Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Oblačno, déšť 22°C

Zeman v Izraeli pobouřil i překvapil: Czechia je prý lepší než Czech Republic

Miloš Zeman si třese rukou s izraelským prezidentem Šimonem Peresem
Miloš Zeman si třese rukou s izraelským prezidentem Šimonem Peresem  (Autor: ČTK)
Autor: simao, CTK - 
7. října 2013
19:01

Miloš Zeman vyrazil na státní návštěvu do Izraele. Sešel se s vrcholnými představiteli, stal se terčem kritiky kvůli návrhu na přesunutí českého velvyslanectví do Jerusaléma a také se nechal slyšet, že Česku by se v zahraničí mělo říkat Czechia a nikoli Czech Republic. Stihl toho poměrně hodně.

Zemana přijal prezident Šimon Peres i premiér Benjamin Netanjahu. Při obou setkáních česká hlava státu zdůraznila důležitost boje s terorismem. "Žádná vyjednávání s teroristy, ale boj. Protože když s nimi nebojujete, následkem je posílení mezinárodního terorismu. Budoucí boj bude mnohem komplikovanější než ten současný," řekl Zeman. Ale vyjádřil se i k dalším záležitostem. A ne vždy zcela šťastně.

Zeman: Czechia je lepší než Czech Republic

Zeman perlil, když ocenil Perese za to, že používá název "Czechia" - což zní podle Zemana "mnohem lépe a ne tak chladně jako Czech Republic". Jenže radost tím patrně neudělal Moravanům a Slezanům, na které název Czechia příliš nepamatuje... Vedle toho pak Zeman v Izraeli promluvil o přátelství, které obě země pojí prý už od dob Masaryka. "Byl jsem přítelem, jsem přítelem a budu přítelem," pronesl podle ČTK Zeman na adresu židovského státu. Setkání státníků však narušila smutná zpráva - o zhoršeném stavu jednoho z nejvlivnějších rabínů Ovadia Josefa. Rabínův osobní přítel, prezident Peres, spěchal duchovního navštívit k jeho smrtelné posteli, dnes však rabín (†93) zemřel.

Zeman čelí za nápad na stěhování kritice

Ale zpátky k Zemanovi. Ten sice vychvaloval vztahy s Izraelem, jenže také naštval kritiky. Především ty palestinské. A to kvůli návrhu, aby se české velvyslanectví v Izraeli přesunulo z Tel Avivu do Jerusaléma. Jenže to se nelíbí třeba Organizaci pro osvobození Palestiny (OOP), či palestinskému radikálnímu hnutí Hamás. A také Organizaci islámské spolupráce (OIC). Její generální tajemník Ihsanoglu označil návrh za "nebezpečný krok", porušující mezinárodní právo. A jde prý také o podkopávání práv palestinského lidu. Palestina a Izrael se totiž nemohou shodnout v otázce statusu svatého města.

Zeman tak svým návrhem píchl do vosího hnízda. Kvůli jeho prohlášení se prý sejde i mimořádná schůze stálých zástupců OIC. "To, co pan prezident myslel, bylo vyjádření jeho důvěry a víry v to, že mírový izraelsko-palestinský proces skončí principem dvou států a v té chvíli Česká republika samozřejmě radostně přenese svoji ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma," korigoval v neděli Zemanova slova šéf zahraničního odboru Hradu Kmoníček. Drtivá většina zemí však má svá velvyslanectví v Tel Avivu, v Jeruzalémě má pouze několik států konzuláty (např. USA či Itálie). "Stěhování ambasád by přicházelo v úvahu až po skončení mírového procesu," dodal pro idnes.cz Zeman.

Miloš Zeman se svým izraelským protějškem Šimonem Peresem. Jejich jednání narušila smrt vlivného izraelského rabína Miloš Zeman se svým izraelským protějškem Šimonem Peresem. Jejich jednání narušila smrt vlivného izraelského rabína | ČTK

dybley ( 12. října 2013 21:21 )

promin nechci ti do toho kesat,ale Bohemia je ten správný název

zabibol ( 10. října 2013 08:03 )

Chlast je svinstvo. Izrael je jediný stát, který si do ničeho nenechá kecat. Název našeho státu je ale jasný: Moravia.

123automobil ( 9. října 2013 11:47 )

dzery ( 9. října 2013 09:52 )

itartas ( 8. října 2013 18:30 )

Mimochodem by mne zajímalo proč lezl do Izraele.Aby si popovídal o ambasádě, to vidím jako velmi důležité a neodkladné téma pro naši republiku.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa