Pátek 26. dubna 2024
Svátek slaví Oto, zítra Jaroslav
Polojasno 14°C

Syn disidenta a kandidát na Hrad Dienstbier: Oslovit komunisty bylo přirozené

Autor: Oldřich Tichý - 
28. prosince 2012
05:00

Jeho tátu komunisti vyhodili z rozhlasu a poslali do kotelny. On sám v listopadu 1989 organizoval studentské demonstrace. Přesto Jiří Dienstbier ml. (ČSSD, 43) šel požádat o podporu v boji o Hrad komunisty. Táta by mu to prý schválil.

Kritici vám vyčítají, že jste v politice ničeho nedosáhl a už chcete být prezidentem. Co tedy považujete za svůj největší politický úspěch?

„Už jako student jsem se zapojil do nezávislého studentského hnutí a spoluorganizoval jsem manifestaci 17. listopadu 1989, která nastartovala změnu ke svobodě a demokracii. Asi bych těžko hledal něco podstatnějšího.“

Měl jste k tomu blízko, váš otec byl významný disident. Jak by se teď díval na to, že jste požádal o podporu komunisty?

„Úplně stejně jako já. Že jsem požádal o podporu levicových voličů, tedy i voličů komunistické strany. S mým programem, kdy prosazuji sociální hodnoty, je přirozené oslovit všechny voliče, pro které jsou tyto hodnoty podstatné.“

Považujete KSČM za demokratickou stranu?

„Věří tomu všechny vlády, které jsme za 23 let měli. Jinak by bylo jejich ústavní povinností podat návrh na její rozpuštění. Já akceptuji, že tady tato strana je. Na řadu věcí mám jiné pohledy, mohu mít výhrady k tomu, jak se někteří její členové stavějí k minulosti, ale je zjevné, že KSČM zde legálně působí a má nezanedbatelnou podporu voličů.“

Na billboardech přesvědčujete lidi, co všechno je možné. Třeba spravedlivý stát. Co si pod tím představit?

„Slogan Spravedlivý stát je možný je zastřešující princip kampaně. Znamená, že by se tady mělo žít dobře všem, že tady má být právo pro všechny stejné, že si nepůjde právo koupit. To říká i slogan Rovnost před zákonem je možná. Důležité je i to, aby zdravotnictví bylo dostupné všem, opět bez ohledu na tloušťku peněženky. Stejně tak vzdělání.“

Další heslo říká, že možná je i politika bez korupce. To mi přijde jako slibovat, že lze vymýtit drogy, prostituci… Nikdy se to úplně nepovedlo.

„Slogany vyjadřují idealistické postoje, ke kterým bychom se měli blížit. Snažím se lidi přesvědčit, že s jejich pomocí ty věci měnit lze. Žádného ideálu nelze dosáhnout na sto procent, ale to neznamená, že se nemáme snažit k němu přiblížit. A podle mne lze politiku dělat bez korupce.“

Jak těch věcí chcete dosáhnout, když pravomoci prezidenta jsou dost omezené?

„Je třeba rozlišit formální pravomoci, které jsou relativně omezené, a pak neformální pozici prezidenta republiky, kdy fakticky může ovlivňovat mnohem více. Může vést společenskou debatu a vytvářet tím tlak na řešení konkrétních problémů.“

S partnerkou nejste manželé. Pokud byste se dostal na Hrad, uvažovali byste o svatbě, aby první dáma byla manželkou prezidenta?

„S partnerkou máme už 20 let trvající vztah mnohem pevnější, než jsou mnohá manželství. Prezidentská volba není důvod na tom něco měnit. Dnes je v Evropě běžné, že partnerky prezidentů vykonávají funkci první dámy. Děje se tak ve dvou velkých evropských zemích – ve Francii a Německu. Myslím, že to, jak fakticky funguje rodina, je důležitější než nějaké razítko.“

Kromě českého máte i americké občanství. Nemohl by to být problém, pokud by se křížily zájmy České republiky a USA?

„Žádný střet zájmů nastat nemůže. Americké občanství jsem získal díky tomu, že jsem se v USA narodil. Dozvěděl jsem se to až ve dvaceti letech. Od svých šesti měsíců, kdy jsem se s rodiči z Ameriky vrátil, žiji v České republice a jsem Čech jako poleno. Opět nejde o to formální razítko, ale o to, že se cítím být Čechem.“

Jiří Dienstbier ml.

  • věk 43 let
  • senátor, advokát
  • jeho otcem byl někdejší mluvčí Charty 77 a pozdější ministr zahraničí Jiří Dienstbier (†73)
  • jeho partnerkou je Jaroslava Tomášová, asistentka poslance a hejtmana Michala Haška
  • syn (19) studuje gymnázium
  • rád čte, cestuje, zajímá se o památky

Matos7 ( 16. ledna 2013 12:45 )

křivější než jeho táta

silvestrs ( 3. ledna 2013 15:12 )

Milá doktorko, Silvestr je mé jméno a rozhodně jsem nic neslavil. Pokud mi dokážete namítnout něco jiného než ad hominem pohihňávání a nazývání slovy, která nikdy neměla žádný skutečný význam (pofidérní), nejste nijak povolána soudit, co a koho si zasloužím či ne. Jiřímu Dienstbierovi držím palce, byl by rozhodně lepším prezidentem než bezpáteřní Fischer i Zeman, který není nic než náhradník Kremlu za Klauna. Dienstbier na Hrad!

orkan225 ( 3. ledna 2013 13:33 )

Z toho všeho mi vyplývá jen jedno : nevolit na hrad nikoho, koho podporuje jakákoliv politická strana, protože ta moc dobře ví, proč ho podporovat a kandidát zase moc dobře ví, jak se té straně odvděčit. Nejlépe by bylo postavit nestranného kandidáta proti všem. No, a zcela logicky jsme zase u Franze, ten bude odlišený i barevně.

rudyptak48 ( 1. ledna 2013 18:08 )

Dnešní stát je tichým následníkem komunistické diktatury. Tento marazmus zavinil pravdoláska Havel a jeho nejbližší kamrádi z Charty 77, včetně tatínka našeho křišťálově čistého kandidáta. Nedivím se, že hodně lidí s odstupem času poukazuje na to, že Havel byl jen figurkou, kterou si stb vyhlédla a vodila jej na provázku od Charty 77 až po tzv. Sametovou revoluci. Proč byla Sametová? Protože byla řízena stb. SSSR a Varšavská smlouva se po vytrvalém politickém nátlaku Reagana a Teatcherové, začaly rozpadat. G-o-l-e-m-o-v-i na hliněných nohách došel dech. Pomohl tomu také Gorbačov a papež Jan Pavel II. Lidé však byli opilí svobodou, a nepostřehli, že je zkušení komunističtí vlci vehnali do svého ovčince. Náš morální a hospodářský marazmus je důsledkem toho, že tu revoluci neprovedli poctoví lidé. Tihle organizovaní chartisté, které měla stb přečtené, se nechali ošálit od stb a jejich konfidentů. Zda vědomě, to už teď nezjistíme. On se k tomu nikdo veřejně nepřizná, a dokumenty vyletěly komínem, nebo je má někdo v trezoru a všechny vydírá doteď. Jak mnoho účastníku říká dnes, jenom cinkali klíči, jako stádo ovcí svými zvonci. Takže synáčkovi Dientsbiera teď nedělá problém obrátit se na KSČM o podporu. Když 100 % podpořili při prvním zvolení Havla, proč by nepodpořili jeho? Asi by se jim to vyplatilo.

namhal ( 1. ledna 2013 11:40 )

Souhlas. Kdyby Havel a Klaus nebyli komunisti tak jsme bolševika postavily mimo zákon hned v 89.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa