich formu bude garantováno úhradovou vyhláškou. V případě, že vláda rozhodne o tomto navýšení, je jisté, že každá koruna z tohoto navýšení se dostane zdravotnickým pracovníkům do jejich mezd,“ řekl ministr.

Ministra zdravotnictví podpořili odboráři

Výkonná předsedkyně Asociace nemocnic Jaroslava Kunová připomněla, že z nemocnic odcházejí zaměstnanci do lépe placených zaměstnání. Pokud si má zdravotnictví udržet nynější vysokou úroveň, musí platy zvýšit.

Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel doplnil, že veškeré úsilí odborů směřuje k tomu, aby lékaři z nemocnic neodcházeli. Mladé lze získat zlepšením postgraduálního vzdělávání, ale ty zkušené a starší jedině lepšími platy. „Velice mě mrzí, že pan vicepremiér nechce ctít, co podepsal. Už druhý rok musí zdravotníci apelovat na to, aby vláda splnila své programové prohlášení,“ připomněl Engel.

Němeček má nového náměstka, vybral si Landu

Ministr zdravotnictví zároveň personálně zaúřadoval na svém resortu. V úterý odvolal svého náměstka pro ekonomiku a přímo řízené organizace Davida Kotrise, od středy bude na jeho místě dosavadní ekonomický náměstek pražské Nemocnice Na Bulovce Petr Landa. ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová s tím, že žádné další podrobnosti ministr ke svému rozhodnutí neuvedl.

marais ( 25. června 2015 10:43 )

Kolik prachů spolknou rozbujelé zdravotní pojištovny? Stačí 3 a ostatní zrušit! Kdy už s tím něco uděláte, Babiši! Tam máte rezervy na platy lékařů!

salto ( 24. června 2015 09:28 )

Prosvěcoval jsem několik černých, ale i blonďatých a zrzavých děr a bylo to vždy báječné

zauber ( 23. června 2015 19:30 )

jistě, vím to od tebe, ty seš známá vylízaná zdejší buzna.

tomik007 ( 23. června 2015 18:55 )

Pokud mu prosviti cernou diru dukladne - tak mu vytryskne svetlo z ust

honza54.. ( 23. června 2015 18:49 )

nedávno jsem to zažil, společná čekárna pro tři stejné ambulance narvaná. jedna ambulance dělala že dělá a ze dvou bylo slyšet samé hihi, haha, jako by tam měli nějakou oslavu a mezi tím pobíhali lidé v bílém z jedněch dveří do druhých vychechtaný

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa