Pátek 1. března 2024
Svátek slaví Bedřich, zítra Anežka
Oblačno 11°C

Zeman jásá: Zruší se poslední Kalouskův tunel! Jaké budou další změny?

Milšo Zeman se po rozpuštění Sněmovny raduje, Senát podle něj rozcupuje "Kalouskův poslední tunel"
Milšo Zeman se po rozpuštění Sněmovny raduje, Senát podle něj rozcupuje "Kalouskův poslední tunel"  (Autor: Archiv Blesku, reprofoto TV Prima)
Autor: ČTK, simao - 
20. srpna 2013
19:42

Již během středy by měl podle ohlasů z Hradu dojednat Miloš Zeman schůzku s předsedy parlamentních stran a informovat je o svém postupu při rozpuštění Sněmovny. Termín předčasných voleb však podle zvěstí Hradu měnit nehodlá. A vedle toho si Zeman mne ruce nad tím, že bez Sněmovny bude nyní moci levicový Senát zrušit poslední Kalouskův tunel.

Miloš Zeman již dříve oznámil termín předčasných voleb neoficiálně přes komunistické Haló noviny. K urnám bychom měli jít 25. a 26. října, tedy v pátek a sobotu během prodlouženého víkendu (v pondělí 28. října je státní svátek). Oficiálně musí Zeman oznámit termín voleb do 60 dnů od doby, kdy rozpustí Sněmovnu. "Předpokládám, že to bude bez jakýchkoli průtahů," řekl FTV Prima hradní kancléř Vratislav Mynář, podle kterého Zeman termín voleb měnit nehodlá.

Premiér Rusnok: Nové zákony od nás teď nečekejte

Do voleb nyní bude vládnou úřednická vláda v demisi Jiřího Rusnoka. Po rozpuštění Sněmovny ovšem utlumí zákonodárnou aktivitu, řekl dnes v ČT premiér Rusnok. "Budeme dál fungovat, aby fungoval stát a resorty normálně pracovaly. Naším úkolem je to zabezpečit, takže pro nás je to očekávaná změna. Samozřejmě naše legislativní aktivita bude minimální," potvrdil Rusnok.

Senát může schvalovat zákonná opatření

Vládnout budou Rusnok a spol. především skrze zákonná opatření, nikoli samotné zákony. Podle ČT se jedno z nich bude patrně týkat poplatku 60 Kč v nemocnicích. Ministerstvo zdravotnictví už dříve ohlásilo, že by zákonným opatřením chtělo snížit poplatky za hospitalizaci ze současných 100 Kč. Premiér také prohlásil, že bude dohlížet na projednávání zákonů, které již dorazily nebo dorazí ze Sněmovny do Senátu. "Už jsem se sešel s předsedou Senátu. Mám velký zájem na tom, aby se všechny ty normy dotáhly do konce zdárně. Myslím, že ani Senát tomu nebude bránit," uvedl.

Zeman: Zrušíme Kalouskův poslední tunel

Prezidenta Zemana však těší, že se i díky rozpuštění Sněmovny podaří zabránit zrušení daně z dividendy, které se podle hlavy státu někdy označuje jako "poslední Kalouskův tunel". Zeman to zveřejnil na svém facebookovém profilu.

Jde o to, že Miroslav Kalousek navrhl nulovou daň z výnosů akcií s platností od ledna 2014. Podle ČSSD by tím ale státní rozpočet přišel o miliardy. "Těším se, že se podaří zabránit zrušení daně z dividend, které se někdy označují jako poslední Kalouskův tunel, protože jsem prezidentem dolních 10 milionů a ti dividendy většinou nepobírají," uvedl dnes Zeman.

Zrušení daně z dividendy chce prosadit Kalouskův nástupce Jan Fischer - právě přes zákonné opatření. Exministr Kalousek k tomu dodal: "Pokládal bych to za nesmírně vulgární krok. Zákonná opatření Senátu jsou opatření, která by se měla týkat pouze mimořádných situací, nikoliv zákonů, které prošly řádným legislativním procesem," řekl na dotaz ČTK Kalousek.Zrušení daně z dividend podle něj není tunelem.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

stanislavhahn ( 22. srpna 2013 11:13 )

Konečně te s.ini někdo šlapl na tu zlodějskou tlamu.

itartas ( 21. srpna 2013 12:01 )

V duchu jsem přála Zemanovi, aby byl prezidentem on než pan knížecí. Když se dívám jaká mela se začala dít za těch pár měsíců co je u vesla a jakým způsobem zvrátil politiku v našem státě, tak nabývám dojmu, že to bylo přesně to, co chtěl a co osnoval 10 let na Vysočině. Mnozí jásají, ale já teda nevím, co si mám o tom myslet a vůbec z toho nemám dobrý pocit.

itartas ( 21. srpna 2013 11:56 )

wandzi: souhlasím, laciné gesto pro hlupáčky...pročpak už dávno na něho nenastoupil Ištván?

salto ( 21. srpna 2013 11:03 )

wandzi ( 21. srpna 2013 09:00 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa