Ministr Drábek: sKarty by měli zaplatit ti, kteří je zruší!

Drábek se nechce projektu sKaret vzdát.
Drábek se nechce projektu sKaret vzdát.  (Autor: ČTK, archiv Blesku)
Autor: ČTK - 
5. května 2013
14:30

Náklady na případné zrušení sKaret by měli nést ti, kteří odhlasují konec projektu. V dnešním pořadu Partie televize Prima Family to řekl bývalý ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) Podle něho by sKarty ušetřily státu za 12 let tři miliardy korun.

"Pokud je smlouva uzavřená na 12 let a každý rok měla uspořit státnímu rozpočtu čtvrt miliardy korun, tak si to spočítejte," konstatoval Drábek. Reagoval tak na kritiku, že zavedení sKaret, přes které měly být lidem vypláceny sociální dávky, je pro stát nevýhodné.

Projekt sKaret odstartoval loni právě pod vedením Drábka. Ministerstvo na systém uzavřelo s Českou spořitelnou smlouvu do roku 2024. Spořitelnu podle nedávného vyjádření jejího vedení systém stál kolem 300 milionů korun. Drábek podotkl, že smlouva neobsahuje ujednání o konkrétní sankci v případě jejího vypovězení, ale umožňuje po šesti letech jednání obou stran o kompenzaci, pokud by byl provoz systému ztrátový.

Vláda doporučila projekt zrušit

Vláda ve čtvrtek ministryni práce Ludmile Müllerové (TOP 09) doporučila, aby připravila ukončení kritizovaného projektu a intenzivně o něm začala jednat se spořitelnou. Má předložit novelu, která by systém zrušila. Ministryně nedokázala říct, kdy návrh vládě dá. Podle její mluvčí by to mělo být co nejdříve. Záviset to ale prý bude i na výsledku jednání. Ta se rozběhla hned ve čtvrtek po rozhodnutí kabinetu. První se konalo na ministerstvu práce. S generálním ředitelem Pavlem Kysilkou by pak podle informací ČTK měla Müllerová jednat v pondělí.

Podle informací serveru Novinky.cz policie podezřívá ministerstvo práce a sociálních věcí právě kvůli sKartám z neoprávněného nakládání s osobními údaji. Podle policejní mluvčí Evy Kropáčové přišlo kvůli vydání údajů příjemců sociálních dávek České spořitelně několik trestních oznámení.

Müllerová se rušení projektu dosud bránila. Prosazovala jen jeho úpravu. Odvolávala se na smlouvu se spořitelnou. Při ukončení kontraktu se obávala sankcí. Kabinet dva její pokusy o změnu pravidel používání karet odmítl.

Spořitelnu podle nedávného vyjádření jejího vedení systém stál kolem 300 milionů. Premiér před nedávnem řekl, že stát uznává, že banka měla výdaje. O kompenzacích by se tedy jednalo. Zatím je ani předseda vlády, ani ministryně nepřiblížili.

Jirka1313 ( 21. května 2013 12:46 )

Byla u Jílkový a nevěděla o tom nic. Spíš ji do toho naheftoval známý "právník".

Jirka1313 ( 21. května 2013 12:44 )

Já už to tu někde psal. Celé je to vina státní správy, která se za dvacet let neshodla na jednotném systému, protože každý má kamaráda, který píše software. Proto jsou trýle s registrem vozidel a jinými všeobjímajícími aplikacemi. Nejhorší je totiž vždy napasovat jeden systém na druhý. A nezapomeňte, že ten chip na sKartě není jen pro parádu. Kdykoliv na něj mohou být přihrány informace o čemkoliv, co se sociální politiky týče. A ty se zobrazí pak v jakékoliv offlinové čtečce. A neříkejte, že vám stačí papírová průkazka, musel bych vás považovat za pitomce. Co se týče občanky, která má chip velmi podobný, tak tu si musíte koupit za pětikilo. To všichni chtít nebudou. A navíc, ze zákona smí do ní ukládat jen vybraná data státní správa při MV. A to se sociální politiky prý netýká. Je to z logiky věci, že pokud by se ty čipy zpřístupnily ještě jiným odborům, stalo by se to naprosto otevřené a mohl byste se o sobě třeba dozvědět že jste holka, protože holka na pracáku v Bruntále má smysl pro humor..

Jirka1313 ( 21. května 2013 12:28 )

Děkuji za oslovení intelektuále. A zaregistroval jsi, že původně při stejném záměru byla pro celá vláda? Není to divné?

sharp ( 21. května 2013 12:02 )

Když sKarty nebudou platit jako platební karty, tak budou k čemu ? Na pracáku stačí papírové průkazky, občanku máme každý a zdravotní průkazku si vystavují pojišťovnu (je to jejich starost, jejich majetek). Tak na co další identifikátor ? Občanka má sloužit k čemu, jako druhořadý průkaz ?

sharp ( 21. května 2013 11:58 )

Tak těm flákačům nezáviď a jdi se na pracák také přihlásit a místo jídla si nakup chlast, ať se máš dobře. Uvidíme, jak dlouho budeš jako flákač spokojený.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa