Čtvrtek 1. června 2023
Svátek slaví Laura, zítra Jarmil
Jasno 23°C

Dalajlama v Praze prosil Havla: Ještě 10 let musíte žít!

Autor: evak, ČTK - 
10. prosince 2011
11:17

Bývalý prezident Václav Havel se v sobotu zhruba na hodinu setkal s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou, který dopoledne přiletěl do Prahy na třídenní návštěvu. Havel svému dlouholetému příteli poděkoval, že přijel do země, kde jej lidé milují, ale politici se jej trochu obávají. Dalajlama Havlovi popřál zdraví a poprosil ho, aby ještě aspoň deset let žil.

"Bylo to především setkání dvou starých přátel a v tomto duchu to také probíhalo," přiblížil rozhovor v Havlově kanceláři novinářům Oldřich Černý, ředitel Nadace Forum 2000.

Dalajlama přijel do České republiky po dvou letech přesně na Den lidských práv. Havel, kterého viditelně trápí zdravotní problémy, od přítele dostal tibetský bílý šál a zlaté kolo, symbol duchovní změny, ochrany a schopnosti překonávat překážky. "Požádal jsem ho, aby žil ještě deset let," řekl pak novinářům při odchodu ze schůzky dalajlama.

"Cítím to jako velkou, velkou čest, že jsem se mohl setkat se svým dlouholetým přítelem," prohlásil dalajlama před novináři. Zdůraznil, že Havel je pro něj nejen osobní přítel, cítí jej prý také jako "přítele či vůdce svobodného světa", kdy vždy stojí na straně lidí, kteří se potýkají s problémy či jsou utlačováni.

Havel s dalajlamou si postěžovali na zdraví

"Pánové se navzájem ujistili, že ani jeden z nich nemládne a ani jeden z nich není čím dál tím zdravější," řekl Černý k soukromé části rozhovoru. Dalajlama podle něj Havla informoval o svém letním rozhodnutí vzdát se politické a administrativní moci. Formálně se tak stalo letos 8. srpna, kdy své pravomoci předal demokraticky zvoleným zástupcům tibetského exilu.

Havlova slova o tom, že dalajlamy se v Praze politici trochu obávají, vysvětlil Černý úvahou o mocenském posilování Číny v letech od poslední dalajlamovy návštěvy v ČR. "Mocně mocensky posílila a to se samozřejmě projevuje i do těchto vztahů," dodal ředitel Nadace Forum 2000.

Čína s návštěvami dalajlamy nesouhlasí

Dalajlamův pobyt vždy kriticky sleduje čínské velvyslanectví v Praze, které tvrdí, že na svých cestách propaguje odštěpení Tibetu od Číny. Nejlidnatější země světa má Tibet 60 let pod svojí správou. Peking kvůli tomu kritizují ochránci lidských práv, kteří čínskou vládu obviňují z okupace a utiskování Tibeťanů.

Dalajlama se zřejmě s žádným aktivním českým politikem nyní nesetká. V programu má ale například debatu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Tématem budou mimo jiné postoje čínského disidenta Liou Siao-poa, který loni obdržel Nobelovu cenu míru, a vývoj v jeho zemi. Debaty se zúčastní rovněž Havel, íránská nositelka Nobelovy ceny za mír Širín Ebadíová, přední čínský disident Jang Ťien-li či spoluautor Všeobecné deklarace lidských práv Stéphane Hessel.

Široká veřejnost se s dalajlamovými názory bude moci seznámit na veřejné přednášce o hledání štěstí v nejistém světě, která se bude konat v Kongresovém centru v Praze. Výtěžek z akce půjde na podporu tibetské školy.

kacota ( 19. prosince 2011 00:14 )

Všetky hovadá už môžu oslavovať ..

kacota ( 19. prosince 2011 00:13 )

asi ..

ochman ( 18. prosince 2011 19:09 )

 tak nevydržel ! Máš z toho radost ?

mandat ( 12. prosince 2011 20:56 )

Presne tak.

mandat ( 12. prosince 2011 20:54 )

Jaky hnus???????To je realita.Nebo se domnivate,ze az budete v nemocnici,tak budete mit takovou peci,jako Havel????????

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa