Nadlidi uchránili poslankyni: Nevydali ji! Policie na ni v kauze vítání občánků nemůže
Poslanecká sněmovna má dnes za sebou další hlasování o vydání či nevydání svého člena k trestnímu stíhání. Tentokrát šlo o poslankyni a ústeckou radní Zuzanu Kailovou (ČSSD), kterou chtěla policie obvinit v souvislosti s projektem vítání občánků. Nadlidi však rozhodli, že Kailovou ochrání. Alespoň do konce jejího mandátu.
Sněmovna dnes nevydala poslankyni Zuzanu Kailovou (ČSSD) k trestnímu stíhání. Pro vydání hlasovalo 42 ze 173 přítomných poslanců, 81 jich bylo proti. Kailovou budou moci policisté případně stíhat až potom, co jí skončí poslanecký mandát. Bylo to přitom potřetí, co v tomto volebním období hlasovala Sněmovna o vydání - v předchozích případech však poslance Bronislava Schwarze (ANO) i exprimátora Prahy Bohuslava Svobodu (ODS) vydala.
Kauza Vítání občánků v Ústí
Policie podezírá poslankyni Kailovou stejně jako další dva členy vedení města (primátora Víta Mandíka a radního Josefa Macíka, oba také z ČSSD) z porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby.
Zakázka na projekt za více než 5 milionů korun při vítání občánků měla údajně odporovat požadavku na hospodárnost, byla zbytečná a město ji mohlo zajistit vlastními pracovníky. Vítání občánků však organizovala pro město do loňského března firma Darothore. Podle policie získala neoprávněný majetkový prospěch, údajná škoda činí nejméně milion korun.
Samotná ústecká radní Kailová označila obvinění za absurdní, vítání občánků pokládá za velkou společenskou událost a nejúspěšnější projekt v Ústí. Byl podle ní řádně schválen. Poslankyně se pozastavila nad tím, že z deseti radních, kteří projekt schválili, se policie zaměřila jen na tři a to navíc pět měsíců před komunálními volbami. "Trestní oznámení se stává nejlevnější formou předvolební kampaně," řekla sociální demokratka Kailová.
Nadlidi ji uchránili
Proti vydání Kailové hlasovala většina poslanců ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a ODS. Někteří zákonodárci kritizovali, že se policie nyní podle nich zaměřila na obecní politiky. Pro vydání byla naopak většina zákonodárců hnutí ANO. Např. Radek Vondráček z Babišova hnutí ANO se vyslovil pro vydání proto, že Sněmovna prý není nezávislý soud.
Exministryně spravedlnosti Marie Benešová (ČSSD) naopak označila usnesení o stíhání Kailové za "literární průjem" a za účelové. Kailové se zastali i opoziční politici. "Kriminalizace komunálních politiků zašla příliš daleko," podotkl František Laudát (TOP 09 a Starostové). Také Jana Černochová (ODS) hovořila o honu na obecní politiky.
Ještě pro 1912. Z dnešního internetu. Co unie státním zástupcům vyčítá? Ztratili prý sebereflexi, chybí nad nimi kontrola, za svá rozhodnutí nenesou odpovědnost, za excesy se neomlouvají, ale snaží se je legalizovat. Potlačují procesní práva, spravedlivý proces se vychyluje na stranu represivních složek, obcházeny jsou ústavní normy. „Tento styl uvažování se pozvolna mění v trend, kterým je snaha o disbalanci, o porušení rovnováhy,“ říká Lukáš Trojan, viceprezident unie. Nemá jít jen o mediálně známé případy. Spolek chce spolupracovat s advokáty z regionů. „Velké kauzy jsou jenom odraz toho, co se děje v regionech. Problém začíná prorůstat společností napříč, je to skutečně systémová závada,“ řekl advokát Trojan. Jeho kolega Filip Seifert dodává: „Klienti jsou od počátku neprávem obviněni, a to veřejně. Často se teprve pak hledají za každou cenu důkazy.“ Podle advokáta Tomáše Gřivny policie nevyhledává se stejnou péčí důkazy v neprospěch i ve prospěch obviněného. „Policejní orgán a státní zástupce se od počátku trestního řízení stylizují do role protivníka obviněného, mnohdy doprovázeného touhou té které úřední osoby po osobním zviditelnění, a to prakticky bez osobní odpovědnosti.“ To je samozřejmě špatně. To snad hovoří za vše.