Program inaugurace krok za krokem: Takhle to Zeman na Hradě podepíše!

Autor: Jan Exner, simao - 
7. března 2013
18:18

Den D se přiblížil! V pátek ráno oblékne Miloš Zeman (68) tmavě šedý oblek, ušitý speciálně pro příležitost inaugurace. Dokonce do něj i zhubl. Poté si zopakuje pečlivě připravený projev a vyrazí s ochrankou na Hrad. Tam složí slib, po němž se na pět let stane hlavou státu.

Slib složí Zeman zhruba deset minut po desáté hodině, kdy bude zahájena inaugurace. Projev přednese ve Vladislavském sále. "Budu ho pronášet zpaměti, protože ten, kdo své projevy čte, tím dokazuje, že umí číst," prohlásil.

Naslouchat mu bude dosluhující prezident s rodinou, ale také členové vlády, poslanci, senátoři a další významní hosté. Celkem jich je na Hrad pozváno 626 a chybět by mezi nimi neměla ani vdova po první českém prezidentovi Dagmar Havlová.

Proti předchozí inauguraci Václava Klause v roce 2008 se situace změnila tak, že Zeman bude skládat slib do rukou předsedy Senátu Milana Štěcha a nikoli předsedkyně Sněmovny Němcové.

Sledujte inauguraci v pátek živě na Blesk.cz! Od 9:00 bude probíhat textový on-line přenos, doplněný o hodinu později o záběry přímo z Hradu!

Program inaugurace krok za krokem

09:00 – Příjezd Miloše Zemana.

10:00 – 10:40 Složení slibu ve Vladislavském sále.

10:50 – 11:10 Vojenská přehlídka na III. nádvoří.

11:10 – 11:25 Položení květin k ostatkům sv. Václava v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha.

11:40 – 12:05 položení věnce k soše T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí, kde budou velkoplošné obrazovky a davy prezidentových fanoušků (a také guláš, párky a horký čaj).

12:15 - 14:00 Oběd prezidenta s nejvyššími ústavními činiteli.

Uctění památky sv. Václava obohatí nové prvky

Po složení slibu zhlédne Zeman vojenskou přehlídku, které se zúčastní 240 vojáků a členů hradní stráže. Před prezidenta předstoupí i nosiči 48 historických a bojových praporů.

Odtud se Zeman přemístí do katedrály sv. Víta, kde položí květiny k ostatkům českého patrona svatého Václava.

Pietní akci doplní několik novinek. Modlitba za vlast bude nově součástí dvacetiminutové pobožnosti, které bude předsedat olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Ten zastoupí kardinála Duku, který se v Římě připravuje na volbu nového papeže.

Obřadu se bude účastnit kolem třiceti duchovních z různých církví. Nového prezidenta bude do svatováclavské kaple zřejmě doprovázet i manželka Ivana a dcera Kateřina.

Celá inaugurace proběhne na Hradčanech. 1- Zde bude Zeman skládat slib. 2- Zde proběhne vojenská přehlídka. 3. Uctění pamatáky světců. 4. Uctění památky prvního československého prezidentaCelá inaugurace proběhne na Hradčanech. 1- Zde bude Zeman skládat slib. 2- Zde proběhne vojenská přehlídka. 3. Uctění pamatáky světců. 4. Uctění památky prvního československého prezidenta | Infografika Blesk

Těsně před polednem pak Zeman přinese věnec k Masarykově soše na Hradčanském náměstí. Tam už na něj budou čekat natěšení příznivci, kteří průběh inaugurace uvidí na velkoplošných obrazovkách. Zemanův tým přiveze až tisíc lidí z krajů speciálně vypravenými autobusy. Ty uhradí prezidentova strana, ostatní náklady včetně občerstvení ale už zaplatí daňoví poplatníci.

Na slib bez tyčí!

Poslanci a senátoři, účastníci se inaugurace, již dostali doporučení, aby na Hrad nejezdili autem, protože nebude vzhledem k přítomným davům kde zaparkovat. Z inaugurace se zatím omluvila zhruba osmina poslanců a desítka senátorů.

Během prezidentského slibu budou policisté hlídat okolí Pražského hradu více než obvykle. Účastníky sice nečekají bezpečnostní rámy, jako například při návštěvě amerického prezidenta Baracka Obamy, lidé s většími zavazadly ale čekají komplikace při kontrolách. Příznivci nového prezidenta si s sebou mohou vzít látkové transparenty, s tyčemi ale neprojdou přes kontroly. Ten, kdo odmítne kontrolu, nebude na Hradčanské náměstí vpuštěn.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

kakamilek ( 10. dubna 2013 10:50 )

To má Bimbo při tom podpisu na uchu mobil?To snad ne.

rendyx111 ( 8. března 2013 09:45 )

zato Ty jsi stále pozitivně naladěn,zřejmě jsi spokojen s bandou co to tady 23 vede...

rendyx111 ( 8. března 2013 09:44 )

Mám,třeba když si dal Zeman v tv ožralej na tlamu,to jsem se spokojeně zachechtal....

enriko ( 8. března 2013 09:24 )

Amnestie byla nejmírnější od roku 1989. Kde jste všichni byli, když Havel propustil devianty a vrahy, zastavil soudní projednávání podvodnice Chadimové, po té co byly k dispozic i důkazy proti ní, atd.? Tehdy jste drželi ústa.

enriko ( 8. března 2013 09:18 )

No můj rovněž ne, to byl Klaus. Ale s některými jeho názory se nedá nesouhlasit a morální právo na nejvyšší post měl ze všech kandidátů jenom on.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud