Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno, déšť 21°C

Václav Klaus míří do voleb: Otevřete oči, vracím se! Čtenáři: Radši zůstaň doma

Autor: Vera Renovica - 
27. srpna 2013
05:00

Poslanecké sněmovně kdysi šéfoval, pak šel na Hrad, a teď chystá návrat do nejdůležitější politické instituce. Takové jsou informace z okolí spolupracovníků exprezidenta Václava Klause (72), které získal Blesk!

„Situace se mi zdá beznadějná, a pokud by byla nějaká šance do toho promluvit, tak by to možná stálo za to,“ připustil sám Klaus. A jasněji to vidí zdroj z prezidentova zákulisí: Klaus bude konkurovat ODS, již kdysi zakládal.

Bude kandidovat

„Bude na 99 procent kandidovat do Sněmovny a postaví se do čela politického subjektu, který zastřeší některá menší pravicová uskupení, ale i třeba nemalou část takzvané Pravé frakce ODS, jejíž zhruba tisícovka členů se chystá ze strany odejít,“ sdělil Blesku.

Slova se potvrdila, když včera zakladatel frakce Jiří Janeček (39) ohlásil svůj odchod ze strany s tím, že jej budou následovat stovky lidí. „Pan prezident se ke spekulacím zatím nebude vyjadřovat,“ řekl však Blesku Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Lidé, kteří aktivně usilují o návrat bývalé hlavy státu, nic nepotvrdili, zároveň ani nevyvrátili.

Spojenci mlží

„Je na panu prezidentovi, jak se rozhodne, a pokud se rozhodne, určitě to oznámí on,“ prohlásil Klausův spojenec, poslanec Boris Šťastný (43), který nedávno odešel z ODS. „Pan prezident zvažuje své další angažmá v aktivní politice, ale ještě nezaznělo »udělám to a to«. Je to však realistický politik a ví, že nejbližší volby jsou ty do Sněmovny,“ řekla Blesku šéfka euroskeptické Suverenity Jana Bobošíková (48), která by také ráda spojila politickou budoucnost s velkým Václavem.

Podle exkluzivního průzkumu SANEP pro Blesk to ale možná není kůň, na kterého je dobré sázet. Návrat Klause si totiž nepřejí více než tři čtvrtiny občanů…

Názor politologa Miroslava Mareše: Konec pro pravici?

Pokud bude Václav Klaus kandidovat ve volbách, znamená to ještě větší rozštěpenost pravice. V pozitivním případě pro pravici by to mohlo znamenat víc pravicových subjektů v Parlamentu a větší koaliční možnosti. Anebo si ty strany navzájem odsají hlasy tak, že se do Sněmovny nedostane třeba žádná. Kdyby se ODS podařilo sebrat až pět procent, tak by ji to mohlo úplně vyšachovat. Pro ODS by to před volbami znamenalo, že by musela soupeřit s TOP 09 i s euroskeptickou a více vyhraněnou Klausovou formací. Ale to je princip demokracie, že se objevují nové politické proudy a konkurují těm stávajícím.

marmat ( 28. srpna 2013 01:04 )

itartas:NEZTRÁCEJTE POSLEDNÍ ZBYTKY GLANCU

marmat ( 28. srpna 2013 01:02 )

Nssoudný samožer - zela odtržený od reality věrnými pochlebovači je zcela MIMO ČAS a PROSTOR Nebýt pohnojené amnestie, přišlo by mi to i smutné...Takhle je to drzost :-

japos22 ( 27. srpna 2013 21:10 )

Vyhodíte ho dveřmi a vleze zpátky oknem, proto Jára Cimrman doporučoval obrácený postup, aby se riziko návratu minimalizovalo

itartas ( 27. srpna 2013 20:11 )

..ano, více Kožených, aby poukázali na blbost druhých a odkud víš, že byl Klausův kámoš? Za léta v politice vydělával, co sis myslela, že nasazoval kůži na trh zadara? Přispívat na cokoliv je naprosto běžná věc v kapitalistické společnosti. Ale Johanko, socialismus tu nikdo nechtěl, tak já nevím co ted kdo chce.

itartas ( 27. srpna 2013 20:07 )

999...takové třesky plesky prosím tě

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa