Česko pakt nepodepsalo: Nechováte se fér, zlobí se Slováci

Představitelé 25 zemí Evropské unie dnes na summitu v Bruselu podepsali nový pakt rozpočtové odpovědnosti. Jako jediné dvě země EU se k němu odmítly připojit Česko a Británie. Česká republika se tak dostala pod palbu kritiky ostatních členských států, včetně Slovenska.
Smlouva má vést k tomu, že země zakotví do svých zákonů pravidlo vyrovnaných či přebytkových rozpočtů v dobrých časech. Země, které by pravidlo porušily, by tak mohly být trestány. Na paktu se většina EU shodla v reakci na dluhovou krizi a snaze předcházet jejímu opakování v budoucnosti.
Premiéru Petru Nečasovi se však nelíbí nedostatečná účast nečlenů eurozóny na vrcholných schůzkách států platících eurem. Pakt podle něj také málo zohledňuje pravidlo, že by dluh zemí neměl přesahovat 60 procent hrubého domácího produktu země. Pro podepsání paktu byly naopak opoziční ČSSD i koaliční TOP 09.
Kritika
Podle slovenské premiérky Ivety Radičové ČR žádné věcné důvody pro odmítnutí nemá, jen ryze politické. Radičová k postoji Prahy podotkla, že v minulosti se země předbíhaly, aby co nejdříve vstoupily do EU. Je tak podle ní teď, když vzniknou problémy, zase nefér křičet, že tam nepatří. "Tohle nedělá čestný a rovný chlap a ženy už vůbec ne," řekla o postoji České republiky.
"Každý má svobodně právo vyjádřit svůj názor. Tak jako my jsme vždy respektovali, že česká vláda a český premiér neradí Slovenské republice, tak to platí i vice versa," komentoval krátce kritiku Radičové Nečas.
Na summitu v Bruselu Nečas řekl, že důležitější než pakt je, aby Evropská unie dokončila vnitřní trh a zvýšila svou konkurenceschopnost.
Můžeme se připojit kdykoli
Smlouva bude platit pro země eurozóny. Její ustanovení pro ostatní státy, které se k ní přidaly, začnou platit ve chvíli, kdy přijmou společnou evropskou měnu. Ke smlouvě je možné kdykoli v budoucnu přistoupit. Je tak možné, že ČR svůj nynější odmítavý postoj přehodnotí.
K tomu, aby začala platit, je nezbytné, aby byla ratifikována v nejméně 12 ze 17 států eurozóny. Ty ze zemí, které je neratifikují, nebudou moci čerpat v budoucnu peníze ze záchranných fondů eurozóny. Třeba Irsko, které v minulosti v referendu na první pokus odmítlo lisabonskou smlouvu o reformě fungování EU a které nyní pomoc čerpá, o paktu uspořádá lidové hlasování. Jeho výsledek je ale značně nejasný.
Nejistota panuje i kolem Francie. Tamní prezidentský socialistický kandidát François Hollande, který je favoritem blížících se voleb, se nechal slyšet, že bude chtít smlouvu znovu otevřít.
Van Rompuy bude prezidentem EU do listopadu 2014 O novém mandátu pro bývalého belgického premiéra na dva a půl roku dnes v Bruselu rozhodli nejvyšší představitelé členských zemí EU. Nejde o překvapení. Van Rompuy totiž neměl ani žádného protikandidáta. Jeho dosavadní mandát mu vyprší jaře a šéfové států a vlád chtěli dopředu rozhodnout o jeho prodloužení. |
Nechápu Radičovou, proč tohle řekla. Jako diplomatka má za tenhle výrok pětku, jako vlezdo***ka Merkozy zase jedničku. Z dlouhodobé zkušenosti vím, jak Slováci každý větší problém, srovnávají s Českem. "U nás je to tak, a v Čechách to majú zas takto...". Je to jistá zakomplexovaná soutěživost se starším bratrem. Proto se Radičové divím, proč chce Čechy nasrat, a tím u nich vyvolat odpor ke všemu slovenskému. Sama si neuhlídala vládní průsery, proto její vláda skončila, a teď bude radit Nečasovi co má a nemá podepsat. Když chtěla zjistit zda je chlap, tak si měla na něj šáhnout, určitě není první blondýna, co to u něj zkusila. Když už, tak ať se srovnává a radí Maďarsku, kde Horní Uhry onehdy patřily. Nebyť Čechů, mluvilo by dnes celé Slovensko maďarsky, včetně tankistu, řidiče autobusu a národovce Slotu.