Neděle 1. října 2023
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Polojasno 20°C

Sobotka (ČSSD) šokoval: Zvažoval rezignaci! Jdou si s Haškem po krku?

Bohuslav Sobotka a Michal Hašek: Navenek parťáci, jenže ládr ČSSD chtěl prý rezignovat. Kvůli tlaku Haška?
Bohuslav Sobotka a Michal Hašek: Navenek parťáci, jenže ládr ČSSD chtěl prý rezignovat. Kvůli tlaku Haška?  (Autor: Archiv Blesku, ČTK)
Autor: ČTK, simao, poe - 
25. srpna 2013
13:19

Sociální demokracie vyhlíží lepší zítřky, věří v naplnění předvolebních průzkumů a vítězství ve volbách. Avšak v momentě, kdy měla vybrat svého nového lídra, přišlo odhalení, že všechno není tak růžové, jak se zdá! Šéf strany Bohuslav Sobotka dokonce prý zvažoval rezignaci!

Je jasno! Volebním lídrem ČSSD a kandidátem na premiéra bude předseda Bohuslav Sobotka. Potvrdil to výkonný výbor. Rozhodnutí ČSSD je zároveň vzkazem prezidentovi Miloši Zemanovi, který naznačil, že by předsedou vlády nemusel jmenovat šéfa vítězné strany, ale člověka s největším ziskem preferenčních hlasů.

Hašek: Preferenční hlasy důležité jsou

To rozvířilo spekulace o možném jmenování místopředsedy Michala Haška, který v posledních volbách dostal o 1219 preferenčních hlasů více než Sobotka a má také blíže k Zemanovi.

"Každý hlas, který získám jako hejtman na kandidátce, vnímám jako hlas pro sociální demokracii a nikoliv jako nějaké soupeření s panem Sobotkou," tvrdí Michal Hašek pro Parlamentní listy. Sobotka pak prý přímo na zasedání výboru hovořil o tom, aby mezi sebou sociální demokraté nesoupeřili a soustředili se především na vítězství strany. 

"Obecně proti tomuto tvrzení pana předsedy nic nemám, neboť je pravda, že nebudeme podporovat, aby si lidé vedli individuální kampaně na preferenční hlasy. Na druhou stranu někteří lidé mají za sebou dlouhodobou práci v regionech, jsou zde zakotveni, jsou zde známi, a to, že dostanou preferenční hlasy, není něco, co by mělo vedení strany znepokojovat," dodal Hašek a vlastně tak řekl, že preferenční hlasy důležité jsou.

Sobotka: Těsné vítězství a strašáci Hašek a Paroubek

Jenže Sobotka znepokojený byl. A ve volbě kandidáta číslo 1 dostal sice 86 hlasů od svých stranických kolegů, jenže 51 dalších bylo proti! Podle Parlamentních listů tak Sobotka dokonce zvažoval rezignaci. Nakonec se však rozhodl, že i přes těsný výsledek ČSSD do boje skutečně povede.

Strašáků je však před Sobotkou více. Nejen bližší vztah Michala Haška k Zemanovi, ale i precedens, který utvořil v sociální demokracii její někdejší šéf Jiří Paroubek. Ten sice vyhrál volby v roce 2010 s výsledkem 22%, nezískal však dostatek hlasů k sestavení koaliční vlády. A v čele strany skončil. Jak by v tomto případě zareagoval Sobotka?

vi3ol ( 26. srpna 2013 21:24 )

Prý zemanovci hledají lídra. Už dávno ho přitom mají v Haškovi. Ten musí skákat jako ožrala chrochtá, jinak pude bručet... Škromach to samý, ubožák!!!

zadnice ( 26. srpna 2013 11:26 )

Sobotka je velice slabý jak ve straně, tak na případného premiéra. Hašek? Ten je zase všeho schopný a nevěřím mu. No a Škromach? To je jasný zemanovec od jakživa!!!

horacio007 ( 25. srpna 2013 23:54 )

Hašek je arogantní sebestředný hulvát, stejně jako Zorálek a Bohuslav nestíhá, ale hlavně pořád prudí

dzery ( 25. srpna 2013 22:12 )

Oba se chovají jako klasičtí socani.

itartas ( 25. srpna 2013 17:53 )

...jo věřila bych tomu,je to takový vypečený koblížek!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud