Expremiér Rusnok už sedí v radě ČNB: Je z něj holubice, nebo jestřáb?

Jiří Rusnok při svém jmenování do ČNB: Přípitek s guvernérem Singerem (vlevo) a prezidentem Zemanem (vpravo)
Autor: simao, ČTK - 
4. 3. 2014
08:08

Bývalý šéf úřednické vlády, kterou prezident Zeman označuje za "svou", usedl do rady ČNB. Jiřího Rusnoka přitom sám Zeman jmenoval. Expremiér vystřídal v radě analytičku Evu Zamrazilovou, kterou naopak jmenoval Václav Klaus. Z Rusnoka se tak stala "holubice", který usedla mezi "jestřáby". Proč?

Evě Zamrazilové skončil její šestiletý mandát v pátek a nyní za ODS kandiduje do europarlamentu. Expremiér Rusnok se tak členem bankovní rady stal oficiálně v sobotu. Nastoupil do instituce, která určuje měnovou politiku země a rozhoduje o zásadních opatřeních týkajících se naší měny.

Rozdíl mezi holubicí a jestřábem

Rada ČNB má sedm členů. V bankovním slangu se dělí na jeřáby a holubice. Podle toho, jaké prosazují další směřování a chování banky. Jestřábi ostře hlídají růst cen a hlasují pro vyšší úroky. V minulosti tuto linii razil třeba viceguvernér Luděk Niedermayer, který je před volbami do Evropského parlamentu jedničkou na kandidátce TOP 09. V současnosti jsou za jestřáby považováni radní Kamil Janáček a Pavel Řežábek, upozorňuje server aktualne.cz.

Holubice jsou naopak pro nižší úroky a nebojí se růstu cen (vyšší inflace). Příliš vysoké úroky podle nich tlumí ekonomický růst. Rusnok je přitom na stejné vlně jako hlavní "holub", guvernér Miroslav Singer. I on je pro nižší úroky, a tak je také "holubicí". Rusnok ještě jako expremiér navíc obhajoval oslabení kurzu koruny - krok ČNB, který pobouřil veřejnost a se kterým nesouhlasili ani zasloužilí ekonomové-státníci Václav Klaus s Milošem Zemanem.

Singer končí v roce 2016. Nástupce určí Zeman

Právě Zeman přitom Rusnoka jmenoval 5. února na Pražském hradě. Guvernér Singer u toho tehdy nemohl chybět. Rusnok se chce v centrální bance věnovat především regulaci finančního trhu a ochraně spotřebitelů. V minulosti působil jako šéf ING penzijního fondu i jako prezident Asociace penzijních fondů. Ale také jako ministr financí a ministr průmyslu a obchodu.

Další výměna členů bankovní rady je možná až v červenci 2016, kdy končí mandát guvernérovi Miroslavu Singerovi a členovi bankovní rady Kamilu Janáčkovi. Také o jejich nástupcích by měl rozhodnout prezident Zeman.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

ipsace ( 4. března 2014 14:32 )

TOP kryla ODS, všichni její poslanci zvedali ruce při hlasování. Takže TOP jsou stejní prevíti jako ODS a mohou za vytunelování státu. Měli by ODSáky a TOPáky zavřít.

ipsace ( 4. března 2014 14:30 )

Nejhorší a prý tuneláře podporující tzv. bandou lumpů byli ti z ODS, údajní mafiáni od Klause.

aluman ( 4. března 2014 12:06 )

V base by měl sedět i se čtvrtinou své vlády. http://www.novinky.cz/domaci/329264-ctvrtina-rusnokovy-vlady-porusila-zakon.html Jenže tyhle šmejdi v čele se Zemanem uměji jenom vyřvávat "V případě porušení zákona musí následovat trest padni komu padni." ale myslej to jenom na lůzu, jich se to netýká.

zadnice ( 4. března 2014 11:25 )

Rusnok samozřejmě podpoří Sígra a bude pro občany opět o něco hůře, např. euro za 29,50 Kč.

aramhess ( 4. března 2014 09:18 )

Další goldman sachs v našich peněženkách!

Zobrazit celou diskusi
Další videa