Poslanecká sněmovna rozhoduje: Zavřou nám o svátcích hypermarkety?!

Nákupy vánočních dárků na poslední chvíli můžou být od příštího roku minulostí. Zákon navrhl senátor František Bublan (ČSSD, vpravo).  (Autor: archiv Blesku)
Autor: et, lmk - 
1. listopadu 2014
07:37

Budou o svátcích otevřené obchody, nebo nás čeká předzásobení? O tom v těchto dnech rozhodují poslanci! Na stole mají totiž senátní návrh zákona o prodejní době.

Senát v létě poslal do Poslanecké sněmovny návrh zákona, který by obchodům větším než 200 m2 přikázal na sedm vybraných svátků zavřít. Jde třeba o Vánoce, Velikonoce, Nový rok nebo nedávný Den vzniku samostatného Československa.

„Myšlenka vzešla z odborového hnutí. Myslím si, že jde o rozumný kompromis, jak se přiblížit civilizované Evropě,“ řekl iniciátor zákona senátor František Bublan (ČSSD). Podporu ale nemá zajištěnou. Zákon se nelíbí obchodníkům a hypermarketům. „Jde o plevelení našeho právního řádu,“ tvrdil už dříve senátor Jaroslav Kubera (ODS). Zákon je ale teprve v prvním čtení, do konce roku tak určitě platit nebude.

Kdy by bylo zavřeno

  • 1. ledna
  • Velikonoční pondělí
  • 8. května
  • 28. září
  • 28 října
  • 24. prosince – zavřeno od 12 hodin
  • 25. prosince
  • 26. prosince

Jak to mají sousedi

Německo:

Otevírací doba je určená zákonem. V pondělí až sobotu od 6:00 do 20:00, v neděli a o státních svátcích je zavřeno.

Rakousko:

Otevírací doba je určená zákonem. V pondělí až pátek od 6:00 do 19:30, v sobotu do 17:00, v neděli a o státních svátcích je zavřeno.

Polsko:

Otevírací doba záleží na obchodech. Otevřeno bývá v pracovní dny od 7:00 do 19:00, v sobotu se zavírá dříve, v neděli a o státních svátcích bývá zavřeno úplně.

Slovensko:

Otevírací doba záleží na obchodech. Otevřeno bývá v pracovní dny od 8:00 do 18:00, o víkendu obvykle do 12:00. Některé obchodní domy mají nepřetržitý provoz, podobně jako v Česku.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

sylvie59 ( 6. listopadu 2014 08:58 )

cit.: Velký nákup v hypermarketu stačí jednou za týden ... To snad nechte na vůli každého člověku, a vy si to dělejte jak chcete! Má-li někdo potřebu chodit do hypermarketu každý den, tak co je vám do toho? Já tam například téměř nechodím, a představte si, že bych lidstvu sdělila: Velký nákup v hypermarketech není třeba dělat vůbec, stačí nakupovat na tržištích a u farmářů. A místo potácení se mezi regály se zbožím, se bude chodit na koncerty s vážnou hudbou!

sylvie59 ( 6. listopadu 2014 08:49 )

... a před samoobsluhami fronta na košíky bych ještě dodala. Fakt to byl horor.

sylvie59 ( 6. listopadu 2014 08:47 )

Dávno předtím lidé lovili mamuty a bydleli v jeskyních a "šlo to", co to je za argument ŠLO TO? Pro normální pracující ženu v jakémkoli oboru byl Štědrý den kdy se ještě chodilo do práce, něco úděsného k zvládnutí. Nevím, zda jste to aktivně zažil/a, ale nejspíš jako dítě, když můžete tohle vypustit z úst. NEŠLO TO.

satanklaus ( 2. listopadu 2014 13:24 )

Nejde o to vydržet den bez nakupování, jde o to že ta neděle nebo sobotní odpoledne je pro spoustu lidí jedinou možností nakoupit na celej tejden + to co se denně nekupuje ale občas se to koupit musí, třeba jako boty a hadry.

abzk ( 2. listopadu 2014 03:38 )

Blbko, ty chudáci prodavačky si taky potřebujou někdy nakoupit A pokud tě zajímá, kdo je nejvíc proti zrušení prodeje o víkendech a svátcích, tak jsou to právě prodavačky, jelikož by si jinak vydělaly prd. Nevim kam chodíš na to co je ti známo ale ty dvě prodavačky co mám v příbuzenstvu nikdo na hodinách ani platu nešidí, naopak díky prakticky nepřetržitému prodeji mají dost slušný platy. Berou skoro o polovinu víc než prodavačky z krámů kde se dělá jenom ve všední dny.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud