Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Polojasno, déšť 26°C

Krycí jméno Darwin, Nečas byl pan Nepohoda: Najaté sledovače odhalili sousedi

Autor: ČTK - 
19. května 2015
12:49

Při projednávání kauzy údajného zneužití Vojenského zpravodajství soudkyně přečetla záznamy ze sledování někdejší manželky premiéra Petra Nečase Radky. Zpravodajci dali ženě krycí jméno „Darwin“ podle názvu ulice, kde s rodinou bydlela. Sledovali ji na nákupech, při vyzvedávání dcery ze školy či na schůzkách s kamarádkou. Nečas dostal krycí jméno pan Nepohoda.

Podle obžaloby si sledování nezákonně objednala tehdejší šéfka Nečasova kabinetu Jana Nagyová (dnes Nečasová), která tak údajně chtěla sehnat kompromitující materiály na svou sokyni v lásce. 

Obhajoba tvrdí, že akce kolem Radky Nečasové v listopadu 2012 nebyla sledováním, ale snahou ochránit premiérovu rodinu před hrozícím nebezpečím. V dnes zveřejněných zprávách ovšem zpravodajci sami píšou o „sledování“. Ze záznamů vyplývá, že monitorovali nejen manželku předsedy vlády při běžných denních činnostech, ale i příchody jeho dětí domů včetně toho, kdo je doprovázel. Několikrát také zřejmě zaznamenali i příjezd Nečase – zmínili osobu s krycím jménem „Nepohoda“.

Členové tajné služby si minimálně jednou popletli Radku Nečasovou se sousedkou, která jí prý je podobná. S problémy se potýkali rovněž kvůli bdělým sousedům, kterým bylo jejich auto podezřelé kvůli častému stání před domem. Starší manželský pár se například operativců rovnou zeptal, jestli nejsou „kriminální živly“, další lidé si je fotografovali. Zpravodajci v tom viděli „vysoké riziko dekonspirace“.

Operativci uzavřeli, že „Darwin“ po celou dobu sledování „dodržoval předem oznámený scénář a nevykazoval žádné závadové skutečnosti ani žádnou činnost, která by se vymykala zvyklostem“. 

Vedle Nagyové, kterou si Nečas později vzal za manželku, čelí obžalobě ze zneužití pravomoci bývalí šéfové Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník a Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek. Hrozí jim až pětileté vězení.

defakto ( 20. května 2015 10:10 )

... sami politici se v kuloárech na odposleších dobře bavili , ale navenek se tváří jak odsuzují jejich zveřejnění ! Jsou to pokrytci a sami se obávají , že ich někdo odposlouchá a vidí im do karát !

salto ( 20. května 2015 08:53 )

zelena.karkulka ( 19. května 2015 22:16 )

Kdyby ona byla vážně dominantní a měla ho ráda,tak on bude v pohodě,makat jak šroubek,kariéra na vzestupu...prostě bude kompenzovanej,ale dělala to prostě blbě

rudyptak48 ( 19. května 2015 22:03 )

krakonoši, ty absolvente VUML, ty se nezapřeš.

rudyptak48 ( 19. května 2015 21:19 )

Jak mohl být modréj pták tak blbý? Ona po něm vyloženě šlape a on jako odpověď jenom koktá. Skutečný chlap se v něm nezapře. Ta Nagyová má tu p-í-č-u snad ze zlata, že jí to prošlo a pořád prochází. Nakonec si ji vezme za manželku a je z toho hepiend. Jak může jedna d-ě-v-k-a potopit tak křišťálově čistou stranu, když to nedovedli ani všichni její kmotři? Všechny strany jsou zde jenom proto, aby získaly moc nad státními penězi. Dříve to bývala rudá strana, ta měla moc absolutní.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud