Sobotka káral Babiše: Ať přestane podnikat! Šéf ANO vrací úděr: Premiér netuší, co je podnikání

A je tu další kolo v pošťuchované mezi Andrejem Babišem a Bohuslavem Sobotkou. Premiér se do svého největšího koaličního spojence pustil kvůli jeho podnikatelskm aktivitám. Prý si má vybrat - zda bude politikem, či podnikatelem. Babiš však kritiku odmítl. Sobotka podle něj nejspíš neví, co to podnikání vlastně je.
Nejčistším řešením by bylo, kdyby ministr financí Andrej Babiš (ANO) ukončil své podnikání a věnoval se jen politice, řekl dnes premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Určitě z hlediska čistoty, z hlediska toho, abychom nebyli konfrontováni s těmi dotazy na možný střet zájmů, tak nejjednodušší by bylo, kdyby pan Babiš ukončil své podnikatelské aktivity a nadále se věnoval pouze politice," uvedl na dnešní tiskové konferenci premiér.
Babiš: Sobotka asi neví, co je podnikání
Babiš si to však nenechal líbit. "Já nepodnikám, já jsem majitel sto procent akcií Agrofertu a nepodnikám," řekl dnes ČTK Babiš. "Já jsem je (podnikatelské aktivity) ukončil, možná si toho pan premiér nevšiml. A možná pan premiér netuší, co je to podnikat, tak v tom je ta kontroverze," dodal.
Nyní prý Babiš podniká pouze ve prospěch státu. Svou firmu ale prodávat nehodlá, protože ji léta budoval. Perspektivně prý navíc nechce být politikem. Vyjádřil také přesvědčení, že již udělal vše, aby se vyhnul kontroverzním okolo střetu zájmů.
Babiš nejoblíbenějším politikem
Babiše ve čtvrtek kritizovala také členka výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu Ingeborg Grässle, která s kolegy přijela prověřovat chyby v kontrole a auditech fondů EU. Podle političky by se měl Babiš, jehož firmy prý dostaly 2,6 milionu eur (71 milionů Kč) z evropských fondů, jako ministr svých firem vzdát. Babiš řekl, že europoslankyně nemá správné informace.
Babiš přitom v Česku podle průzkumu agentury STEM vede v žebříčku nejpopulárnějších politiků! Příznivě ho hodnotí 62% lidí. Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) ztrácí na Babiše na druhém místě pět procent. Třetí je premiér a předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka, čtvrtý ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Šéf Úsvitu Tomio Okamura klesl z druhého na páté místo. Žebříček popularity naopak uzavírá místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, jehož vnímá příznivě 14% Čechů.