Poslanec KSČM bil lidi během Palachova týdne: Teď bude hlídat BIS!

Poslanec za KSČM Zdeněk Ondráček se aktivně účastnil Palachova týdne v roce 1989. Vysvětloval tehdy použití násilí proti studentům
Autor: simao, simao - 
23. ledna 2014
05:30

Zdeněk Ondráček (44) je komunistickým poslancem s černou minulostí. Za totality byl k službám komunistickému režimu jako člen SNB. Při Palachově týdnu bil demonstranty! A navíc policejní zákrok obhajoval - studenti prý měli řetězy, boxery, kudly a jehlice na pletení, říká na dobových záběrech... Jenže doba pokročila a Ondráček je váženým poslancem. Stranický klub ho navíc jmenoval do bezpečnostní komise!

Palachův týden (15.-21. ledna) sice skončil, připomínání období totality však nikoli. Už to, že spousta mladých nezná okolnosti upálení Jana Palacha, děsí. Dějepisáři se svými osnovami zaspali, o tom, co se u nás dělo za pražského jara či v období normalizace, má řada lidí mladších třiceti let jen matné povědomí.

Zdeněk Ondráček je oproti nim pamětníkem - před 25 lety oblékal uniformu SNB. Aktivně se tak na straně strážců režimu účastnil i demonstrací během uctívání Palachovy památky. V Mladém světě v prosinci 1989 se pak k mlácení studentů obuškem přiznal.

Že se Ondráček zásahu účastnil, přitom připomněl i seriál ČT Vyprávěj. Tam se současný komunistický poslanec objevil v záběrech, na kterých zdůvodňuje postup "esenbáků". Demonstranti prý byli ozbrojení, měli kudly, řetězy a další zbraně...

Ondráčkovi však tahle minulost nevadila v tom, aby se po revoluci úspěšně se politicky angažoval. Po loňských předčasných volbách a zisku takřka tří tisíc preferenčních hlasů zasedá ve Sněmovně v barvách KSČM. A dostal už i funkci. Stal se totiž členem komise pro kontrolu BIS (Bezpečnostní informační služby). "Do komise mě nominoval politický klub," potvrdil idnes.cz Ondráček a dodal: "Budu se seznamovat se zprávou, kterou BIS do Poslanecké sněmovny pravidelně posílá." Etickým problémem to pro něj není.

Bezpečnostní prověrku má. Přesto je to nešťastné, říká expert

Ondráček navíc má bezpečnostní prověrku na stupni přísně tajné - na rozdíl třeba od nněkterých vrcholných státních představitelů, jako je hradní kancléř Mynář, či adept na ministra průmyslu Jan Mládek. Bývalý esenbák Ondráček navíc pracoval i u policie - od Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality odešel v roce 2011.

Zařazení Ondráčka do komise pro konstrolu BIS je přesto konroverzní. "Může se nám to líbit, či nikoli, ale musíme respektovat rozhodnutí voličů, kteří mu dali v demokratických volbách svůj hlas. Jeho účast v komisi pro kontrolu BIS však považuji minimáln za nešťastnou. S ohledem na jeho aktivní minulost ve službách KSČ by bylo patrně vhodnější navrhnout tohoto poslance do jiné komise," řekl Blesk. bezpečnostní expert Andor Šándor.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

dzery ( 23. ledna 2014 19:07 )

joudajoudovy ( 23. ledna 2014 18:39 )

prastit po palici je nemohl, byli to jeho soukmenovci...

joudajoudovy ( 23. ledna 2014 18:37 )

ha ha ha , prece na popud komousu, kteri chteli zvrhnout prestarle struktury. bohuzel, vymklo se jim to z paratu a proto tam dosadili pravdolasku s jeho kamosi. byla to vetsi jistota, nez aby se houpali na lucernach jako v madarsku. a ceske ovce, zabeceli si, zacinkali zvonci a nechali se opet zahnat do ohrady.

joudajoudovy ( 23. ledna 2014 18:32 )

je v tom rozdil? neni. krom kojencu a par lidi s rovnou pateri, vsichni na sebe bonzovali. je to charakteru.

joudajoudovy ( 23. ledna 2014 18:29 )

ty ale blabolis, dobre te zpracoval kalousek, necas a podobny povl, ktery z komousu tezil vyhody. a pokud narazis na dnesni pomery, jak jste si to udelali, tak to mate. v cele zapadni evrope i americe, kde maji odbory, se zamestnavatel nesmi ani upsouknout a stoji v pozoru, tady? kdo chce odbory zalozit, je komous. pak si nestezuj a neco delej. bohuzel, je lepsi nadavat a v tichosti osulit, co se da. a pokud hovoris o demokracii? nejedna se o volnost, ale o stanoveni mantynelu, kam muzes, a co si dovolit. takze, tupec zustane tupcem v kazdem veku...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud