Sobotka vypekl Haška: Domluvil se s Babišem a o vládě bude jednat sám

Autor: ČTK, ljš - 
28. října 2013
17:25

Házejí mu klacky pod nohy, ale Bohuslav Sobotka se vzdát nehodlá. Nejenže nerezignuje na svou funkci předsedy ČSSD, jak ho žádá jeho protivník Hašek se svými spojenci, ale dokonce se domluvil s Andrejem Babišem, že jednání o případné koalici povede sám.

Bohuslav Sobotka povede z titulu předsedy ČSSD vlastní jednání o nové vládě, už se na tom telefonicky domluvil se šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem. Navíc se večer nezúčastní slavnostního předávání státních vyznamenání na Hradě. Řekl to dnes na Pohořelci, odkud vyrážel pochod zhruba tisícovky jeho příznivců směrem na Hradčanské náměstí.

Sobotka byl v neděli předsednictvem ČSSD vyřazen z vyjednávacího týmu a vyzván k rezignaci na post předsedy strany. To odmítl a jednání svých oponentů v čele s Michalem Haškem označil za pokus o puč.

Hodlá vést separátní jednání o novém kabinetu. Na jednání z titulu předsedy strany se už dohodl s Babišem a v úterý by se chtěl domluvit také s předsedou KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem, dalším možným partnerem do koalice.

Hašek uvedl, že s Babišem už také komunikoval, a v úterý si mají dát vědět o schůzce vyjednávacích týmů. Babiš podle Haška akceptoval, aby vyjednávaly právě ony.

Demonstrace

Pochodu na Sobotkovu podporu zúčastnili i senátor za ČSSD Jiří Dientsbier, šéf odborů Jaroslav Zavadil a další člen ČSSD Karel Březina. Všichni se shodně vyjádřili, že změnu předsedy může provést jen ústřední výkonný výbor strany, nikoliv samotné předsednictvo.

Lidé na transparentech poukazovali na tajné jednání Sobotkových odpůrců s prezidentem Milošem Zemanem - "Nechceme zradu z Hradu" - nebo přirovnávali současnou situaci k situaci v roce 1948 - "Hašek = Fierlinger".

Pochod se vydal směrem k soše Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí, k níž Sobotka položil věnec. Na večerní předávání vyznamenání prezidentem Zemanem se nedostaví. Podle svých slov se bude se radši věnovat lidem, kteří ho přišli podpořit, a debatám s nimi. Hašek Sobotkovu neúčast na tomto ceremoniálu komentoval jen tak, že je to jeho osobní věc.

marais ( 29. října 2013 08:02 )

Pro voliče ČSSD je tenhle veletoč velké zklamání, ale Sobotkovi fandím...

annael ( 29. října 2013 00:12 )

A kdo tedy dal do pořádku ty šílený díry v rozpočtu co napáchali socani a tunelářský podrazy Fischerovy vlády?

annael ( 29. října 2013 00:11 )

Socani v minulosti prošustrovali miliardy

annael ( 29. října 2013 00:09 )

annael ( 29. října 2013 00:09 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud