Úterý 26. září 2023
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Polojasno 22°C

Výročí květnového povstání: Čechy k tomu vedla ztráta důstojnosti, řekl Zeman

Autor: ČTK, lm - 
5. května 2013
17:24

Příčinou pražského povstání v květnu 1945 bylo podle prezidenta Miloše Zemana ponížení českého národa a ztráta důstojnosti, ke které nyní mnohé vede korupce a nezaměstnanost. Zeman to dnes uvedl před budovou Českého rozhlasu na pietním aktu u příležitosti 68. výročí Květnového povstání českého lidu.

"Hlubinnou příčinou bylo narůstající ponížení českého národa a ztráta důstojnosti, vyvolaná tím, že lidé se nemohli svobodně vyjadřovat, že nemohli svobodně volit, že byli manipulováni," uvedl Zeman. Poznamenal, že stejná situace se opakovala i později za komunistické éry. "Byli bezduchými loutkami v rukách tehdejších totalitních režimů," uvedl.

Nynější režim je demokratický, ale ona příčina podle Zemana pominula jen zdánlivě. Ke ztrátě důstojnosti dochází u lidí, kteří ztratili práci a novou nemohou najít, a u poctivě pracujících, za jejichž zády vyrůstají bez práce zbohatlíci, míní prezident.

"Mluvím o hněvu, mluvím o nenávisti, mluvím o vzteku, který u našeho národa, nebo alespoň u jeho podstatné části může být vyvolán právě novými formami ponižování lidské důstojnosti," prohlásil Zeman. Politiky opětovně vybídl k tomu, aby se věnovali potírání korupce a rozkrádání, vytváření nových pracovních míst a ke změně volebního zákona s cílem rozšířit prostor pro "aktivní občanství". Zeman by si přál, aby kvůli chybám politiků nebylo nutné nové pražské povstání.

Vystoupili i předsedové Parlamentu

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) podobně jako další řečníci připomněl události a jejich oběti před 68 lety. Zdůraznil, že povstání nebylo jen pražskou záležitostí a že se podařilo po roce schválit zákon o ocenění jeho účastníků. Vybídl k tomu, aby se po vzoru povstání dokázal národ i při dalších krizových okamžicích semknout a aby příkopy mezi lidmi "nebyly příliš hluboké". Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) poukázala na nebezpečí ztráty svobody, na vědomí práv, povinností i odpovědnosti účastníků povstání a na potřebu znát svou minulost a poučit se z ní.

Největší české ozbrojené vystoupení

V Praze ve dnech od 5. do 9. května 1945 vyvrcholilo Květnové povstání, které je považováno za největší české ozbrojené vystoupení v boji proti fašismu. Zapojilo se do něj přes sto tisíc lidí ve třech stovkách obcí, desítka tisíc lidí během bojů s Němci zahynula. Jen v Praze podle dostupných pramenů padlo 3700 lidí. Poslední boje se na českém území odehrály až 11. května nedaleko Milína u Příbrami.

handgood ( 8. května 2013 09:32 )

Tak promluvil dažburján bonmot, po levicí se svou kmotrou. Jen tu kosu má schovanou pod khaki sakem. Tahle fotka se opravdu povedla.

rudyptak48 ( 7. května 2013 11:05 )

Pražané byli smělí až když směli. Stejně tomu bylo s SNP na Slovensku. Pak všichni ti rádoby hrdinové, dostali křídla jako od redbulu, když už bylo jasné kdo prohraje, a hurá se pomstit. Ti kteří byli stateční, našli si cestu a bojovali. Prd jim to však bylo platný, když je ti donašeči a zbabělci po válce pozavírali, nebo pověsili. Taková je česká spravedlnost, pane bonmotprezidente Zemane.

kathynka ( 6. května 2013 13:24 )

Ona to je dáma, Babico, ta paní v uniformě? Já myslela, že to je pán - udatný bojovník z barikády při Květnovém povstání z r. 1945. Nicméně jsi mě rozesmál , ale přehnal jsi to, to teda jo. Přeci by paní Zemanová tak rychle nezestárla v náročné roli naší první dámy . Jinak, jedině ona mi je sympatická z celé Zemanovic rodiny

babicovyjedy ( 6. května 2013 07:40 )

fuckkonos se probudil!!

itartas ( 6. května 2013 07:05 )

co by měl udělat, je pozdě na nějaké dělání...a ta omáčka je zbytečná nikomu nic nedá

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud