Kauza Babišova složka: Za Šincla se postavila Česká národní banka

Vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš
Autor: bru, ČTK - 
18. 6. 2015
16:15

Za pozměňovací návrh Ladislava Šincla (ČSSD) se postavil viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl. Návrh, který má pomoci klientům pojišťoven, označil za dobrý a zároveň tvrdí, že změny jsou s souladu s tím, co si přeje ČNB. Proti je ale ministr financí Andrej Babiš (ANO). Vše tak vyvrcholilo kauzou „Babišova složka“, kdy ministr financí měl vytáhnout na Šincla kompromitující materiály.

Viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl považuje pozměňovací návrh k regulacím provizí za zprostředkování životního pojištění za dobrý. Návrh je podle něj v souladu s cíli sledovanými ČNB, která na tuto problematiku dlouhodobě upozorňuje. Hampl to před týdnem napsal Šinclovi v dopise.

„Pominu-li naše vlastní návrhy, považuji jej (pozměňovací návrh) v danou chvíli zřejmě za to nejlepší, co se v této oblasti zatím objevilo ve vážné politické diskusi,“ napsal Hampl Šinclovi, který je místopředsedou rozpočtového výboru.

Podstatou návrhu je zamezit současné praxi, kdy zprostředkovatelé pojištění ve snaze získat provizi za uzavření nové pojistné smlouvy s klienty ukončují smlouvy nejčastěji mezi druhým až pátým rokem pojištění. Klienti každoročně zaplatí za životní pojištění 44 miliard korun ročně. Předčasně se ukončí smlouvy za 21 miliard korun, klienti přitom získají zpět necelou polovinu zaplaceného pojistného, jde zhruba o 9,4 miliardy korun. Zprostředkovatelé přitom za sjednání smlouvy dostanou ihned 200 procent ročního pojistného.

V případě, že klient platí měsíčně pojistné 1000 korun a po 3,5 roku smlouvu ukončí, získá z celkově zaplacených 45 000 korun zpět v průměru 16 000 korun. Po zavedení regulace by to mělo být 28 600 korun. Zprostředkovatel za uzavření takové smlouvy dostane ihned provizi 24 000 korun, která mu v případě zániku pojištění po dvou a více letech celá zůstane. Po zavedení regulace by to mělo být 12 600 korun.

Šincl chce svým návrhem snížit a zastropovat maximální odměnu pojišťovacím zprostředkovatelům a částku, o niž se provize sníží, tj. přes čtyři miliardy korun ročně, připsat pojištěným lidem do výnosů. „V mém návrhu je také striktně legislativně ošetřeno, že pojišťovny z této částky neuvidí ani korunu,“ uvedl Šincl.

„Celá tato aféra je vyvolána tím, že se tady hraje o veliké peníze,“ řekl Babiš novinářům s tím, že jde o 22 miliard korun ročně mezi pojišťovnami a makléři. Poslancův návrh podle ministra ponechává tyto peníze z vypovězených smluv pojišťovnám, zatímco ANO podle něj chce, aby 80 procent z toho šlo pojištěncům.

Šincl v úterý ve Sněmovně kritizoval měnící se postoj ministerstva financí k návrhu na omezení provizí za zprostředkování pojištění. Poznamenal, že rozpočtový výbor jeho návrh podpořil a ministerstvo s tím víceméně souhlasilo. Podle Babiše se o kladné stanovisko ministerstva zasadil jeho bývalý náměstek za ČSSD Martin Pros, a to bez ministrova vědomí. Babiš pak ve středu na koaličním jednání obvinil Šincla a jeho rodinu z korupce a údajně ho zastrašoval informacemi ze složky nadepsané poslancovým jménem. Poslanecký klub ČSSD dnes Šinclovi doporučil, aby se kvůli tomu obrátil na mandátový a imunitní výbor Sněmovny.

Předseda ANO ve Sněmovně popřel, že by měl na Šinclově návrhu novely pojišťovnictví nějaký osobní zájem.

Doporučujeme
tgbb. ( 20. června 2015 07:46 )

Nejhorší vláda od r.1918. Tfuj.

liskabystrouska ( 19. června 2015 06:35 )

babis nemá cisté svedomí tak to bere utokem na menší lidi

tomik007 ( 18. června 2015 22:37 )

Mozna vytahli Bureshovy slozky

ingmarie ( 18. června 2015 22:16 )

Koblihy nám zvolily slovenskýho vidláka, mafiána a korupčníka do vlády . Takže prezident opilec a ministr financí agresivní, nadutej zloděj . Jen hlupák si může snad myslet, že pan Babiš bojuje proti korupci - jen likviduje jemu nepohodlné..To je sakra rozdíl!

kuromrd ( 18. června 2015 16:51 )

ČNB to se ozvali ti praví zm.rdi, už nám zkur.vili jedny vánoce tak ať jdou hezky do pr.dele, však i prezident Zeman řekl že tam ty dobytky všechny vymění

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa