Penzijní reformě nic nebrání: Sněmovna přehlasovala Klausovo veto

Reformní druhý důchodový pilíř bude moci být zaveden bez problémů od příštího roku. Poslanci dnes přehlasovali Klausovo veto. Podle něj k reformě neexistuje potřebná shoda v odborné sféře, na politické scéně i ve společnosti.
Pro předlohu hlasovalo 102 poslanců, nutný byl nejméně 101 hlas. Koalici podpořili i nezařazení Pavel Bém, Michal Doktor(oba dříve ODS), Jaroslav Škárka a Milan Šťovíček (oba dříve VV). Další někdejší poslanec VV Josef Dobeš, který dnes podpořil daňový balíček, se hlasování zdržel.
Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) varoval, že pokud by nynější norma schválena nebyla, lidé by měli právo spořit ve druhém pilíři, ale neexistoval by způsob, jak by to bylo možné. "Vznikl by značný nepopsatelný chaos a pochopitelně i riziko příslušných náhrad škod," řekl ministr financí.
Návrh zákona souvisí s odkladem zřízení jednoho inkasního místa o dva roky na rok 2015 a s právním přesměrováním plateb na daňovou správu. Kvůli odkladu by neexistovala nutná individualizace plateb daní a veřejného pojistného.
Vládní koncept reformy penzí kritizuje zejména opozice. Reforma je podle ní výhodná jen pro bohaté, na které se budou muset ostatní lidé složit.
Změny podle opozice také povedou k prohloubení rozpočtových schodků. ČSSD žádá dvouletý odklad a dokonce hrozí, že pokud bude u moci, druhý důchodový pilíř zruší. Podobně mluví i komunisté.
V zavedení druhého pilíře sice již nic nestojí v cestě, ale je otázkou zda se najde někdo kdo do něj vstoupí a jestli vůbec nějaké fondy budou ochotny do toho jít a necouvnou. Pro nízkopříjmové se to nevyplatí a ti vysokopříjmoví se určitě na důchod zajístí po svém, aby nemuseli do druhého pilíře vůbec vstupovat. A vůbec, kdyby na penze zůstalo to co vlády stačily prošustrovat tak se reforma nemusela vůbec řešit.