Babiš a Kalousek: Podali si ruce a pak přišla tvrdá hádka o peníze!

Autor: Jaroslav Šimáček - 
9. ledna 2015
12:55

Dva nesmiřitelní rivalové ministr financí Andrej Babiš (ANO) a exministr Miroslav Kalousek (TOP 09) se po půlroce opět utkali tváří v tvář na jednom kolbišti. Při superchatu v redakci Blesk.cz se z nich však rozhodně kamarádi nestali. Již při odpovědích čtenářům postupně houstla atmosféra. A nakonec došlo před kamerou k ostré hádce, kterou vyvolal státní rozpočet!

Když přicházeli do redakce, přivítali se, podali si ruce a pro fotografy předvedli několik úsměvů. Andrej Babiš s Miroslavem Kalouskem se však nijak zvlášť v lásce nemají. Jde o zaryté politické rivaly, kteří na sebe často útočí. Ale spíše na dálku. Naposledy se tváří v tvář utkali loni 29. června v Otázkách Václava Moravce na České televizi. Od té doby šest a půl měsíce nic. Jen peprné výpady ve Sněmovně a médiích. 

Na superchat Blesk.cz přijali pozvánku oba, museli však sedět ve dvou místnostech. Stihli zodpovědět 23 otázek, které se točily nejen kolem financí, ale třeba i jejich postojů k islamismu. Zhodnotili také klady a zápory premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) a situaci kolem Zemanova kancléře Vratislava Mynáře, který horko těžko vysvětluje výhodný nákup vily v Praze-Strašnicích.

Zpočátku se Babiš s Kalouskem vcelku shodli. Třeba v tom, že jedna sazba DPH by byla pro Česko ideální. Jenže pak došlo na očekávané ataky. To když přišla otázka, zda by se tihle političtí kohouti snesli v jedné straně. „Pan Kalousek je v politice 25 let, skvěle mluví, umí krásně a demagogicky mluvit a lhát, ale nic konkrétního pozitivního z jeho aktivity si nepamatuji,“ odpovídal Andrej Babiš. „TOP 09 je demokratická strana a čelí autokratickým tendencím a oligarchům východního typu, což je přesně to, co představuje pan ministr Babiš a jeho hnutí,“ reagoval v odpovědi na chatu Miroslav Kalousek. Poté se do sebe pustili dokonce před kamerou!

Video Superchat Babiš vs. Kalousek: Hádka v redakci! - Vera Renovica,Petr Soukup

Roznětkou se stal státní rozpočet na rok 2015. První, který Andrej Babiš ve své funkci navrhl. „Veřejnost má radost, že jsme snížili deficit a že jsme snížili dluh. Poprvně od roku 1995,“ chválil rozpočet v redakci Blesk.cz Babiš. Ale závěr jeho odpovědi již pohltila Kalouskova nesouhlasná reakce: „Proboha, vždyť vy jste ho zvýšili! Vždyť jste měli...“ „Snížili jsme ho,“ stál si za svým Babiš. „Vy jste oproti roku 13 měli díky ekonomickému růstu o 40 miliard víc k dispozici a deficit... O 40 miliard víc!“ nenechal se přerušit místopředseda TOP 09. „A deficit jste měli jen o 3 miliardy nižší,“ dodal Kalousek. „Hlavně jsme sdědili ty monopoly, kontrakty,“ vracel úder Babiš.

O prezidentovi Zemanovi a situaci kolem kancléře Mynáře

Babiš: „Pokud bych byl v pozici pana prezidenta, tak bych dal panu Mynářovi týden na to, aby mi prokázal, že ke svému majetku došel poctivě. Pokud by to neprokázal, tak bych se ho zbavil.“

Kalousek: „Pokud bych v té pozici byl, nikdy bych si pana Mynáře nevybral za spolupracovníka.“

Video Babiš a Kalousek o kancléři Mynářovi - Vera Renovica,Petr Soukup

O premiérovi Sobotkovi

Babiš: „Pan Sobotka je profesionální tradiční politik, který se snaží o kompromisy a musí bojovat o přízeň své strany, tudíž má taky omezenou možnost řídit své ministry. Myslím, že na veřejnosti vystupuje dobře, měl by přitvrdit při řízení svých ministrů.“

Kalousek: „Jeho silnou stránkou je určitě schopnost dosáhnout dohody, jeho slabou stránkou je velmi limitovaná statečnost.“

O islamizaci v Česku

Babiš: „Imigrační politika v EU je velký problém. Zásadně nesouhlasím s nějakými kvótami, jak je navrhuje Německo, podle mého názoru si musí každý stát řešit svoji imigrační politiku sám, má to historické souvislosti, nesouhlasím s tím, aby se to v EU řešilo jednotně. U nás islamizace nehrozí, jsme v úplně jiné situaci než Francie.“

Kalousek: „Prosím, abychom nepropadali populistickým výkřikům a nezačali stavět nepřekročitelné hráze mezi národy a kulturami. To je přesně to, o co teroristům jde. Určitě bude nutné zvýšit aktivitu zpravodajských služeb v této oblasti.“

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

endynka47 ( 12. února 2015 13:58 )

At si to kalous mrskne a bude klid

petkule ( 10. ledna 2015 14:56 )

Taky dobrý.... http://www.andrejbabis.cz/

lan1 ( 10. ledna 2015 02:09 )

tahni na slovensko ***e!

franta15 ( 10. ledna 2015 00:59 )

Tak jsem šel příkladem a napsal jsem o sobě. A teď ty - že ty jsi přímo člověk z Blesku? Jak bys jinak věděl o čem moje příspěvky byly? Ty jsou smazané a může to vědět jenom ten kdo si je předtím přečetl a smazal. Vy jste opravdu médium k pohledání. Myslím, že bude dobré napsat taky Babišovi co děláte. Aby se příště od akcí vaší firmy distancoval. Takovou diskusi by žádné jiné médium u nás nepřipustilo a je to protizákonné!

franta15 ( 10. ledna 2015 00:51 )

Ty drž hubu! Jsme rodina postižená komunistickým režimem, komunisti nám všechno sebrali a nevrátili nám to ani v restitucích. A Kalous je ten, který zařídil, že teď i naše majetky se vrací olomouckému arcibiskuptví. Naše listiny, že ten majetek je náš už dostali. Komoušistický kádrovák jsi jedině ty, který tady prezentuješ názory Kalouse, který tento největší tunel v historii naší země církvi zařídil. Anebo jsi přímo ten, kterému se vrací majetek lidí, kteří o něj zásluhou lidí jako jsi ty přišli???

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud